وجود ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز

1
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ۶۰۰ دشت کشور، ۴۰۰ دشت ممنوعه است و از نظر شرایط آبی در وضعیت بسیار نامطلوبی به سر می برد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر، فریبرز عباسی معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشستی خبری به مناسبت هفته دولت با اشاره به اینکه قانون حفاظت از خاک در سال ۱۳۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ شد، گفت: مراحل نهایی آئین نامه اجرایی این قانون توسط وزارت جهاد کشاورزی و همکاری سایر دستگاه‌های مربوطه در حال انجام است و به زودی این آئین نامه در هیئت دولت مطرح و تصویب می‌شود.
وی افزود: این آیین نامه در ۴۰ ماده و ۲۰ تبصره تهیه شده است. عباسی با اشاره به تهیه نقشه‌های مدیریت پذیر خاک اضافه کرد: این نقشه‌ها در ۱۴ استان به صورت پایلوت تهیه شده و مهمترین خاصیت آن برنامه ریزی برای اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی است.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی قبل از شروع سال زراعی جدید توسط معاونت مربوطه و وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ می‌شود.
وی تصریح کرد: در این طرح برای کسانی که الگوی کشت را رعایت و در مصرف آب صرفه جویی می‌کنند، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

افتتاح پروژه‌های آب و خاک در هفته دولت

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افتتاح پروژه‌های آب و خاک در هفته دولت، گفت: هزار و ۱۷۷ پروژه آب و خاک در هفته دولت در سراسر کشور افتتاح می‌شود که مساحت این طرح‌ها، رقمی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار و اعتبار آن هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان است.
به گفته معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، افتتاح این طرح‌ها برای ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند. ضمن اینکه بیشترین طرح را در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و سیستان و بلوچستان داریم.
عباسی همچنین با اشاره به تصویب بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبارات برای پروژه‌های آب و خاک گفت: بخشی از این اعتبارات تخصیص پیدا کرده و بخشی نیز در سال جاری و سال آینده به اجرای طرح‌های آب و خاک اختصاص خواهد یافت.

۹ هزار میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به زیرساخت‌های آب و خاک کشاورزی 

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی همچنین به خسارات سیل به بخش آب و خاک اشاره و تصریح کرد: برآوردها حاکی از آن است که ۹ هزار میلیارد تومان خسارات ناشی از سیل به زیرساخت‌های آب و خاک کشاورزی بوده است. بیشترین خسارت‌ها نیز مربوط به کانال‌ها، انهار و قنوات بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه از ۶۰۰ دشت کشور، ۴۰۰ دشت ممنوعه است، گفت: متأسفانه شرایط این دشت‌ها از نظر آب و سفره‌های زیرزمینی نامطلوب است و با برنامه ریزی های انجام شده، امیدواریم شاهد بهبود وضعیت این دشت‌ها باشیم.
عباسی همچنین با اشاره به اینکه تعدادی از چاه‌های کشور به کنتورهای هوشمند و کارت آب مجهز شده اند، خاطرنشان کرد: این یکی از روش‌های مهم برای مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی است.
وی با اشاره به اینکه ۷۰۰ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد، افزود: ۳۰۰ هزار حلقه از این چاه‌ها غیرمجاز است که باید دستگاه‌های متولی فوراً ورود و آن را تعیین تکلیف کنند.
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: این مسئله می‌تواند در مدیریت منابع آب کشور بسیار مؤثر باشد ضمن اینکه با برنامه ریزی هایی که وزارت نیرو انجام داده، امیدوار هستیم به زودی شاهد مدیریت منابع در این حوزه باشیم.
مقاله قبلیکاهش 40 درصدی مراجعه مردم به فست فودها
مقاله بعدیابلاغ برنامه الگوی کشت در مهر ‌امسال

1 نظر

  1. این چاه‌های غیرمجاز عمیق، یادگار آن دولت دست‌پاک احمدی‌نژاد است … کابوس در بیداری و خواب … طرفدارانش پاسخ دهند

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید