کاهش قیمت پیاز با توقف صادرات

0
رئیس اتحادیه بارفروشان خاطر نشان کرد: صادرکنندگان تا پیش از وضع تعرفه جدید حدود 80 تا 100 درصد سود عاید آنها می‌شد اما بعد از وضع تعرفه سود آنها از 80 درصد به 10 درصد می‌رسد. صادرکنندگان 2 هفته به سود کم قانع باشند تا پیاز بندرعباس وارد بازار شود.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از ایلنا؛ مصطفی دارایی‌نژاد با اشاره به تصمیمات اخیر وزارت کشاورزی برای تنظیم بازار پیاز در بازار، گفت: ماحصل نشست فعالان بخش خصوصی با معاون وزیر کشاورزی تنظیم تعرفه جدید بر صادرات پیاز  شد.
وی با بیان اینکه برای توقف صادرات پیاز باید از 6 ماه پیش صادرکنندگان در جریان قرار بگیرند، افزود: پیاز بندرعباس باید وارد بازار شود تا عرضه و قیمت این محصول در بازار داخلی به تعادل برسد.
به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان؛ روزانه حدود 2 هزار تن پیاز به پاکستان و عراق صادر می‌شود و منطقی نبود که به صورت دفعی روند صادرات متوقف شود.
دارایی‌نژاد با اشاره به پیشنهاد افزایش تعرفه صادراتی از سوی اتحادیه بارفروشان، خاطر نشان کرد: افزایش تعرفه باعث خواهد شد صادرات برای دلال‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد از این‌رو 2 روز است که صادرات پیاز متوقف شده است و در این 2 روز قیمت پیاز کیلویی 5 هزار تومان کاهش داشت.
این فعال صنفی قیمت پیاز در میدان اصلی میوه و تره‌بار را کیلویی 17 هزار تومان اعلام کرد و افزود: حدود 700 تن پیاز در میدان میوه و تره‌بار ماند و فروخته نشد این در حالیست که در روزهای گذشته به سرعت پیاز خریداری می‌شد. همچنین در انبارهای «قدرجون فلاورجان» بالای 40 هزار تن پیاز دپو شده است و با رصد انبارها مانع از توزیع قطره‌چگانی خواهیم شد.
وی با تاکید بر کاهش نرخ پیاز در هفته آینده، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که در هفته آینده قیمت پیاز کیلویی 15 تا 16 هزار تومان شود.
رئیس اتحادیه بارفروشان در پاسخ به این پرسش که صادرکنندگان بر این باورند که توقف روند صادرات باعث خدشه وارد شدن به اعتبار آنهاست آیا افزایش تعرفه نوعی توقف روند صادرات است و می‌تواند به اعتبار آنها در بازارهای منطقه‌ای آسیب وارد کند؟ گفت: صادرکنندگان تا پیش از وضع تعرفه جدید حدود 80 تا 100 درصد سود عاید آنها می‌شد اما بعد از وضع تعرفه سود آنها از 80 درصد به 10 درصد می‌رسد.
وی ادامه داد: صادرکنندگان 2 هفته به سود کم قانع باشند تا پیاز بندرعباس وارد بازار شود؛ مردم نباید به چالش کشیده شوند و صادرکنندگان نیز جزئی از مردم‌اند و اگر 2 هفته با مردم همکاری کنند بارفروشان نیز کمک خواهند کرد که مازاد پیاز بعد از تنظیم بازار داخلی  صادر شود.
دارایی‌نژاد با اشاره به اقدامات بخش خصوصی برای تنظیم بازار میوه شب عید، افزود: تنظیم بازار میوه شب امسال به بخش خصوصی واگذار شده است من به مردم قول می‌دهم که اجازه نخواهیم داد مردم برای تامین و قیمت میوه شب عید چالشی داشته باشند.
مقاله قبلیتالیف مجموعه کتاب‌های توسعه فردی توسط استاتید برجسته دانشگاه
مقاله بعدیبرگزاری مجمع سالیانه انجمن تولیدکنندگان کود شیمیایی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید