کسری 76 میلیون متر مکعبی مخازن سدهای تهران

0
کسری 76 میلیون متر مکعبی مخازن سدهای تهران
مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران از کسری 76 میلیون متر مکعبی مخازن سدهای پنجگانه تهران نسبت به سال گذشته خبر داد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از وزارت نیرو، علیرضا ارسطویی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه وارد سومین سال کم بارش پیاپی شدیم، اظهار کرد: حجم مخازن در (23 آذرماه 1401) 283 میلیون مترمکعب بوده و در روز مشابه سال 1400 این عدد معادل 359 میلیون مترمکعب ثبت شده است که اختلاف آن 76 میلیون مترمکعب کسری مخزن را نشان می‌دهد.
ارسطویی با تاکید بر اینکه سال گذشته نیز وضعیت مناسبی از نظر ذخیره سدهای پنجگانه تهران نداشتیم، تصریح کرد: در تمام سدهای تحت پوشش با کاهش در ورودی مخازن سدها مواجه هستیم، در مجموع شرایط برای هر پنج سد زیر حد نرمال و کمتر از میانگین است و تمام سدها شرایط مشابهی را نسبت به سال‌های قبل از نظر کاهش میزان آورد و بارندگی تجربه می‌کنند.

پیش‌بینی‌ بارش‌ها نیز تا امروز کمتر از میانگین و زیرنرمال بوده

وی با بیان اینکه در سدهای امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به ترتیب با کاهش حجم 14، 5، 4، 24 و 28 میلیون مترمکعبی نسبت به سال قبل مواجه هستیم، اظهار کرد: پیش‌بینی‌ بارش‌ها نیز تا امروز کمتر از میانگین و زیرنرمال بوده و همانطور که شاهد هستیم بعد از سامانه بارشی هفته گذشته تاکنون بارش قابل توجهی نیز اتفاق نیفتاده است.
وی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت:  میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون 31 میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته 47.5 میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن 34 درصد و نسبت به بلندمدت 55.5 درصد کاهش یافته است.
مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: شرکت‌های آب منطقه‌ای تهران و آبفای استان تهران از سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی را در سطح دو شرکت و وزارتخانه انجام دادند برای اینکه بتوانیم سال‌های خشک را پشت سر بگذاریم، برای این منظور برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند مدت تدوین شده است.
ارسطویی تصریح کرد: مدیریت مخازن سدها و استفاده از تمام پتانسیل‌های آبی توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بتوانیم روزهای پایانی پاییز و زمستان را نیز پشت سر بگذاریم.
وی در پایان ضمن تشکر از همکاری و مشارکت شهروندان عزیز برای عبور از سال‌های تنش آبی در تهران افزود: همراهی مردم موجب شد از تابستان سال جاری بدون هیچ مشکلی عبور کنیم.
مطلب قبلیابلاغ دیرهنگام پاشنه آشیل کشت قراردادی
مطلب بعدیاقتدار غذایی جزو برنامه‌های محوری وزارت جهاد کشاورزی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید