کمبودی در تامین اقلام شب عید نداریم

1
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد گفت: با توجه به شرایط تولید و ذخیره سازی مرغ، تخم مرغ، برنج و میوه کمبودی در عرضه اقلام شب عید نداریم.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ شاهپور علایی‌مقدم در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون وزارت جهاد کشاورزی به هر واردکننده که بخواهد نهاده دامی وارد کند، مجوز واردات می دهد، اما ارز مورد نیاز را بانک مرکزی باید اختصاص دهد و تیک ارزی را بانک مرکزی می زند.

بیشتر بخوانیم: قیمت میوه در شب عید تغییری ندارد

او افزود: سیاستگذاری و تعیین صرف و صلاح کشور برای اختصاص ارز را بانک مرکزی می‌داند و ما به عنوان جهاد کشاورزی نیاز به تامین ارز برای واردات نهاده‌ها داریم.
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی ادامه داد: اگرچه نرخ ارز نهاده‌های دامی ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان است، اما برای واردات اختصاص داده نشده است.همچنین  به مجورهای صادر شده توسط جهاد کشاورزی برای واردات نهاده‌ها ارز اختصاص نیافته است.

توزیع مویرگی ۳ میلیون تن کالای اساسی در کشور

تاثیر تغییرات نرخ ارز در واردات نهاده‌های دامی

علایی‌مقدم با اشاره به تغییرات نرخ ارز در واردات نهاده‌های دامی و تاثیر آن در هزینه‌های تولید گوشت قرمز گفت: با وجود اینکه اکنون نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی ۲۸هزار و ۵۰۰ تومان است، اما با همین نرخ ارز نیز ما شاهد تغییر زیادی در بخش هزینه‌های تولید هستیم به طوریکه نرخ هر کیلوگرم جو به یکباره از ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۴ هزار تومان افزایش یافت که البته همین نرخ ارز نیز برای واردات اختصاص نمی‌یابد.
او گفت: هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی مانند دیگر صنایع و پتروشیمی‌ها بالا رفته است و این معادله‌ای ساده است که با افزایش هزینه‌های تولید قیمت‌ها نیز بالا می‌رود.

دلایل گرانی گوشت قرمز

علایی مقدم با اشاره به دلایل گرانی گوشت قرمز گفت: با توجه به اینکه در ۶ ماهه دوم سال مراتع کشور برای چرای دام آماده نیستند، دامداران باید جیره دستی به دام خود بدهند که این امر بدان معناست که باید سالانه ۱۶ میلیون تن نهاده‌های دامی شامل جو، ذرت، کنجاله سویا و کنجاله کلزا وارد کنیم تا در اختیار تولیدکنندگان دام و طیور قرار دهیم.
معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی تاکید کرد که نوسانات قیمت ارز در قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات هم تاثیرگذار است و نمی‌توانیم بگوییم که گوسفند از ارز خارجی از ارز خارجی استفاده نکند.
او ادامه داد: بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، گمرک و وزارت امور خارجه نیز در بخش تامین امنیت غذایی دخیل هستند و باید الزامات تولید تامین شود.

متوسط گوشت لاشه گوسفندی در کشور ۲۵۰ هزار تومان است

علایی مقدم گفت: در فضای مجازی مطرح  می شود که قیمت گوشت قرمز ۵۰۰ هزار تومان شده است، درحالیکه واقعیت ندارد چرا که متوسط گوشت لاشه گوسفندی در کشور ۲۵۰ هزار تومان است و معیار قیمت گوشت برای ما لاشه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با توجه به اینکه جامعه تمایل برای افزایش قیمت دارد، متاسفانه التهابات ایجاد شده در فضای مجازی در بازار تاثیر می‌گذارد و از طرفی باید توجه داشت که قیمت‌هایی که در تهران و آن هم در بعضی از نقاط مطرح می‌شود ملاک قیمت در سایر نقاط کشور نیست.

قدرت خرید مردم کاهش یافته

این مقام مسئول گفت: قدرت خرید مردم کاهش یافته و برای این موضوع نیز باید چاره‌ای اندیشیده شود.
او با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار محصولات مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان برنامه‌ریزی ویژه‌ای دارد، گفت: برای محصولاتی مانند میوه، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و روغن برنامه‌ریزی شده و تولید آنها مناسب و بیشتر از نیاز کشور است که تنها در بخش گوشت قرمز باید کمی دقت بیشتری انجام شود.

۱۵ هزار تن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید ذخیره شده است

او گفت: ۱۵ هزار تن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید ذخیره شده است همچنین ۱.۳ میلیون تن خرما تولید شده و همواره جزء تولیدکنندگان دوم تا سوم در دنیا هستیم که با این وجود مشکلی در عرضه نداریم.
علایی مقدم گفت: ۵۵۰ هزار تن ذخیره استراتژیک برنج کشور است همچنین وضعیت مناسبی نیز در بخش تولید داریم. بنابراین مشکلی برای تامین این محصول نیز در ایام پایانی سال نداریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بخش اصناف نیز باید دقت بیشتر و خودکنترلی برای نظارت بر بازار داشته باشیم، همچنین طرحی به عنوان فجر تا فطر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای داریم که امیدواریم کنترل بیشتری توسط خود فروشگاه‌ها برای اجرای آن وجود داشته باشد.
علایی مقدم با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قیمت سایر کالاها و خدمات گفت: با این وجود تمام تلاش خود را برای کنترل بازار انجام می‌دهیم که در این راستا فرمانداران و بخشداران نیز باید کمک وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار باشند.
او گفت: ستاد تنظیم بازار که در کشور تشکیل می‌شود، جهاد کشاورزی تنها یکی از اعضای آن است و همه دستگاه‌ها از جمله اصناف و تعزیرات برای تنظیم بازار باید پای کار بیایند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی  گفت: وزارت جهاد کشاورزی قدرت کاملی برای تنظیم بازار ندارند، زیرا در بخشی از بازرسی صنف و صنعت در جای دیگری است اما تابلوی تنظیم بازار در اختیار دارد .
مقاله قبلیریزش ۴.۷ درصدی غلات از کمباین
مقاله بعدیکاهش قیمت پیاز در هفته آینده

1 نظر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید