گران شدن یا واقعی شدن قیمت

0
مزرعه سبز: سیستم اطلاع‌رسانی اقتصادی دولت‌ها در ایران آنقدر ضعیف است که عمده مردم تاکنون نمی‌دانستند که دولت تاکنون برای ماکارونی، انواع شیرینی، شکلات، کیک، بیسکویت، انواع نان صنعتی و ساندویچ یارانه می‌داد. اگر می‌دانستند به جای «گران شدن» از عبارت واقعی‌ شدن قیمت‌ ها استفاده می‌شد.
از سوی دیگر کوتاهی ما رسانه‌ای‌ها و دولتمردان باعث شده که ملت از نقش کلیدی روسیه و اوکراین در تأمین گندم و روغن جهان مطلع نباشند.

آیا این حقایق را می‌دانستید؟

آیا ملت می‌دانند که نیمی از روغن آفتابگردان جهان در اوکراین بحران ‌زده تولید می‌شود؟ آیا می‌دانند روسیه و اوکراین حدود ۴۰درصد گندم جهان را تأمین می‌کنند؟ آیا می‌دانند هم‌اکنون آلمان، انگلیس، ترکیه، اندونزی و… روغن را تحت‌کنترل دولت درآورده‌اند؟ آیا ملت می‌دانند سازمان ملل رسماً اعلام کرد قیمت مواد غذایی در سراسر جهان ۱۳درصد رشد داشته است؟ آیا می‌دانند که ۱۴میلیون تن گندم تولید یا وارد می‌کنیم؛ اما از ۸میلیون آن استفاده بهینه و مفید می‌شود؟ و آیا ملت می‌دانند که جنگ اوکراین باعث قاچاق آرد یارانه‌دار آنان به کشورهای همسایه می‌شود؟

بی‌عرضه‌گی ما و مهارت دشمن

اگر نمی‌دانند از عدم اطلاع‌رسانی کافی، ناتوانی رسانه‌های همگانی در تحلیل، نقد و بی‌عرضه‌گی ما و مهارت دشمن است. حالا دولت در مواجهه با این پدیده که آمیخته با جنگ روانی چند لایه دشمنان شده چه باید کند؟
دشمنان کارت توزیع نان طراحی و تولید می‌کنند، کلیپ به سخره گرفتن حاکمیت با ماکارونی تولید می‌کنند و ما این‌جا فوروارد می‌کنیم.
برای ذائقه حزب‌اللهی و اصلاح‌طلب، جدا، جدا محتوا تولید می‌کنند و ما با ولع فوروارد می‌کنیم.

ضرورت حمایت از تصمیم دولت

از آنجا که این تصمیم باید سه دهه پیش اتخاذ می‌شد و هر دولتی به دلایل متعدد آن را به تعویق می‌انداخت اصل این تصمیم انقلابی دولت را باید همه حمایت کنند. بدون تردید اگر رئیس‌جمهور به فردای سیاسی خود می‌اندیشید چنین تصمیمی نمی‌گرفت و با سر هم‌بندی و پول‌پاشی، زمان می‌خرید.
پس باید از اقدام دولت برای کنترل فساد در آرد و ارز حمایت کرد، اما گفت جناب دولت! شما باید ابتدا در یک شهر طرح را به‌صورت پایلوت اجرا، سپس متاثر از نتیجه، پول را در کارت‌ها شارژ می‌کردید، آنگاه طرح را به رسانه و شبکه‌های اجتماعی می‌آوردید. در حالی که با گذشت دو هفته از اعلام این تصمیم حتی بیان کننده موضوع به رقم و واحد و نحوه اجرای واحد نرسیده یا از آن بی‌اطلاع بودند.
این تصمیم حتماً دارای آسیب است؛ اما بمباران آن از واشنگتن تا لندن و تهران صدها برابر آسیب‌های آن است و نخبگان کشور باید با درک این مهم به آینده آزادسازی نرخ ارز و حاکم شدن ارز و تقاضا و کاهش رانت و اختلاس از این کانال بیندیشند.
مقاله قبلیبانوی ایرانی، رئیس بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان
مقاله بعدیراهکار مدیریت تقاضای آب در بخش کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید