افزایش ۴ برابری سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال آینده

0
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پیش‌بینی می‌شود مبارزه با ملخ صحرایی برای سال آینده در سطحی بالغ ‌بر ۸۰ هزار هکتار باشد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سعید معین نمینی از حمله احتمالی ملخ صحرایی در اوایل و اواسط فروردین‌ ماه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: با احتمال بیش از ۵۰ درصد شاهد حمله ملخ صحرایی به کشورمان خواهیم بود.
وی ضمن اطمینان از مبارزه به ‌موقع و کافی در زمان حمله ملخ صحرایی، افزود: برای امسال در سطح ۱۹ هزار و ۳ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی انجام شد و اجازه ورود این آفت به مزارع و باغات داده نشد.

پیش‌بینی می‌شود مبارزه با ملخ صحرایی برای سال آینده در سطحی بالغ‌بر ۸۰ هزار هکتار باشد

معین با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود مبارزه با ملخ صحرایی برای سال آینده در سطحی بالغ‌بر ۸۰ هزار هکتار باشد، تصریح کرد: براساس شعار سازمان خواربار جهانی «اگر احتمال ۵ درصدی حمله ملخ صحرایی وجود داشته باشد باید ۱۰۰ درصد آمادگی برای آن تدارک دیده شود.»
وی یادآور شد: در ماه پایانی حضور دولت قبل، ۵۰ میلیارد تومان برای مبارزه با ملخ صحرایی تصویب شد و در مهر ماه ۱۰ میلیارد از آن تخصیص‌ یافته که در استان‌های برای آمادگی مبارزه و تجهیز امکانات تقسیم شد.
به گفته مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی، درخواست کرده‌ایم که ۴۰ میلیارد باقی‌مانده در اسفند ماه تخصیص داده شود تا آمادگی لازم در این زمینه به وجود بیاید.
معین درباره استان‌های درگیر با آفت ملخ صحرایی در سال آینده، گفت: تمام استان هرمزگان، قسمتی از بوشهر تا دیر و بردخون، سواحل سیستان و بلوچستان خط اول دفاعی ما به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: در مرحله بعدی مبارزه در جنوب استان فارس (لامز و لار)، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) و قسمت‌های مرکزی سیستان و بلوچستان (ایرانشهر و سرباز) انجام می‌شود.
به گفته مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی، در صورتی‌ که سیکلون زیادی را شاهد باشیم حجم ملخ‌ها افزایش می‌یابد و تمامی استان خوزستان، فارس و بوشهر را دربرمی گیرد.
وی با اشاره به همراهی ستاد بحران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بحث مبارزه با ملخ صحرایی، افزود: مانند سال‌های گذشته مبارزه با این آفت انجام می‌شود و همچون گذشته اجازه ورود ملخ صحرایی به باغات و مزارع داده نخواهد شد.
مقاله قبلینور خورشید به کمک پاکسازی لکه‌های نفتی آمد
مقاله بعدیتبدیل اراضی بیابانی کشور به جنگل

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید