افزایش قیمت غلات با تشدید تنش‌ها در دریای سیاه

0
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران خاطر نشان کرد: سیاست‌های ایران برای واردات از اوکراین یکسان نبوده است و در مقطعی بیشتر و زمانی دیگر نهاده کمتری از این کشور وارد می‌شد. اما آنچه باید به آن توجه کرد این است که اگر در این منطقه تنشی رخ بدهد ۳۰ تا ۴۰ درصد اختلاف قیمت پیش خواهد آمد. این در حالیست که در سال جاری ۳۰ درصد افزایش قیمت داشتیم و باید پیش‌بینی‌ها لازم در این زمینه صورت می‌گرفت که متاسفاته این پیش‌بینی‌ها تاکنون صورت نگرفته است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، کسری لشکری با اشاره به گمانه‌زنی‌ها در بالا رفتن تنش‌های اخیر روسیه و اوکراین، گفت: اگر تنشی در این منطقه رخ بدهد روند معاملات در حوزه کشاورزى را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنا به یک قانون نانوشته ژئوپلیتیک، اگر تحرک‌های نظامی در کشورهای حوزه دریای بالتیک صورت بگیرد گسیل بار از این دریا متوقف می‌شود. چراکه کشتی‌ها نگران جان و بار خود هستند و به حالت طبیعی فکر می‌کنم اگر شاهد تنشی در این منطقه باشیم دیگر باری از این دریا خارج نخواهد شد.
وی با بیان اینکه در صورت بالا گرفتن تنش‌ها روسیه اجازه نخواهد باری از اوکراین خارج شود، گفت: اگر این اتفاق رخ بدهد معضلات ما در تامین نهاده‌ها بیشتر خواهد شد و این مسئله بر روی قیمت نهاده‌ها، غلات و دانه‌های روغنی در تمام دنیا تاثیر خواهد گذاشت.
لشکری روسیه و اوکراین را به عنوان بزرگترین تامین‌کنندگان غلات در حوزه بالتیک معرفی کرد و افزود: برخی کشورهای حاشیه دریای سیاه مانند رومانی در تولید غلات موفق عمل می‌کنند اما میزان تولید آنها نسبت به اوکراین و روسیه کمتر است. در چنین شرایطی اگر اوکراین نتواند نهاده‌های خود را صادر کند بدون تردید شاهد افزایش قیمت جهانی غلات خواهیم بود، از اینرو باید امیدوار باشیم که تنش‌ها در این منطقه بالا نرود.
این مقام صنفی در پاسخ به این پرسش که چه اقلامی از اوکراین وارد می‌شود؟ گفت: ذرت، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، دانه، گندم سویا و جو وارد کشور می‌شود. در نظر داشته باشید که رتبه‌بندى اوکراین در سهم صادراتى از بازار روغن خام آفتاب (رتبه اول)، جو (رتبه دوم) و گندم (رتبه سوم) است.
به گفته وی، با پایان فصل برداشت ذرت در برزیل بیشترین تقاضا برای تامین ذرت در جهان متوجه اوکراین، بلغارستان و رومانی شده است.
لشکری میزان واردات نهاده‌ها از اوکراین را متغیر دانست و افزود: سیاست‌های ایران برای واردات از اوکراین یکسان نبوده است و در مقطعی بیشتر و زمانی دیگر نهاده کمتری از این کشور وارد می‌شد. اما آنچه باید به آن توجه کرد این است که اگر در این منطقه تنشی رخ بدهد 30 تا 40 درصد اختلاف قیمت پیش خواهد آمد. این در حالیست که در سال جاری 30 درصد افزایش قیمت داشتیم و باید پیش‌بینی‌ها لازم در این زمینه صورت می‌گرفت که متاسفاته این پیش‌بینی‌ها تاکنون صورت نگرفته است.
وی میزان ذخایر استراتژیک را مطلوب ندانست و افزود: در ماه‌های اخیر تخصیص ارز برای واردات نهاده تعلق نگرفت. پیش از این نیز سیاست تخصیص ارز اعتباری در دستور کار قرار گرفت اما به واردکنندگان اعتباری ندادند و واردکننده با اعتبار خود محموله‌ها را وارد و بعد از 2 ماه ارز را دریافت می‌کرد. اما در حال حاضر روند تخصیص اعتباری ارز کند شده و این زمان از 2 به 5 تا 6 ماه رسیده است. این چنین اعتبار تجار بخش خصوصی هم خدشه‌دار شده و فروشنده خارجی اطمینان نمی‌کنند که به بخش خصوصی ایران کالا بدهند، این امر برای ما مشکلات جدی ایجاد کرده است.
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه بیشترین نهاده از اوکراین وارد می‌شود، گفت: اگر تنش در این کشور ایجاد شود بدون تردید ما با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. روسیه، از دریای کاسپین نیز محموله‌های خود را خارج می‌کند هر چند کشتی‌های کوچک در این دریا در رفت‌وآمد هستند و محموله‌ها در حد 3 تا 5 هزار تن است. اما وقتی از دریای سیاه و ازبندر بندر تجاری نووراسییسک محموله‌ها بارگیری می‌شوند کشتی‌ها می‌تواند بین 35 تا 60 هزار تن بار جابه‌جا کنند.
لشکری با بیان اینکه با تحریم‌های خارجی کنار آمده‌ایم، گفت: دوگانگی در دستگاه‌های داخلی کشور فشار بیشتری بر تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در کشور وارد کرده است. وزارت جهاد کشاورزی به ما اعلام کرد که محموله‌ها را وارد کشور کنید وقتی بار وارد می‌شود به ما می‌گویند که ارز لازم را از بانک مرکزی دریافت کنیم و بانک هم به ما می‌گوید سقف بودجه تمام شده است. بدون تردید دستگاه متولی می‌داند که ارز لازم در کشور وجود ندارد پس چرا واردکنندگان را ترغیب به واردات می‌کند. چندین هزار تن بار در بنادر فاسد شدند و در شرایطی که ما سعی داریم یک دلار را هدر ندهیم میلیون‌ها دلار ضرر می‌کنیم.
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران تصریح کرد: ما باید برای همه شرایط خود را آماده کنیم و منافع ملی خود را در نظر بگیریم و ببینیم از کجا می توانیم نیازهای خود را ارزان‌تر و قابل دسترس‌تر خریداری کنیم. ما باید در زمان برداشت محصول خرید را انجام بدهیم متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص برنامه‌ای ندارد تا با تخصیص به موقع ارز تجار در زمان برداشت بتوانند محصول خرید را انجام دهد.
این مسئول صنفی در پایان با اشاره به مشخص بودن نیاز سالیانه نهاده‌ها، گفت: نیاز ما مشخص است اما از آنجایی‌که پول نداریم تامین نیازهای خود را به عقب می‌اندازیم و مجبوریم در زمان دیگر نیازهای خود را چند برابر قیمت واقعی خریداری کنیم.
مطلب قبلیچند پرسش در باب آغاز خرید میوه برای بازار شب عید
مطلب بعدیشرایط حفظ گونه یوزپلنگ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید