کاهش 46 درصدی حریق در جنگل های کشور

0
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور از ابتدای سال جاری 46 درصد از ایجاد حریق در جنگل‌های کشور کاهش یافته است، گفت: در راستای اطفای حریق 4 مرحله اقدامات مدیریتی و پیشگیری در نظر گرفته شده است که این عوامل منجر به کاهش ایجاد آتش سوزی و مهار به موقع آنها شده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، سعید منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی ور رئیس سازمان جنگل ها امروز در نشست خبری اعلام کرد: افرادی که در حدنگاری زمین های آنها اراضی ملی اعلام شده است، برای رفع تداخلات ارضی به شعب ویژه در دادگستری ها و یا کمیسیون ویژه رفع تداخلات ارضی در ادارات کشاورزی مراجعه کنند.
وی  در پاسخ به این سوال که آخرین برآوردهای شما از پوشش گیاهی و جنگلی کشور چیست، اعلام کرد: پس از 20 سال نقشه برداری جدیدی از پوشش گیاهی کشور با دقت بسیار بالاتر انجام دادیم که نشان میدهد نسبت به دهه 80 سطح جنگل ها به دلیل جنگل کاری هایی که انجام داده ایم 60 هزار هکتار افزایش یافته است اما در سطح داخل جنگل ها میزان این پوشش کمتر شده است.
وی افزود: در این بررسی ها معیارهای سازمان خواربار جهانی ملاک بوده است.
منصور در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار فارس که اگر روستاییان در باره حدنگاری های شما اعتراض داشته باشند به کجا باید مراجعه کنند؟ گفت: شعبات ویژه ای در دادگستری های استان ها و نیز کمیسیون رفع تداخل در ادارات کشاورزی استان ها وجود دارد که بر اساس ماده 33 اینگونه اعتراضات را بررسی می کنند.
پس از حدنگاری که وزارت جهاد کشاورزی برای تمییز اراضی ملی انجام داده اند برخی این ها را زمین های آبا و اجدادی خودشان می دانند و نسبت به رد مالکیت شان اعتراض دارند.

4 مجوز کسب و کار سازمان جنگل ها قبل از 18 اسفند روی سایت بارگذاری می‌شود

رئیس سازمان جنگل ها در باره مجوزهای کسب و کار این سازمان و اقداماتی که انجام شده است، گفت: از 29 خدماتی که برای ثبت شده است برای 4 مورد سازمان جنگل ها باید مجوز کند که نحوه و دستورالعمل های آن قبل از 18 اسفند آخرین مهلت تعیین شده روی سایت بارگذاری می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: نقشه اراضی که مستعد حریق هستند در کشور شناسایی شده است و با ایجاد مراکز مانیتورینگ پیش بینی ها و پیشگیری های لازم انجام می شود. درصورت حریق با سرعت بیشتری و موثرتری اقدام صورت می گیرد.
منصور تصریح کرد: 137 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی در کشور وجود دارد که برای نظارت بر این اراضی شش هزار نفر بحث پایش انجام می دهند و علاوه بر اطفای حریق زمینی برای اطفای حریق هوایی نیز مجهزتر شده ایم.
وی ادامه داد: در سال جاری یگان اطفای حریق سازمان جنگلها دارای 30 بالگرد و دو هواپیما برای اطفای حریق هوایی در کنترل عملیاتی سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور است که این افزایش تعداد هلی کوپتر و بالگرد باعث کاهش و کنترل به موقع آتش سوزی ها در جنگل شده است.
رئس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور افزود: پیش از این تنها 12 بالگرد در اختیار سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور بود که این رقم درسال جاری به 30 بالگرد افزایش یافته است.
منصور گفت: 100 هزار قلم وسایل اطفای حریق در سه سال گذشته در اختیار همکارانمان قرار گرفته است که امسال نیز 10 هزار قلم دیگر در اختیار این بخش قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: 94 درصد عوامل آتش سوزی در جنگلها انسانی بوده که از این تعداد 93 درصد آنها سهوی است، سازمان جنگلها به دنبال آن است که با فرهنگ سازی لازم از ایجاد آتش سوزی های سهوی که عمدتا توسط گردشگران صورت می گیرد جلوگیری به عمل آورد.

کشف 68 هزار اصله درخت قاچاق

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور هم گفت: با توجه به شرایط جنگلهای کشور در حال حاضر مجوزی به نام برداشت چوب از جنگلها نداریم و تنها به صورت محدود روستاییان اجازه استفاده از درختان افتاده داده می شود.
منصور افزود: 6 هزار پرونده برای قاچاق چوب تشکیل شده است و سازمان جنگلها تنها مجوز حمل چوب صادر می کنند.
به گفته این مسئول از ابتدای امسال 6 هزار مترمکعب معادل 68 هزار اصله درخت چوب قاچاق کشف شده است.
وی در ارتباط با نگرانی ها در خصوص احیای جنگلهای زاگرس، گفت: مانند ستاد احیای دریاچه ارومیه ستاد احیای جنگل های زاگرس نیز تشکیل شده تا بتوانیم اقدامات لازم برای احیای این جنگلهای ارزشمند را انجام دهیم.
رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگرانی های فعالین زیست محیطی درباره ساخت و ساز و توسعه گردشگری در منطقه آشوراده، گفت:  هرگونه فعالیت توسعه گردشگری در این منطقه با هماهنگی و مجوز محیط زیست انجام می شود و در صورتی که برنامه ای برای توسعه گردشگری باشد قیدهای زیست محیطی با مجوز سازمان محیط زیست انجام می شود.
منصور در ارتباط با وضعیت گردوغبار جنوب کشور، گفت: بخش عمده ای از منشا گردوغبارهای استان خوزستان از سمت کشورهای همسایه است و باید با دیپلماسی فعال این کشورها نیز برای مهار کانون های گردوغبار اقدام کنند.
به گفته این مسئول منشا ریزگردها خارج از کشور است که از عربستان به کویت، عراق و از آنجا به ایران می آید.
وی اضافه کرد: اخیرا به خوزستان سفر داریم و با هماهنگی مسئولان محلی اقداماتی برای مهار ریزگردها در حال انجام هست
رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: از 350 هزار کانون ریزگردها در استان خوزستان 170 مورد آن به طور کامل مهار شده و بقیه موارد نیز در حال انجام است.
وی در ادامه با توجه به اهمیت جنگل‌ها و مراتع گفت: هرهکتار جنگل 2.5 تن اکسیژن و 1500 متر مکعب آب سبز تولید می کند و علاوه بر ضریب نفوذ آب در خاک را 40 برابر افزایش می دهد.
منصور همچنین گفت: از هر هکتار جنگل 300 تن چوب بدست می آید که 5 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند.
وی به اهمیت مراتع هم تاکید کردو گفت: دام 960 هزارخانوار از مراتع تعلیف می کنند و سالانه مراتع کشور 10.5 میلیون تن علوفه تولید می کند.
رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: هر هکتار مرتع سالانه 4 تن فرسایش خاک را کاهش می دهد و با جلوگیری از ریزگردها 3 هزار میلیارد تومان جلوی خسارت را می گیرد.
مقاله قبلیمردم دیگر میوه نمی‌خرند
مقاله بعدیفرصت استثنایی ایران در بازار ۶۰ میلیارد دلاری روسیه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید