۷۰ درصد تولید کشور به‌صورت سنتی است

0
رییس اتاق اصناف نظام کشاورزی گفت: 60 یا 70 درصد تولید در کشور به صورت سنتی انجام می شود و کمتر کشاورزی تمایل دارد زیر نظر اتاق اصناف کشاورزی فعالیت های خود را دنبال کند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، قاسم پیشه ور با اشاره به وظایف اتاق اصناف کشاورزی، گفت: سازمان دهی، نظم بخشی و دفاع از حقوق بهره برداران از جمله وظایف این اتاق است این در حالی است که کشاورزی در کشور اختیاری و نمی توان محدودیت های ویژه برای آنها در نظر گرفت.
وی با بیان اینکه حوزه کشاورزی گسترده است از این رو امکان کنترل کشاورزان دشوار است، افزود: انتظار داریم که مشوقهای در این زمینه دیده شود تا عمده بهره برداران برای دریافت پروانه زراعت به ما مراجعه کنند. 60 یا 70 درصد تولید در کشور بهصورت سنتی انجام میشود و کمتر کشاورزی تمایل دارد زیر نظر اتاق اصناف کشاورزی فعالیت های خود را دنبال کند.
پیشه ور ادامه داد: عدم تمایل کشاورزان برای عضویت در اتاق اصناف کشاورزی باعث شده است که آنها هر محصولی را کشت و هر سم و کودی که در دسترس آنهاست قرار می گیرد استفاده کنند. این امکان برای دستگاه های نظارتی وجود ندارد که مزارع کشاورزی را پلمب کند از اینرو چندان بر پلمب مزارع کشاوری اصرار نداریم.
وی با بیان اینکه مشوق های تولید در اختیار وزارت کشاورزی است، خاطر نشان کرد: وزارتخانه می تواند به کشاورزان بگوید ما محصولاتی را خریداری می کنیم که از مزرعه تا سفره تحت کنترل بودند و لازمه تحقق این مهم این است که کشاورزان پروانه نظام صنفی دریافت کنند. اینگونه مقدار سم و کود که مصرف میشود تحت کنترل است و ما می توانیم محصولات را رصد کنیم.
پیشه ور ادامه داد: اگر یک محصول بارکد داشته باشد در صورت مشخص شدن ماندگاری سم در محصول میتوان آن را امحا و از رده خارج کرد. از این رو لازم است که جامعه بهره برداران اطلاعات را در نظام اصناف کشاورزی خود را ثبت کنند تا بتوان از حقوق آنها دفاع کرد.
رییس اتاق اصناف کشاورزی با اشاره به لزوم گسترش کشت قراردادی در کشور، تصریح کرد: اگر کشت قراردادی وسعت پیدا کند بذر، سم و کودی که کشاورز استفاده میکند مشخص و تحت کنترل است و میتوان نظارت بر تولید را افزایش داد.
وی با بیان اینکه در سال 90 اتاق اصناف کشاورزی در کل کشور فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: عضویت در این گروه ها اختیاری است و نمی توان کشاورزان را برای عضویت در اتاق اصناف کشاورزی مجبور کرد اما میتوان مشوق های برای آنها در نظر گرفت به عنوان مثال اگر کشاورزی پروانه زراعت دریافت کرد محصولاش را بالاتر از نرخ مصوب خریداری می شود و کود، سم و بذر مورد نیاز در اختیار آنها قرار گرفته می شود.
رییس اتاق اصناف کشاورزی در پایان بیان کرد: امیدواریم از سال 1401 جامعه بهرهبرداران برای دریافت پروانه زراعت بیشتر از خود تمایل نشان بدهند در این شرایط میتوان از حقوق آنها دفاع کرد. یارانه تامین اجتماعی یکی از مشوق هایی که به آنها داده خواهد شد اگر شخصی یک هکتار زمین مشغول کشت داشته باشد ابعاد اقتصادی آن تعریف شده است و میتوان خود و 4 نفر از کارگران از یارانه بیمه تامین اجتماعی آن استفاده کنند که 20 درصد یارانه تامین اجتماعی را دولت و 7 درصد را کارفرما پرداخت کند.
مقاله قبلیاحداث 225 هکتار گلخانه در استان تهران
مقاله بعدیاهمیت توسعه مکانیزاسیون+فیلم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید