قیمت تولید هر کیلو سیب‌ زمینی 7 تا 8 هزار تومان

0
با اجاره زمین 70 میلیون تومانی در منطقه جیرفت یا اجاره هر هکتار زمین 30 تا 40 میلیون تومانی در خوزستان در حوالی دزفول و…، قیمت تمام شده تولید هر کیلو سیب زمینی به 7 الی 8 هزار تومان می‌رسد.
به گزارش مزرعه سبز، با توجه به اینکه زمین به عنوان یک آورده محسوب می‌شود، هزینه اجاره زمین عامل اصلی گرانی قیمت تمام شده محصول است و هزار تومان افزایش قیمت تمام شده هر کیلو سیب زمینی مربوط به اجاره زمین است. دیگر نهاده‌ها مانند سیب زمینی بذری در مبدأ کیلویی 12 تا 15 هزار تومان عرضه می‌شود.
خرید یک کامیون کود مرغی 20 میلیون تومان و با هزینه پخش در زمین 5/ 22 میلیون تومان هزینه می‌برد.
با احتساب هزینه‌های کاربردی کود، سم، نوار تیپ و… به طور مستقیم 220 الی 250 میلیون تومان هزینه کاشت، داشت و برداشت یک هکتار زمین سیب‌زمینی‌کار با متوسط برداشت 40 تا 30 تن در هکتار است.
سیب‌زمینی کار حاضر است تولید خود را به صورت نقدی حداکثر با 20 درصد سود یا هزینه مدیریت و سرمایه‌گذاری (بین 8 تا 9 هزار تومان بفروشد)، اما واسطه‌ها و دلالان با دستکاری قیمت آن را نجومی می‌کنند.
شایسته است به جای تهدید سیب‌زمینی کاران مبنی‌بر توقف صادرات یا ورود ده‌ها هزار تن سیب زمینی در مقابله با زارع ایرانی که مجبور است این محصول فسادپذیر را به هر قیمت بفروشد، وزیر دستور دهد سیب‌زمینی در مبدأ حتی به قیمت تمام شده از کشاورز خریداری و وجه آن نقداً پرداخت و سپس در میادین بزرگ میوه و تره‌بار یا استارت‌آپ‌ها عرضه شود.
در غیر این صورت تهدید وزیر قاعدتاً به کاهش سیب‌زمینی‌کاران در سال آینده می‌انجامد.
مقاله قبلیپشت‌پرده شایعات گرانی و کمبود روغن چیست؟‌
مقاله بعدیعرضه گوشت قرمز با قیمت مناسب در روزهای آخر سال

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید