موسسات پژوهشی از ادغام ردیف بودجه مستثنی می‌شوند

0
دکتر خیام نکویی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی دو روز پس از انتصاب، طی دیداری با وزیر جهاد کشاورزی، مخالفت خود را با تصمیم سازمان برنامه و بودجه مبنی بر حذف ردیف اعتباری موسسات پژوهشی دارای قانون تاسیس و تشکیل اعلام کرد.
مزرعه سبز: استدلال خیام نکویی این بود که موسسه‎‌های با قدمت مانند رازی با حدود یک قرن فعالیت و قانون تاسیس یا موسسه تحقیقات خاک و آب با 70 سال سابقه فعالیت و دارای قانون تاسیس با ثبت و گواهی بذر و… چگونه می‎توانند برای خرید یک ست آزمایشگاهی یا تجهیزات یا حتی یک فرقون برای باغچه موسسه به سازمان تحقیقات مراجعه و دست گدایی پیش ببرد. مگر موسسه پژوهشی می‌تواند درآمد و دریافتی خود را بدهد و اختیار هزینه کردن آن را نداشته باشد.
دکتر ساداتی‌نژاد که مخالف تمرکزگرایی است در این رابطه با تایید نظر دکتر خیام نکویی نامه‌ای برای دکتر میرکاظمی نوشته و در آن تصریح نمود در راستای امنیت غذایی و حمایت از تولید داخل و رفع موانع تولید ضروری است که نه تنها موسسه‌های پژوهشی دارای قانون تاسیس از ادغام ریف اعتبارات و بودجه مانند گذشته مستثنی باشند، بلکه باید موسسه‎های پژوهشی که قانون تاسیس ندارند هم ردیف اعتباری مستقل داشته باشند تا برای آینده کشاورزی مثمر ثمر باشند.
کارشناسان معتقدند سازمان برنامه با هدف کوچک‌سازی، ناشیانه حرکت خطرناکی را شروع کرده که در نهایت منجر به وابسته شدن کشور می‌گردد. البته شایعه‌ها حکایت از آن دارد که معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارتخانه نیز صراحتاً مخالفت خود را به سمع و نظر سازمان برنامه و بودجه رسانده است.
به همین دلیل کمیسیون تحقیقات مجلس پس از بررسی این موضوع ضمن مخالفت صریح خود را با این اقدام غیرکارشناسی و اشتباه سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده به آن رأی نخواهد داد و کمیسیون کشاورزی مجلس نیز باید در این زمینه نظر خود را شفاف اعلام نماید.
به نظر می‌رسد کمیسیون تحقیقات مجلس و کمیسیون کشاورزی مجلس با ورود به این موضوع به نگرانی‌های وزیر جهاد کشاوررزی، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش وترویج و موسسات پژوهشی پایان دهند.

انتهای پیام/

مقاله قبلیضرورت استمرار هوشمندسازی زنجیره تامین تا توزیع
مقاله بعدیقیمت انواع آجیل و میوه شب یلدا اعلام شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید