مبتکران و نخبگان کشاورزی را دریابیم

0
همواره در کشور ما مبتکران و نخبگان با ایده های درخشان و کارساز وجود داشته اند که می توانسته‌اند مسئله‌‎ایی از هزاران مشکل کشور در زمینه‌های گوناگون را حل نمایند و کشور را در راستای پیشرفت و تحقق اهداف بلندمدت اقتصادی قرار دهند.
مزرعه سبز: متاسفانه با بی‌مهری‌ها و عدم حمایت سازمان‌های دولتی نسبت به مبتکرین داخلی انگیزه آنان از بین رفته و یا راهی کشورهای دیگر شده و جذب آن کشورها شده‌اند، افرادی که به راستی حس وطن‌پرستی آنان مثال‌زدنی بوده و هیچ دغدغه‌ای جز اعتلا و رونق این کشور در ابعاد مختلف نداشته‌اند. اینکه مانده‌اند که چه کنند تا کشور از وجود نخبگان بهره بیشتری ببرد.
احمد رجبی، از نخبگان کشور که دستگاهی را ابداع و اختراع کرده که در هر نوع شرایط آب و هوایی می‌تواند از هوایی که هیچ رطوبی در آن نیست آب تولید کند که نه تنها کمک شایان توجهی به آب کشاورزی می‌کند، بلکه در تامین آب شرب نیز موثر واقع شده است.
با توجه به اهمیت موضوع، خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی «مزرعه سبز» مصاحبه‌ای را با خانم صبا احمدوند، کارشناس حقوقی آقای احمد رجبی طراح و مخترع دستگاه انجام داده که به ملاحظه مخاطبین می‌رسانیم:

از چه زمانی و با چه هدف و ایدهای ایشان به فکر این دستگاه افتاد؟

از سال ٨٨ و زماني كه صحبت بر اين شد كه در سال‌هاي آينده بزرگ‌ترين بحران كشور و جهان بحران آب است و در اين فكر بودم كه مگر مي‌شود راهكاري برایش نباشد، لذا ايده اوليه رفع بحران آب شكل گرفت.
طبق تحقيقات تغييرات آب و هوا در كل دنيا سال ٩٣ طي جلسه‌اي با مسئولان آب استان بوشهر گفتم كه بايد سيلوهاي آبي احداث كنيم تا آب‌هاي سيل آساي جاري در سطح زمين را به زير زمين هدايت كنيم كه نپذيرفتند و سيل‌هاي چند سال اخير كه به وجود آمد و همه آب‌ها در شهرها جاري شد و به هدر رفت.

لطفا ویژگی‌های این دستگاه را توضیح دهید.

اين دستگاه براي توليد انبوه طراحي و نمونه اوليه اون ساخته شده كه علاوه بر اين كه در مناطق خشك با همان راندمان كار مي‌كند در سايز ٣٠٠ ليتر بر ثانيه به برق هم نياز ندارد.

آیا این دستگاه در همه مناطق کشور(هر آب و هوایی و با هر میزان رطوبت) قابل استفاده است؟

بله، عملا در كوير هم كار مي‌كند.

برای تولید ۶۴ لیتر آب در ثانیه (یک لوله ۱۸ اینچی) چه دستگاهی مورد نیاز است؟

اين دستگاه مي‌تواند كل مشكلات آب شرب، كشاورزي و صنعتي كشور را برطرف كند؛ چون مكانيزم طراحي و ساخت آن براي چنين شرايطي است. بهترين سايز دستگاه ٣٠٠ ليتر بر ثانيه است كه با دبي ١٧٠ ليتر بر ثانيه هم مقدور مي‌باشد.

توجیه اقتصادی این دستگاه را در شرایط فعلی کشور بیان کنید؟ هزینه تمام شده هر مترمکعب آب چقدر است؟

توجيه اقتصادي مناسبي وجود دارد؛ چرا كه بازگشت سرمايه حدود دو تا سه سال دارد و اينكه قيمت هر مترمكعب آب 10 هزار ريال است.

آیا تا به حال برای قشر کشاورزان، باغداران، گلخانه داران و دیگران اطلاع رسانی از این دستگاه و میزان بهره وری آن داشته اید؟

طي هشت سال گذشته اطلاع رساني فقط نامه نگاري و جلسات و بازديد با ادارات دولتي بود.

از جهت میزان تسهیلات و با کمک از طرف بانک کشاورزی در جهت اجرای این پروژه توضیح دهید.

بانك كشاورزي مي‌تواند كمك بزرگي باشد در اين زمینه و نياز است آستين را بالا بزند و با ارائه تسهيلات و ایجاد شرايط مناسب به كمك كشاورزان بياید.

آیا این دستگاه در سامانه مکانیزاسیون ثبت شده تا کشاورزان بتوانند از یارانه خرید و وام ارزان استفاده نمایند؟

با تلاش‌ها و پيگيري‌هايي که از سوي ما انجام شد، در سال ٩٦ نامه از جهاد كشاورزي صادر شد كه اين طرح را در مكانيزاسيون كشاورزي قرار مي‌دهيم تا كشاورزان از اين طرح بهره ببرند؛ ولي بدون حمايت و پشتوانه از اين طرح عملا كاري اجرايي نشد.

میزان حمایت یا عدم حمایت دستگاه های دولتی (وزارت جهادکشاورزی و…) توضیح دهید.

ميزان حمايت صفر يا واقع‌بينانه زير صفر است، زيرا دادن نامه‌هاي بي‌پشتوانه انجام جلسات متعدد بدون عمل و بازديدهاي كنجكاوانه، فقط انرژي ما و زمان مناسب اجراي طرح را به تاخير انداخته است.

آیا برای اجرای عملیاتی این پروژه درخواستی از کشورهای دیگر داشته اید؟

بله، چندين درخواست بوده كه به خاطر اجراي طرح در ايران به هيچ كدام جواب مثبت ندادم و اگر غير از اين بود الان در خارج از کشور روی این طرح کار می کردند و آن را توليد و صادر مي‌كردند.

مسلما در مورد اجرای پروژه های ملی در کشور موانع و مشکلات فراوانی وجود داشته است، آیا در مورد شما نیز اینطور بوده؟ لطفا توضیح دهید.

موانع كه زياد است؛ از تهديدات جاني تا امنيتي زياد بوده است. طرح ملي است و به حمايت ملي از تمامي دستگاه‌ها نياز هست و البته در اين مسير تلاش زیادی كرديم.

نقش مطبوعات تخصصی و رسانه ها را در جهت حمایت از این گونه طرح ها را بیان بفرمایید.

اين مطبوعات هستند كه مي‌توانند به مردم كمك كنند و مي‌توانند مشكلات آبي را حل كنند، مطبوعات مهم‌ترين محوريت را دارند.

در پایان اگر صحبت و نظری دیگری دارید بفرمائید.

همه خود را مسئول بدانند تا اين طرح زودتر اجرايي بشود، در این صورت مشكلات بي‌آبي خيلي ساده برطرف مي‌شود.

امیرهوشنگ عسگر سمنانی – کارشناس تبلیغات

انتهای پیام/

مقاله قبلیافزایش اعتبارات هزینه‌ای ملی وزارت کشاورزی در بودجه
مقاله بعدینمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی؛ فرصتی برای شناخت ظرفیت‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید