کاربرد دستگاه تصفیه آب در مرغداری‌ها و دامداری‌ها

0
مزرعه سبز: در گزارش قبل (دستگاه‌های تصفیه آب در کشاورزی و صنعت مرغداری) به موضوع تاثیر واکسیناسیون از طریق آب آشامیدنی برای مرغداری‌ها و مزایایی آن پرداخیتم، در این گزارش نیز به مبحث کاربرد دستگاه‌های تصفیه آب در کشاورزی و صنعت دام و طیور خواهیم پرداخت و گفت‌و‌گویی را با مهندس کامیاب، مدیرعامل شرکت نوین تصفیه پارس، انجام داده‌ایم که مشروح آن به شرح زیر است:

واکسیناسیون از طریق آب آشامیدنی

متداول‌ترین روش جهت انجام واکسیناسیون در مرغداری‌ها از طریق آب آشامیدنی مورد مصرف طیور است.
* pH آب مصرفی باید در حدود ۵/۵ تا 5/ 7 باشد. در صورت قلیایی بودن آب باید آن را اسیدی نمود.
* میزان فلزات موجود در آب باید در حد کم باشد؛ مثلا آب چاه حاوی مقادیر زیادی آهن و مس است که این یون‌ها می توانند باعث خنثی شدن واکسن گردند.
* آب مورد استفاده جهت واکسیناسیون باید عاری از کلر و هر گونه ماده ضدعفونی کننده باشد. چنانچه به آب مصرفی طیور کلر اضافه گردد باید حداقل ۴۸ ساعت قبل و ۲۴ ساعت پس از واکسیناسیون از استفاده کلر در آب اجتناب نمود.
میزان مرگ و میر در مرغداری هایی که از اب تصفیه شده استفاده می کنند ۱۰ تا۲۰درصد کمتر است از مرغداری هایی که با TDSبالا کار می‌کنند.
عموما در مرغداری ها و دامداری ها از سیستم گندزدایی آب و تصفیه آب به صورت کاملا فیزیکی جهت حذف باکتری و نمک استفاده می‌شود.
یکی از روش های تصفیه آب در دامداری ها تصفیه به روش اسمز معکوس می باشد که تا ۹۸ درصد از نمک محلول در آب را حذف می‌کند.
مزایای این روش عبارت است از:
– هزینه پایین
– کاربری ساده
– فضای کم
– تمام اتوماتیک و تنظیم آب خروجی مطابق با استانداردها

دستگاه‌های تصفیه آب در صنعت کشاورزی چه استفاده‌ای دارند؟

در صنعت کشاورزی، هرچه میزان EC خاک کمتر باشد (شوری خاک کم باشد)، آن خاک حاصلخیزتر است و ریشه گیاه بهتر می‌تواند در آن رشد کند. در گلخانه‌های هیدروپونیک رشد گیاهان بسیار چشمگیر است و تفاوت رشد ریشه هر روز قابل مشاهده است.
به همین علت امروزه کشت‌های هیدروپونیک بدون خاک جایگزین خوبی برای کشت های خاکی شده است و کلیه گلخانه هایی که به سلامت محصول علاقمند هستند به سمت کشت هیدروپونیک روی آورده‌اند.
دستگاه های تصفیه آب و نگهداری تجهیزات نیز کارآمد و مفید هستند، چراکه اگر آب تصفیه نشده باشد، فوگرهای داخل گلخانه دچار رسوب کربنات کلسیم شده و آبیاری به خوبی انجام نمیشود و رطوبت موردنیاز گیاهان به خوبی تامین نخواهدشد. در آبیاری برخی گل ها مانند گل آنتریوم که گلبرگ و برگ پهنی دارد اگر از آب تصفیه شده استفاده نشود باعث رسوب آب روی گل و در نهایت عدم رشد مطلوب آن می‌شود. بنابراین وجود دستگاه های تصفیه آب در کشاورزی هم برای حمایت از محصول و خاک و هم برای حمایت از دستگاه های آبیاری گیاهان الزامی است.

کاربرد تصفیه آب در صنایع غذایی و شیلات چیست؟

بخشی از حوزه‌های صنایع غذایی مانند نوشیدنی‌ها لبنیات آب معدنی و… به طور 100درصدی از آب تصفیه شده استفاده می‌کنند؛ اما تمامی صنایع برای افزایش کیفیت تولید و نگهداری هرچه بهتر تجهیزات نیاز به دستگاه تصفیه آب خواهند داشت.
در زمینه شیلات نیز عمده فعالیت ما بر روی زالوها انجام شده و پروژه قابل دفاعی در گرگان اجرا کردیم که تلفات را به طور چشمگیری کاهش داد و به دلیل این که استفاده از دستگاه های تصفیه باعث زلال شدن آب می‌شود روند رشد زالوها افزایش خواهد یافت و چون زالوها در زمینه پزشکی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند استفاده از آب با کیفیت برای پرورش این موجودات به طور قطع باعث افزایش راندمان آنها خواهد شد.

در زمینه صادرات هم فعالیت دارید؟

اخیرا به 4 کشور عراق، گرجستان، ازبکستان و افغانستان صادرات داشته‌ایم با توجه به شرایط فعلی و نرخ دلار در کشور برای افراد خارج از کشور خرید از ما مقرون به صرفه تر است؛ چراکه بهای تمام شده محصولات ما به ریال است و این افراد هزینه محصول را به دلار پرداخت می‌کنند؛ لذا ما صادرات را آغاز کرده و بسیار موفق بوده ایم مشتریان قبلی با ما تماس می‌گیرند و پرداخت حسابشان از مشتریان ایرانی راحت تر وسریع تر انجام می‌شود.
با توجه به شرایط موجود گروه فنی مهندسی نوین تصفیه پارس خود را برای طراحی و ساخت دستگاه های با کیفیت و رقابتی تر جهت صادرات به کشورهای همسایه آماده کرده و با تمام توان در حال تولید می باشد.

به دلیل نرخ بالای ارز بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند به جای اینکه محصول خود را در داخل کشور و به مصرف کننده داخلی بفروشند آن را صادر کنند، که این امر باعث ایجاد خلل در بازار داخلی می شوند در این خصوص چه نظری دارید و آیا موفق انجام این کار هستید؟

مجموعه ما ظرفیت تولید مشخصی دارد اما با توجه به نوسانات موجود توانایی خرید در داخل کشور کمتر شده و اگر بتوانیم محصول خود را در داخل کشور به فروش برسانیم آسانتر خواهد بود؛ اما در صورت عدم نیاز بازار داخلی برای تامین هزینه ها ناگزیریم محصول خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم بنابراین قادر هستیم در اسرع وقت دستگاه و قطعات موردنیاز را به مشتریان و مصرف کنندگان ارائه دهیم خدمات دهی در حداکثر 24 ساعت تا شعاع 500 کیلومتری تهران خدمات دهی 48 الی72ساعت در سراسر کشور است.

توضیحات کاملی را در رابطه با مجموعه نوین تصفیه پارس وبرنامه های آینده شرکت ارائه دهید.

مجموعه نوین تصفیه پارس درسال87 تاسیس شد و شروع به فعالیت کرد اما از سال 90به طور تخصصی تری فعالیت خود را در حوزه آب ادامه داده است در این راستا اطلاعات مدیران شرکت را در مورد صنعت آب به روز کرده و به واسطه نیاز و رضایتمندی مشتری فعالیت های گسترده ای انجام داده‌ایم تا بتوانیم خدماتی مطلوبی را به مشتری ارائه دهیم.
تلاش های زیادی برای بهبود کیفیت محصولات انجام شده است که اکنون می توانیم با خاطری آسوده کنار رقبای نامدار خود بایستیم و محصولات خود را معرفی کنیم و بتوانیم به راحتی رقابت کنیم.

چند نوع دستگاه تصفیه آب و با چه میزان ظرفیتی تولید می کنید؟

دستگاه های ما با توجه به نیاز مشتریان عزیز وگرامی تولید می شود و ظرفیت‌های دستگاه صنعتی ما از5مترمکعب در شبانه روز آغاز می شود و تا ظرفیت های بالاتر قابل طراحی می باشد. لازم به ذکر است که این گروه توانایی تولید انواع دستگاه WRO و دیونایزر آزمایشگاهی را دارد و برای بسیاری از آزمایشگاه ها و بیمارستان ها دستگاه های تولید آب مقطر تولید کرده است.

شماره تماس: ۰۲۱۳۸۰۲۱

پیج اینستاگرام: https://www.instagram.com/novintasfie/

امیرهوشنگ عسگرسمنانی ـ کارشناس بازرگانی

مقاله قبلیواردات ۱۰۰ هزار تن سیب زمینی همزمان با فصل برداشت
مقاله بعدیگرانی سیب زمینی و برنج در بازار

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید