ابلاغ حقابه‌های زیست محیطی رودخانه‌ها و تالاب‌های

0
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که حقابه های زیست محیطی رودخانه ها و تالاب های کشور در سه بخش کم آبی ،‌میان آبی و پرآبی مشخص و ابلاغ شده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا،‌ علی سلاجقه در آیین گرامیداشت شست و نهمین سالروز درگذشت استاد کریم ساعی بنیانگذار علوم جنگلبانی ایران که در سالن امام خمینی (ره) دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج برگزار شد، اظهارداشت: امیدواریم در بحث مسائل آلودگی تالاب‌ها و حقابه‌های محیط زیستی بتوانیم به حد مطلوب وارد عمل شویم.
وی بیان داشت: در بحث آلاینده‌های جوی کارگروهی در دفتر معاونت اول ریاست جمهوری با حضور وزرای صنعت ، معدن و تجارت ، بهداشت درمان، ‌نفت، جهادی کشاورزی و شهرداری تهران تشکیل شد و موضوع ۶۴ بندی اکنون در این زمینه در حال نهایی شدن است که روز گذشته حدود ۲۰ ماده آن مصوب شد.
سلاجقه اظهارداشت: گام های اساسی در بعد حل سریع بسیاری از مسائل آلاینده کشور به خصوص در کلانشهرهای کشور مانند تهران و البرز برداشته می شود.
معاون رییس جمهور گفت: انتظار می رود استانداران در هیات دولت حضور یابند و از آنان درخصوص وضعیت زیست محیطی هر یک از مناطق کشور سووال شود چرا که استانداران با مسائل و مشکلات استان ها از نزدیک آشنایی دارند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که اکنون مدیری موفق است که مسائل زیست محیطی را حل کند زیرا امروز در بحث توسعه صنعتی و مسائل دیگر باید موضوع محیط زیست را با کمک فناوری های نوین پیش برد.
سلاجقه اظهار امیدواری کرد که به صورت جهادی و عالمانه در مسائل محیط زیست و مدبرانه مشکل کشور حل شود. وی افزود: تعهد می دهم تا زمانی که افتخار خدمتگزاری در سازمان حفاظت محیط زیست را داشته باشم به عنوان خادم مردم حداقل یکی از مسائل مهم زیست محیطی کشور در هر بخش سامان یابد.
رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: مسائل محیط زیست به جایی کشیده شده و زمانی که از چالش حرف می زنیم چالشگران و تحلیل گران خیلی بهتر از ما مسائل را تحلیل کرده وچالش ها را خوب می شناسند.
معاون رییس جمهور ادامه داد: مردم الان حل مشکلات را از ما می خواهند و توجیه کردن، جایگاهی در بحث مسائل محیط زیست کشور ندارد.
سلاجقه در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: در بسیاری از مسائل و مشکلات به آستانه ها رسیده ایم که بحث آلاینده ها و کمبود آب از جمله آنها است. وی با اشاره به چالش ها در بخش آب خاطرنشان کرد: امروز دیگر آبی وجود ندارد که حقابه‌ای اختصاص یابد.

شاخص های محیط زیست کشور بهبود می یابد

معاون رییس جمهور با بیان اینکه جوانان کشور،‌برای رفع مشکلات در بخش های آب ، پسماندها، آلاینده‌ها و امثال آنها برنامه دارند، گفت: تدابیری در دولت برای رفع آلاینده ها اندیشیده شده و روزهای خوبی در پیش روی داریم ، ضمن آنکه شاخص های محیط زیست بهبود خواهد یافت.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: تلاش ها بر این است تا تمهیداتی برای نجات تالاب ها و سفره های زیر زمینی با استفاده از توانمندی های جوانان کشور اتخاذ شود.
وی ادامه داد: حدود ۶۰ سال است که پیامدهای آلایندگی محیط زیست، بحث سفره های آب زیرزمینی، ‌مسائل ترافیک و تالاب‌ها خود را در کشور نشان داده و امروز اثرات آنها را می بینیم ، لذا با وضعیت آب و هوایی که امروز داریم، شرایط مناسب نیست.
سلاجقه بیان داشت: خوشبختانه در دولت سیزدهم کارهایی برای بهبودی وضعیت محیط زیست در حال انجام است که بسیار ارزنده و مشکل گشا خواهد بود.
وی با اشاره به توانمندی جوانان در رفع مشکلات کشور،‌افزود: جوانان ما می توانند با همین شرایط مشکلات را حل کنند و مشکل گشا شوند و برای ما تکلیف است که از این سرمایه ها استفاده کنیم.
استاد کریم ساعی متولد ۱۲۸۹ مشهد بنیانگذار علوم منابع طبیعی، مؤسس رشته جنگلداری و پایه‌گذار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران بود. وی نخستین کسی بود که برای جنگل کاری و توسعه فضای سبز تهران نقش موثری از جمله در خیابان ولیعصر (عج) تهران ایفا کرد.
این استاد دانشگاه سرانجام در سال ۱۳۳۱ هنگام بازگشت از شیراز به تهران در اثر سانحه سقوط هواپیما جان باخت.

انتهای پیام/

مقاله قبلیتسلیت دکتر خاوازی درپی درگذشت دکتر ایزدی
مقاله بعدیآسیب‌های زیست محیطی طراحی تونل‌های انتقال آب

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید