عدم ورود جهاد کشاورزی به پرورش و صادرات ملخ

0
با توجه به استقبال مردم اروپا و آسيا از غذاهايي كه با ملخ طبخ مي‌شود، پرورش ملخ به صنعتي در تركيه تبديل شده است.
به گزارش مزرعه سبز، بهاي هر وعده غذايي كه با ملخ پخت مي‌شود در اروپا و آسيا بين 20 تا 50 دلار است. از ملخ هاي صادراتي تركيه همچنين به عنوان غذاي پرندگان و حيوانات خانگي استفاده مي‌شود. بهاي هر ملخ پرورشي بين سه تا هفت سنت است.
پرورش‌دهندگان ملخ در تركيه به منظور تامين غذاي مورد نياز ملخ ها، مزارع ذرت، گندم و جو ايجاد كرده اند. از پانصد نوع ملخ در جهان، نوعي كه در صحراي مصر زندگي مي كند در تركيه پرورش داده مي‌شود. آلمان، اتريش، هلند، سوئيس و فرانسه اصلي‌ترين مشتريان ملخ زنده هستند.
حشرات خوراكی یكی از تركیبات اصلی غذاها در كشورهای مختلف به شمار می‌آیند. در برخی مناطق ملخ، موریانه، شپش، عقرب، كرم، سنجاقك، آخوندك، پروانه، سوسك و… می خورند. برخی از مردم آنقدر با علاقه این حشرات را می‌خورند كه حتی در كنار غذاهای دیگر هم از این گروه جانوری به عنوان چاشنی استفاده می‌كنند و معتقدند یك غذای خوشمزه حرف اول را می‌زند.

جمعیت‌شناسان و خوردن حشرات

افزایش سریع جمعیت انسانی زنگ خطری است كه هشدار قحطی و فقر در آینده را می‌دهد. عده‌ای از متخصصین علم تغذیه، جامعه‌شناسی و… معتقدند منطقی‌ترین راه برای تأمین نیازهای غذایی بشر خصوصاً در كشورهای محروم استفاده از تمام امكانات و منابع غذایی موجود است. (حتی اگر فكر خوردن حشرات نفرت‌انگیز باشد).
این محققین حتی به وجود مزارعی برای پرورش حشرات خوراكی هم اشاره دارند و به دلایل بسیاری این كار را عاقلانه‌تر از پرورش دام می دانند:
نخست آن كه این جانوران برای رشد و تولید مثل به مواد غذایی زیادی نیاز ندارند (حجم غذای گاو را با كرم مقایسه كنید).
دوم اینكه برای رشد و پرورش این موجودات فضای زیادی لازم نیست. (محل زندگی و فضای اشغال شده توسط یك گوسفند و موریانه تا چه حد قابل مقایسه هستند؟)
سرعت تخم‌ریزی و رشد حشرات به هیچ عنوان با زاد ولد پستانداران و پرندگان تأمین كننده غذای انسان قابل مقایسه نیست (رشد یك بره را با تعداد تخم‌ها و سرعت رشد در سوسك مقایسه كنید)
این گروه از جانوران به تعداد فراوان و گونه‌های مختلف در دسترس بشر هستند و با كمال تعجب عده‌ای معتقدند بسیار خوشمزه‌تر از گوشت حیواناتی چون مرغ، ماهی، گوساله و گوسفند است.

ارزش غذایی حشرات

در حال حاضر ۴۴ نوع حشره خوراكی در جهان استفاده می‌شود. آنها از منابع غنی پروتئین، ویتامین و املاح محسوب می‌شوند. براساس گزارش FAO این گروه با داشتن پتاسیم، كلسیم، منیزیم، روی و آهن و ویتامین B منبع با ارزشی به حساب می‌آیند. در حال حاضر در برخی مناطق آفریقایی برای مبارزه با سوء تغذیه كودكان از نوعی كرم خوراكی خشك شده آرد تهیه می‌شود و به غذا افزوده می‌شود. همچنین از آرد ذكر شده برای تغذیه زنان باردار یا بیمار و همچنین كسانی كه كم خونی دارند (به جهت میزان بالای آهن، كلسیم و پروتئین) استفاده می‌شود.
به طور كلی حشرات از نظر میزان انرژی در مقایسه با سویا، ذرت، عدس، گوشت و حبوب منبع مناسب‌تری هستند.

یك غذای اشرافی

در بعضی مناطق دنیا، برخی حشرات بسیار گران هستند؛ مثلاً در هندوستان غذایی كه از كرم ابریشم تهیه می‌شود گران‌‎تر از ابریشم تولیدی توسط كرم است. در برخی رستوران‌های مكزیك یك پرس لارو پروانه بسیار گران است.
مصرف‌كنندگان چینی فقط سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای خوردن نوعی مورچه هزینه می‌كنند.
كنسروهای گران‌قیمتی از حشرات در برخی كشورها مانند مكزیك و ژاپن تهیه و صادر می‌شود. حشرات در كشورهای مختلف در بسیاری از نقاط دنیا به این مخلوقات كوچك به عنوان منبع با ارزشی نگاه می شود. آفریقایی‌ها كرم، ملخ، موریانه و مورچه را منبع غنی از پروتئین می‌دانند. ژاپنی‌ها به پرورش كرم ابریشم به عنوان یك منبع غذایی توجه دارند و مكزیكی ها سال های سال است كه حشره می خورند.
پسران در این كشور از شكار ملخ ها لذت می برند، به سوسك های درختی مانند یك هله هوله نگاه می كنند (خوراكی مشابه چیپس یا پفك و…) و با حشرات آبی غذایی خوش عطر و بو به همراه پیاز و سیر و فلفل و قارچ می پزند و تخم نوعی مورچه قرمز رنگ را در سالاد مخصوص می ریزند و با لذت می خورند! آنها از پروانه های كوچكی كه در اطراف شعله آتش به زمین می افتند به همراه نمك نوعی چیپس تهیه می كنند كه ۱۰۰ گرم آن حاوی ۶۰-۳۷ گرم پروتئین و ۳۳-۴ گرم چربی است (پروتئین و چربی معادل با ۱۰۰ گرم گوشت قرمز)
حتی برخی حشراتی كه مصرف می كنند كلسیم و فسفری معادل با تخم اردك دارند.
در الجزایر بومیان یك منطقه از این كشور از پخت ملخ در آب نمك و خشك كردن آن در آفتاب خوراكی خوشمزه تهیه می كنند.
ژاپنی‌ها چندین نوع غذا از حشرات تهیه می كنند كه لیست برخی از آنها كه در رستوران های این كشور یافت می شود عبارتند از:
– hachi-no-ko لارو زنبور معمولی
– zaza-mushi لارو حشرات آبی
– inago ملخ سرخ شده مزارع برنج
– semi جیرجیرك سرخ شده
– sangi پروانه ابریشم سرخ شده
مردم نیجریه و غرب آفریقا نیز از جیرجیرك، بید، ملخ، كرم و لارو شپش درختی و سوسك برای تهیه غذا استفاده می كنند. آن را زیر منبع نور یك كاسه آب قرار می دهند و حشراتی كه به دور نور پرواز می كنند و سپس داخل آب می افتند را جمع كرده برای تهیه غذا استفاده می كنند و معتقدند ملكه حشرات از سایر افراد گروه خوشمزه تر است.
آنها جیرجیرك ها را از تونل های خاكی جمع می كنند و سپس بر روی آتش سرخ كرده اجزای اضافی داخل شكم آنها را بیرون كشیده و سپس می خورند.ملخ ها را نیز مانند جیرجیرك می‌خورند، گرچه برخی از كشاورزان این منطقه ملخ را خام می خورند.در برخی نقاط این كشور از نوعی كرم درختی هم پس از خشك شدن برای تهیه سوپ سبزیجات استفاده می كنند و با كمال تعجب لارو سوسك را نیز از آشغال ها، زباله ها، فاضلاب یا كود می گیرند و پس از جدا كردن قسمت پایین شكم كه روده هاست، سوسك را می شویند و آن را كاملاً سرخ كرده و می خورند. البته خیلی از آنها این غذا را به علت آنكه از نقاط كثیفی تهیه می شود نمی خورند.
تایلندی‌ها زنبورعسل، حشرات آبی، مورچه و ملخ می‌خورند.
مردم اندونزی هم از طرفداران سرسخت سنجاقك ها هستند و غذای لذیذی را با آن تهیه می كنند. از زبان كسانی كه حشره خورده اند بشنوید كه
بید سرخ شده طعم «بادام» می‌دهد.
حشرات آبی مزه «نعناع» دارند.
نوعی از مورچه‌های برگخور طعم «گردو» دارند.
و نوعی دیگر از مورچه مزه «هندوانه» می دهد.
پیله كرم ابریشم مزه‌ای «شیرین و خامه ای» دارد.
حشراتی كه بخش‌های رنگارنگی دارند اغلب طعم نامطبوعی دارند و سمی هستند.
حشرات تیره‌تر كمتر سمی هستند (البته قانون كلی نیست) و البته خوشمزه‌تر.

نكات مهم در استفاده از حشرات

نخست باید دانست كه ۴۴ نوع حشره ذكر شده كه خوراكی شناخته شده اند را می توان با اطمینان خورد و باید در پخت آنها بال و پوشش سخت موجود روی بدنشان و همچنین روده ها را جدا كرد و بیرون ریخت و پس از پخت آنها را به شكل تند با انواع چاشنی ها و ادویه جات استفاده كرد و فراموش نكرد مصرف برخی حشرات به شكل خام به دلیل داشتن «اسید هیدروسیانیك» كه سمی است، بسیار خطرناك است و مصرف این حشرات به شكل خام و به میزان زیاد عوارضی چون ضعف، استفراغ، عدم هوشیاری و حتی مرگ را به همراه دارد (البته این ماده خطرناك به راحتی با حرارت از بین می رود)
آیا می دانید كه
ارزش غذایی یك كنسرو قارچ معادل ۲۴ كرم كوچك است.
ارزش غذایی كلم بروكلی یخ زده (با آن میزان فایده) كمتر از ۵۰۰ شته است.
حشره خورها می گویند، حشره ها هم اگر تازه مصرف شوند، خوشمزه تر از نوع كنسرو شده و یخ زده هستند.
ژاپنی ها بچه زنبورها را به همراه سسی مخصوص و همچنین نوزاد ملخ و كرم ابریشم را كنسرو می كنند.
در برخی از كشورها به كمك علم ژنتیك دست به پرورش ملخ هایی درشت تر زده اند و امیدوارند روزی نرسد كه برای شكار این ملخ ها از اسلحه استفاده كنند.
از برخی حشرات به عنوان دارو هم استفاده می كنند.
و خلاصه اینكه خیلی ها حشرات را ماده ای غذایی با پروتئین بالا، چربی پایین و املاح و ویتامین فراوان و مزه ای متنوع می دانند.
این فرصت تولیدی از بکرترین بازارها در ایران به شمار میرود زیرا هیچ نوع آماری در زمینه پرورش این محصول در ایران تا به حال منتشر نشده از طرفی ایران با داشتن زیست بومی چهار فصل قابلیت دسترسی و پرورش انواع حشرات را دارد و اینکه ترکیه به عنوان کشوری مسلمان و کشوری که خود در این زمینه آماری در زمینه استفاده داخلی ندارد در این زمینه موفق بوده که برای ایرانیان جای امیدواری مضاعف در پی دارد.

امیرهوشنگ عسگرسمنانی ـ کارشناس بازرگانی

 

مقاله قبلیآغاز به کار ۴ پروژه خودکفایی در کودهای فسفاته و پتاسه
مقاله بعدینفس‌های آخر خلیج گرگان

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید