نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد

0
مزرعه سبز: 15 اسفند هر سال روز درختکاری نام‌گذاری شده است و همه ساله بودجه‌ فراوانی برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، مراتع و منابع طبیعی کشور هزینه می‌شود؛ اما آمارهای رسمی نشان از این دارد که سطح جنگل‌ها روز به روز و سال به سال با کاهشی خطرناک رو به روست.
یادداشت/ عبدالحسین علوی؛ فعال اجتماعی: بخش گسترده‌ای از جنگل‌ها همه ساله از بین رفته و به ویلا، زمین کشاورزی و… تبدیل می شود. بخشی نیز در غرش وهم‌انگیز صدای اره برقی‌ها که تنه درختان تناور جنگل را برای منافع مادی به خاک می‌اندازند، نابود می‌شود و بخشی دیگر نیز در آتش بی‌مبالاتی انسان‌ها طعمه حریق‌های دامن‌گستر می‌شوند که گاه تلفات انسانی نیز به همراه دارد.

جنگل‌ها ریه‌های زمین هستند

بی‌گمان این کاستی‌ها به واکاوی جدی نیاز دارد و مسئولان، برنامه‌ریزان و به‌ویژه مدیران سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان محیط زیست و دستگاه‌های حقوقی و قضایی می‌بایست آنها را با اولویت ویژه در دستورکار خود قرار دهند.
جنگل‌ها ریه‌های زمین هستند و وجود درختان است که ابرها را به بارش می‌خواند و رطوبت زمین را حفظ می‎‌کند و مراتع تامین کننده خوراک دام‌ها و نگهدارنده خاک ارزشمند سرزمین هستند.
نبود مرتع و جنگل است که اندک بارش را به سیلاب‌های خطرناک بدل کرده و خاک زراعی را شسته و با خود می‌برد.
پس بیاییم و به این امر حیاتی و محیط‌زیست‌مان جدی‌تر بیندیشیم و نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد.
مقاله قبلی4 هزار صیاد مازنی چشم انتظار تحقق وعده‌ها
مقاله بعدیپرش بزرگ با پای لنگ

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید