وحشت نکنید،COVID-19 به دامها منتقل نمی شود

0
متخصصان بیماریهای حیوانات در پی دورکردن ترس از صاحبان دام و حیوانات اهلی خانگی در برابر ویروس کرونا و گسترش آن، و همچنین کمبود منابع پروتئینی در برخی از کشورهای با درآمد پایین، هستند.
در بسیاری از جوامع، از مرغ، گاو و حیوانات دیگر در خانه برای تخم مرغ، شیر و گوشت نگهداری می شوند. گزارش های اخیر مبنی بر اینکه گربه ها و ببرها در برابر ویروس کرونا در امان نماندند، سبب افزایش این نگرانی شده است که حیوانات مزرعه و خانگی دیگر هم ممکن است درگیر این بیماری شوند.
چین قبلا نیز  با کمبود پروتئین دست و پنجه نرم می کرد، قبل از اینکه میلیون ها جوجه  به دلیل کمبود خوراک ناشی از محدودیت های ویروس کرونا کشته شوند، تب خوکی آفریقایی منجر به از بین رفتن 1،2میلیون خوک این کشور در سال گذشته شده بود.
در لبنان، شهرداری ها و برخی افراد،  متهم به رها کردن گوشت مسموم در خیابان ها برای كشتن سگ ها به دلیل ترس از شیوع بیشتر كروناویروس و فشارهای اقتصادی شدند، که گروه رفاه حیوانات لبنان را وادار به مشاوره در مورد شناسایی منابع و علائم مسمومیت کرد.
اریک فیور، استاد بیماریهای عفونی دامپزشکی در دانشگاه لیورپول و انستیتوی بین المللی تحقیقات دام در کنیا، در مورد نگرانی ها مبنی بر اینکه آیا افراد می توانند گاوها را با ویروس کرونا آلوده کنند یا خیر، می گوید: مردم نباید نگران آلودگی دامهایشان با منبع COVID-19 باشند.

وی می گوید: “از دیدگاه كشاورزی، با وجود اینکه این بیماری منشا حیوانی دارد به نظر نمی رسد، مواردی از ابتلای دامها از طریق انسان وجود داشته باشد.”

انستیتوی ملی سلامتی حیوانات آلمان، موسسه Friedrich-Löffler-Institut، آزمایش حساسیت حیوانات به SARS-CoV-2 را از ابتدای ماه می آغاز کرده است. این یافته ها نشان می دهد که خوک ها و مخصوصا مرغ ها مستعد ابتلای این ویروس نیستند.
محققان چینی دریافتند که SARS-CoV-2 در سگها، خوک ها، مرغها و اردک ها ضعیف عمل می کند، اما در موش خرما ها و گربه ها به طور موثری عمل می کند. این مطالعه، در حال حاضراز سوی دیگر محققان تأیید نشده است، و نشان داد که گربه ها قادر به انتقال عفونت به گربه های دیگر در آزمایشگاه بودند، اما فیور می گوید تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این ویروس از گربه ها وجود انسان انتقال یافته باشد، بدست نیامده است.
برای آلوده کردن میزبان، این ویروس باید بتواند وارد سلول های دستگاه تنفسی شود، که به پروتئین های سطح سلول ان مطابقت دارد. فیور می گوید:” گونه هایی که در مقابل ویروس کرونا  هم حساس هستند، اگر ( پروتئین های ) سطح سلول آنها متفاوت باشد، این ویروی نمی تواند از آن گونه پرش کند.”
وی می گوید:”اگرچه SARS-CoV-2 قادر به جهش و آلوده کردن انسانها بود، اما  پروتئین همانند سازی “قفل و کلید” با سایر گونه ها را ندارد.”
وی افزود: “با توجه به تحقیقات انجام شده، بازهم ما نمی توانیم جهش از انسان به سایر حیوانات را نادیده بگیریم، اما دلیلی هم نمی بینیم که آن را نپذیریم.”
دیوید هیمان، استاد اپیدمیولوژی بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت لندن، در مورد جهش های SciDev.Net کشف شده در اولین مورد برزیلی SARS-CoV-2  گفت که دلیلی برای نگرانی نیست، زیرا ویروس حالت پایداردارد.
اداره ایمنی و استاندارد مواد غذایی هند در پاسخ به ترس از اینکه مرغ ها می توانند COVID-19 را گسترش دهند، گفت: “دانش فعلی نشان می دهد که خوردن تخم مرغ و گوشت  خطری ندارد، با بکارگیری شیوه های بهداشت عمومی که توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) شرح داده شده، جای هیچگونه نگرانی نیست.”
وی گفت: “در حال حاضر ، هیچ مدرکی مبنی بر وجود حیوانات آلوده از طریق انسان در جهت گسترش COVID-19 وجود ندارد. حتی در انسان هم شیوع از تماس ویروس با فرد انجام می شود.”
فیور می گوید:”  هر کسی که مواد غذایی را کنترل می کند باید همیشه بهداشت را به خوبی را رعایت کند، به ویژه کشاورزان باید مراقب باشند که دست های خود را بشویند و روی محصولات غذایی سرفه نکنند.”
وی می گوید: “البته شستن دست ها بعد از  دست زدن به حیوانات و اقدامات احتیاطی معمول کاملاً کافی است.”

نویسنده: فیونا بروم

مترجم: معصومه صالحی وزیری

منبع: علم و توسعه

مقاله قبلیمالیات بر ارزش افزوده برای واردات خاک فسفات
مقاله بعدیگیاهان دارویی یک هفتادهزارم سطح زیر کشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید