برنج داخلی کیلویی ۱۰۰ هزار تومان می‌شود!

2
رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: از ۶ ماه پیش روند افزایش قیمت برنج داخلی آغاز شد و هر هفته قیمت این محصول روند صعودی به خود گرفت. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در هفته‌های پایانی سال قیمت برنج داخلی به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان برسد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، حسن تقی‌زاده با اشاره به ادامه‌دار بودن روند افزایش قیمت برنج داخلی، گفت: قیمت برنج طارم و هاشمی بودار شده در بنکداری به کیلویی 78 تا 80 هزار تومان رسیده است که این قیمت نسبت به هفته گذشته 6 تا 8 درصد افزایش داشته و همچنین قیمت برنج کشت دوم در بنکداری به کیلویی 85 هزار تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای ثبات قیمت برنج داخلی وجود ندارد، گفت: شنیده‌های من حاکی از این است که مافیا برنج داخلی و صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای که برنج در حجم بالا خریداری و آن را دپو کرده‌اند می‌خواهند قیمت برنج داخلی را تا پایان سال به کیلویی 100 هزار تومان هدایت کنند.
این فعال اقتصادی با اشاره به بالا رفتن نرخ برنج‌های پرمحصول فجر، تصریح کرد: قیمت فجر به کیلویی 60 هزار رسیده است. همچنین برنج شیرودی کیلویی 45 هزار تومان و ندا کیلویی 42 هزار تومان در بنکداری خرید و فروش می‌شود.
رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل توزیع هوشمند برنج را راهکار مناسب برای ثبات قیمت برنج داخلی ندانست و افزود: توزیع هوشمند تا به امروز نتوانست بازار را تنظیم کند و به نظر من این طرح موفق نبوده است.
تقی‌زاده کمبود برنج و کاهش تولید این محصول در سال جاری را تایید کرد و افزود: در سال‌های گذشته ما به کمبود تولید مواجه می‌شدیم اما شاهد افزایش نرخ چندانی نبودیم چراکه کشاورزان و برنج‌فروشان آن را دپو نمی‌کردند. در هفته گذشته صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچنان برنج را از کشاورزان کیلویی 75 خریداری می‌کردند این در حالی بود که قیمت برنج در بازار زیر 70 هزار تومان بود آنها با نرخ بالا خریداری می‌کنند تا بتوانند گرانی‌ در واحدهای خود را توجیه کنند.
وی عدم مدیریت در شبکه عرضه را به عنوان اصلی‌ترین عامل گرانی برنج داخلی دانست و خاطر نشان کرد: مافیای برنج داخلی، این قدرت را دارند که قیمت‌ها را مدیریت و نرخ را تعیین ‌کند. دولت نیز در شرایط فعلی کاری نمی‌تواند برای مهار این مافیا انجام دهد. 6 ماه دیگر برنج جدید به بازار عرضه خواهد و این مدت طولانی است و آنها می‌توانند بازار را به آنجایی که می‌خواهند هدایت کنند. علاوه بر این برنج وارداتی نیز به وفور در بازار وجود دارد اما باز نمی‌توان نرخ برنج داخلی را مهار کرد.
به گفته این فعال اقتصادی، 70 درصد دولت توان مهار و کنترل این افراد را ندارد و 30 درصد آن نیز موافق این جریان است و همراه آنهاست.
وی در پاسخ به این پرسش که برخی از مسئولان بر این باورند که رسانه‌ها به گرانی قیمت برنج دامن زده‌اند آیا این دیدگاه با واقعیت بازار همخوانی دارد؟ گفت: خیر، 6 ماه است که ما شاهد گرانی‌ قیمت برنج داخلی هستیم رسانه‌ها می‌توانند یک جو چند روزه ایجاد کنند مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین می‌کند.
مقاله قبلیدامداران در صف خرید نان
مقاله بعدیخشکسالی عامل کاهش تولید و صادرات زعفران

2 نظرات

 1. دزدا فعالن و قانون در گور خوابیده
  چپاول و غارت فعالن و قانون داره گدایی میکنه
  تبهکارا حرف اول رو میزنن و قانون دست و پا نداره
  ای کاش مرگ، زودتر اینا رو ببره تا وضع عوض بشه

  • با درود
   نثر زیبایی به کار بردید و به نظر می رسد علاوه بر تخصص در کشاورزی طبع سرودن هم داشته باشید حرف آخر را شما زده اید.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خود و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید