همکاری خیرین و آموزش و پرورش؛ اقدامی قابل تحسین

0
مزرعه سبز: در یک اقدام قابل ستایش وزارت آموزش و پرورش و مجمع خیرین کشور تفاهم‌نامه امضاء کردند؛ این اقدام از آن‌رو قابل ستایش است که قرار است ساختار آموزش و پرورش کشور از بهترین نوع همکاری با بخش خصوصی بهره‌مند شود.
در واقع، مجمع خیرین که سرپرستی افراد خیر را برعهده دارد، فعالیت‌های خیریه در کشورهای را رهبری می‌کند؛ در این صورت، این سازمان مردم‌نهاد و نیکوکار که تشکل بزرگی در امور نیکوکاری است، از توان و پتانسیل نیکوکاران که تعداد کمی نیز هستند برای پیشبرد امور آموزشی و پرورشی کشور استفاده می‌کند.
این تفاهم‌نامه هم برای آموزش و پرورش و هم برای نیکوکاران مفید و ثمربخش است؛ چراکه از یک سو نیکوکاران در امور تحقق اهداف و افزایش ظرفیت‌های آموزشی کشور مشارکت می‎کنند و این مجمع به یاری مجمع خیرین مدرسه‌ساز می‌شتابد و افزون بر توسعه مدارس و بناهای آموزشی در سایر محورهای آموزش و پرورش نیز نیکوکاران فعالیت می‌کنند و ز سویی دیگر ساختار آموزشی کشور که تولیدکننده انسان‌های توسعه‌یافته و راهبردنویسان و مدیران آینده هستند؛ تحت آموزش‌های نیکوکاری و ترویج فرهنگ مشارکت‌پذیری و مشارکت جویی اجتماعی قرار می‌گیرد و استعدادهای کودکان و نوجوانان کشور در زمینه نیکوکاری و مشارکت عمومی برای تحقق اهداف اجتماعی شکوفا می‌شود. این اقدامی است مفید که نتیجه برد ـ برد برای همگان دارد و علاوه بر دو طرف یعنی وزارت آموزش و پروش و مجمع خیرین کشور، شهروندان نیز از این همکاری و تفاهم سود می‌برند.
سازوکا ی که برای اجرای این تفاهم تمهید شده نیز در نوع خود هوشمندانه و جالب است چنانچه که وزیر، معاونان و همکاران ارشد وزارتخانه چه در استان‌ها و چه در مجمع خدمت، از فعالیت‌های این نهاد مردمی در تهران و شهرستان‌ها حمایت می‌کنند.
اینکه وزیر خود عضو افتخاری مجمع خیرین کشور شده است، نشان می‌دهد که آقای وزیر اراده محکمی برای عملیاتی ساختن این تفاهم‌نامه دارد و نگاه وزارتخانه به این تفاهم نگاهی تشریفاتی و فانتزی نیست.
این مساله که دایره خدمت و فعالیت‌‌های مجمع خیرین فقط به حوزه‌های آموزشی محدود نشده و بازنشستگان آموزش و پرورش را در راستای اجرای ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی به مجمع برای تشکیل مجمع ملی خانواده دربرگرفته؛ از دیگر نکات مثبت این تفاهم‌نامه است. در این خصوص قرار است مجمع خیرین کشور با اولویت قرار دادن خدمت‌رسانی به بازنشستگان وزارت آموزش و پروش زیرساخت‌های نرم‌افزاری لازم را برای خدمت‌رسانی به معلمان و دانش‌آموزان به بازنشستگان آموزش و پرورش را فراهم آورد.
در این هم رابطه قرار شده تا مجمع خیرین کشور از طریق همکاری انجمن خیرین مسکن‌ساز اقداماتی را برای تامین مسکن بازنشستگان آموزش و پرورش فراهم کند.
اما یکی از بندهای راهبردی این تفاهم‌نامه، تسریع در اجرایی کردن تملک و صدور سند برای اموال و دارایی‌های وزارت آموزش و پرورش است. در این باره کارگروه مشترک کشور تشکیل شده و امور تملک و سنددار کردن اموال آموزش و پرورش را پیگیری می‌کند؛ این به معنای آن است که به‌ویژه در حفظ و نگهداری از اموال عمومی و بیت المال تاثیر فراوانی دارد.
در هر صورت امضای تفاهم نامه میان مجمع خیرین کشور و وزارت آموزش و پرورش اقدامی قابل تحسین و مبارک است که فعالیت و مسئولیت نیکوکاران ایرانی را در امور آموزش و پرورش و افزون بر آن در امور اجتماعی مرتبط با آن افزایش می‌دهد.

نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی

مطلب قبلیمصرف برنج ایرانی 60 درصد کاهش یافت
مطلب بعدیبرداشت 10میلیون تنی گندم در سال آینده

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید