غذای خشک گربه

0
مزرعه سبز: گربه‌های امروزی از خانواده گربه سانان و‌ از زیر راسته گوشتخوار سانان هستند، قدمت اهلی کردن گربه ها با توجه به مدارک و شواهد مصر باستان بالغ بر شش هزار سال می‌باشد.
این موجود زیبا و دلفریب از دیرباز‌ در خارج از منزل ایرانیان و گاه داخل منزل نگهداری‌ و تغذیه می‌شده،با توجه به افزایش‌رواج نگهداری حیوانات خانگی در منزل گربه، هم جایگاه خود را به‌عنوان یک‌ حیوان خانگی تثبیت کرده و طرفداران بسیاری دارد، یک موجود پشمالو ملوس و بی‌سر و صدا با چشمانی‌ کهکشانی.

غذای گربه، تغذیه، طول عمر و سلامت

نیازهای اساسی برای حفظ بقا می باشند، گربه‌ها هم‌ ازین قاعده مستثنی نیستند و صاحبان گربه‌ها وظیفه تهیه غذای گربه ها رو بر‌عهده دارند. به‌طور سنتی‌ خانواده ایرانی اضافات گوشت یا غذاهای مانده را برای مصرف حیوانات خیابانی جدا کرده‌و غذارسانی می‌کرده، با توجه به نگهداری گربه‌ها‌ به‌عنوان خانگی همیشه این سوال برای صاحبین بوده که چه غذایی مناسب گربه‌ها هست که هم از نظر بار تغذیه ای کامل باشد و هم باعث حفظ سلامت و طول عمر گربه شود.

غذای پیشنهادی اکثر پزشکان

در ابتدا رژیم غذایی انسان‌ها را‌ بررسی کنیم که شامل سه وعده غذایی اصلی که شاید همراه پیش غذا، سالاد و مخلفات باشد در‌کنار وعده‌های غذای اصلی میان وعده‌ها و میوه هم سهم به‌سزایی در تغذیه ما دارند. با بررسی ساده متوجه می‌شویم که این رژیم متنوع در انواع غذاها و دیگر موارد به‌صورت کلی شامل تمام مواد معدنی، ویتامین‌ها، کربوهیدارت و پروتئین است، اما برای گربه‌ها‌ چه رژیم غذایی می‌شود تهیه کرد که بالانس بوده و تمامی مواد غذایی برای حفظ سلامت حیوان را شامل بشود. پیشنهاد اکثر دامپزشکان غذای خشک است.

غذای خشک و هزاران امتیاز

امروزه با توجه به پیشرفت‌ دامپزشکی و صنایع وابسته غذای خشک در انواع مختلف برند و تنوع در اختیار صاحبان حیوانات خانگی قرار داده شده،غذای خشک علاوه بر بالانس بودن و کامل بودن موارد تغذیه ای خواص دیگری هم دارد، اولین مورد، حفظ سلامت دندان ها و بی نیازی گربه شما از جرم گیری در سنین بالا می‌باشد،مورد بعدی حفظ سلامت دستگاه گوارش گربه ها و حتی کم شدن بوی مدفوع میباشد، مهم‌ترین عاملی که شما به چشم خواهید دید سلامت پوست و‌‌مو و کم شدن ریزش موی گربه شما خواهد بود.

برندهای معروف غذای خشک گربه

معروف‌ترین‌‌و بهترین غذا خشک‌های خارجی موجود در ایران که زمانی نمایندگی رسمی داشتند و در دامپزشکی ها و پت شاپ ها عرضه می شد پروپلن و رویال کنین بودند که در کل جهان پر آوازه و با کیفیت بود با تنوع بالا در وزن‌های مختلف، غذاهایی مخصوص گربه مادر شیرده، بچه‌گربه، گربه بالغ، گربه عقیم شده، گربه مو بلند، گربه با حساسیت گوارشی یا حتی گربه‌هایی که مشکل کلیوی، کبدی، آلرژی و قلبی‌ داشتند هم نگرانی بابت غذا و سلامت نداشتند و طول عمر این موجودات خانگی که گاه تنها همدم صاحب خود بودند کوتاه نمی‌شد، پس از اغاز دور جدید تحریم‌ها و قرار گرفتن غذای حیوانات خانگی در ردیف کالاهای لوکس شامل ممنوعیت واردات شدند و تهیه غذای خارجی برای صاحبان دغدغه و‌ مشغله شد.

غذای ایرانی گربه و رسیدن به استانداردهای جهانی

خوشبختانه بخشی ازین نگرانی‌ها با تولید غذا خشک در داخل ایران برطرف شد، در‌حال حاضر غذای خشک ایرانی دارای برند های متنوعی در بازار هست و به نسبت، بخش زیادی از مصرف حیوانات خانگی را تامین و‌بی نیاز از واردات می‌کند ولی با توجه با جوان بودن صنعت تولید خوارک حیوانات خانگی در ایران راه طولانی و درازی رو پیش‌رو داریم تا به استاندراد های جهانی برسیم، غذای خشک ایرانی تقریبا برای سگ هایی که نیاز به غذای درمانی ندارند مقبول و مکفی هست، ولی برای گربه ها که معمول حساسیت زیادی به بو‌‌و‌طعم غذا دارند خریداران را مجبور‌به ازمون‌و‌خطا و خرید برند های متنوع تا پیدا کردن غذای مقبول برای‌گربه ها کرده.

سعید محمدپور ـ دامپزشک

مطلب قبلیوین؛ گفت‌وگوهایی که پیشرفت ندارد
مطلب بعدیتولید سالانه ۱۱۵ هزار تن عسل در کشور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید