انتخاب وزیر جهاد کشاورزی

0
آقای رییس جمهور؛
سلام
 این نامه یک متخصص کشاورزی است که ۴ بار به دانشگاه رفته در ۳ استان و وزارتخانه بیش از ۳۰ سال کار کرده و نه می خواهد وزیر بشود و نه آرزوی آن را در سر دارد فقط و فقط برای سرنوشت یک وزارتخانه مهم و کشاورزان کشورش برای شما نامه نوشته است لطفا ۳ دقیقه وقت گرانبهایتان را برای خواندن این نامه صرف کنید:
امروزه پس از پایان رقابت های انتخاباتی آنچه ذهن جامعه کشاورزی و اداری و همچنین تیم رییس جمهور منتخب را مشغول ساخته است، ترکیب اعضای دولت و خاصه انتخاب وزرای وزارتخانه های تخصصی و اقتصادی است که بر سرنوشت معیشت مردم موثر هستند.
یکی از این وزارتخانه های بسیار مهم در کشور که دامنه فعالیتش در تمام پهنه ی کشور و تا اقصی نقاط روستاهاست و مسئول امنیت غذایی کشور بوده و در کارآفرینی و اشتغال و رفاه و اقتصاد و بهداشت و سلامتی و تغذیه و پوشاک و… و در سرنوشت و معیشت مردم نقش حیاتی و درجه اول دارد همانا وزارت جهاد کشاورزی است که با ساختاری مرکب از ادغام دو وزارت سابق کشاورزی و جهاد سازندگی در سال ۱۳۷۹ تشکیل شده است و وظیفه اصلی آن تامین خوراک جامعه است.

 

در بحث انتخاب وزیر برای این وزارتخانه آنچه باعث حیرت و البته دغدغه و نگرانی متخصصان است این که در محافل عمومی و فضای مجازی و همچنین تصمیم ساز کشور بر خلاف سایر وزارتخانه های تخصصی مانند بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمتر به چشم یک وزارتخانه فوق تخصصی نگریسته می شود و شاهد مدعای اینجانب مطرح ساختن افراد فاقد تخصص و دانش و تجربه و سیاسی و غیرمرتبط با این فعالیت فوق تخصصی است به گونه ای که افرادی نظیر بنده با فعالیتی بیش از سه دهه در این بخش فوق تخصصی دچار شگفتی و حیرت و بلکه نگرانی برای آینده ی بخش می شویم.
خواسته ی بنده به عنوان یکی از تحصیلکردگان و مدیران این بخش از رییس جمهور منتخب تاکید بر انتخاب فردی با تجربه و کارآزموده در بخش متناسب با شرایط امروز و فردای کشور است و توجه شخص شریف ایشان را به موارد ذیل جلب می نمایم:
۱- اولین درخواست جامعه کشاورزی ایران شامل بهره برداران، صاحبان صنایع کشاورزی، کارکنان، کارشناسان، مدیران، محققان و استادان بخش کشاورزی و بازنشستگان کرامت و گرامیداشت منزلت آنان در جامعه متناسب با تعالیم آسمانی دین مبین اسلام است.
۲- اقتضائات امروز جامعه ی کشاورزی ایران ایجاب می نماید تا با آسیب شناسی بخش کشاورزی در گذشته و حال و آینده با محوریت شکنندگی اقلیمی و ابربحران کمبود شدید منابع آب در کشور (حتی آب شرب و نه تنها در فلات مرکزی که حتی در کانون های آب نظیر استان های شمالی و همچنین زاگرس میانی نظیر کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری که سرچشمه های رودخانه های بزرگ در ایران هستند) و همچنین تامین نهاده ها و بازاررسانی و فروش محصولات و فرآورده های کشاورزی و مدیریت زنجیره های تولید و تبدیل و مصرف در انتخاب وزیر با تجربه نقش اساسی داشته باشد.
۳- تجربه نشان می دهد که وزیر علاوه بر تحصیلات آکادمیک و تسلط بر علوم کشاورزی روز و دارا بودن مدارج دانشگاهی حتما می بایستی سال ها در عرصه کار و میدان عمل در روستاها و شهرها و استان های کشور فعالیت داشته و از نزدیک تمام مسائل کشاورزی را عملاً درک و حس کرده باشد بنابراین انتخاب استادان دانشگاه بدون تجربه میدانی برای این بخش ریسک بزرگ و خطرناکی محسوب می شود و با همه احترام به همکاران خودم در دانشگاه ها و نظام آموزش عالی کشور وزارت جهاد کشاورزی دانشگاه و مدرسه نیست.

 

۴- سال هاست که نگاه دنیای اول به کشاورزی از دید نوع سوم معیشتی به کشاورزی مدرن صنعتی تجاری نوع اول تغییر یافته و کشاورزی هوشمند با ابزار و تکنولوژی های پیشرفته جایگزین کشاورزی سنتی شده و از تمام ابزار و علوم نوین مانند دانش کامپیوتر و تجارت الکترونیک و بورس های بین المللی و پهپاد و کشاورزی دقیق در سطح جهانی کمک گرفته است و نقطه مقابل فروش هندوانه و خربزه در وانت بار کنار جاده با فروش زعفران قائنات در بورس بین المللی در اروپا و امریکا بدون حضور فیزیکی خریدار و فروشنده امکان پذیر است. بنابراین مدیران سنتی گذشته که نگاهشان به بخش کشاورزی تصویری از خیش گاوآهن و بیل و کلنگ در ذهن متبادر می سازند برای این منصب مناسب نمی باشند و رجوع به گذشته و دیدگاه های سنتی برای این بخش سم مهلکی است.
۵- بخش کشاورزی هر گاه میدان کارزار و آوردگاه تاخت و تاز جناح های سیاسی از هر طرف شده است آنچه بازنده ی میدان بوده کشاورزان و تولیدکنندگان از یک طرف و مصرف کنندگان یعنی کل ملت از طرف دیگر بوده اند که در این میانه کشاورزان دوبار دچار زیان می شوند چرا که خودشان علاوه بر مقام تولیدکننده در جایگاه مصرف کننده نیز می باشند. همچنین این نگاه غیرسیاسی بایستی به تمام سازمان ها و ارگان های غیرسیاسی هم تسری یابد.
بخش کشاورزی با شمولیت عام در جامعه و نقش تعیین کننده در سرنوشت سیاسی نظیر انتخابات متاسفانه همیشه جولانگاه نیروهای سیاسی بوده و از رییس جمهور منتخب تقاضا می شود این آسیب کارکردهای سیاسی بخش کشاورزی و سوءاستفاده های احتمالی سیاست بازان از بخش کشاورزی در هر دو بخش مزرعه و نظام اداری وزارت جهاد کشاورزی را به حداقل برسانند و انتخاب وزیر سیاسی برای وزارتخانه فوق تخصصی جهاد کشاورزی اثرات مرگباری برای دامن زدن به فعالیت های غیرمرتبط و دورشدن وزیر و وزارتخانه از اهداف تخصصی خود شده و دود آن به چشم دولت و ملت خواهد رفت هر چند که وزیر منتخب حتما و حتما بایستی با دیدگاه های رییس جمهور در کالبد کاری و خدمت به محرومان هماهنگ بوده و در عین سلامت نفس و تخصص در سازمان خود باید شاگرد اول و پیشتاز و الگو بوده باشد.
۶-یکی از بارزترین صفات وزیر جهاد کشاورزی شجاعت وی می باشد که بدون هیچ گونه اغماضی در برابر زیاده خواهان بایستد و اجازه ندهد بخش کشاورزی وجه المصالحه امور سیاسی و یا سوءاستفاده های مالی برای افراد اندکی شود و از رییس جمهور درخواست داریم ضمن احترام به سایر قوا استقلال عمل را با مداخلات و فشارهای سیاسی از مدیران سلیم النفس و صدیق نگیرند و مبنای عمل قانون و مصلحت کشاورزان و مردم باشد نه افراد فرصت طلب و سودجو.

 

۷- سرمایه گذاری در بخش حیاتی کشاورزی به هیچ وجه متوازن با سایر بخش ها نیست و انتظار می رود وزیری عملگرا انتخاب شود تا جاذبه های بخش کشاورزی را با سرمایه گذاری های امن گره بزند و از این رهگذر امنیت پایدار تولیدات کشاورزی تضمین و بیمه شود.
۸- به هیچ وجه از یک اقتصاددان صرف به جهت اقتصادی بودن بخش کشاورزی در جایگاه کشاورزی استفاده نکنید حتی اگر رشته آن فرد اقتصاد کشاورزی باشد. درست است که کشاورزی بخشی اقتصادی است اما رشته های تولیدی و زیربنایی شناخت کامل از این دانش دارند و در رشته های اقتصادی و حتی اقتصاد کشاورزی دیدگاه فنی در شناخت و مدیریت این بخش وجود ندارد.
۹-در زمان تبلیغات انتخابات برخی اسامی و عکس نوشته ها از گمانه زنی ترکیب هیات دولت در فضای مجازی منتشر می شد که به تصور من کار جناح های ستاد رقیب بوده که با انتخاب و معرفی چهره های بسیار ضعیف از مجریان تلویزیونی گرفته تا اشخاص سیاسی که سابقه یک روز فعالیت در یک وزارتخانه را نداشته و حتی با رشته های غیرمرتبط قصد دلسردی جامعه و تخریب آن کاندیدا و تضعیف آرای وی را داشته اند و انتشار اسامی و عکس نوشته ها در پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات بیشتر جنبه معرفی از طرف خود یا نزدیکان آن افراد را داشته که حتما رییس جمهور منتخب بایستی دقت لازم را معمول و خط بطلانی بر این افراد کت و شلوارپوش سیاسی و خودمطرح بکشند.
انتظار متخصصان بخش کشاورزی و مدیران و کارشناسانی که همه ی عمر خدمتی خود را در وزارت مهم جهاد کشاورزی گذرانده اند آن است که رییس جمهور محترم دست رد بر سینه پست خواهان کم سواد و کم تجربه و سیاسی کشیده و برای انتخاب وزیر موفق به درون وزارتخانه بنگرند و فردی کارآزموده و جامع الشرایط را برای این پست دعوت به کار کنند. شرایط امروز کشور به گونه ای است که بسیاری از مدیران کاربلد از پذیرش مسئولیت به دلیل مشکلات بسیار بزرگ وزارتخانه تقریبا شانه خالی می کنند و رییس جمهور شریف بایستی در این مرحله تدبیر کنند و سراغ بهترین ها بروند.
۱۰- آقای رییس جمهور گذشته ها را فراموش کنید و هرگز به عقب بازنگردید به امروز و حتی به فردا فکر کنید دست شما از سرمایه های معنوی کاربلد و دلسوز پر است و هرگز تجارب گذشته را تکرار نکنید.
 ۱۱- نگاهی به ترکیب آرای انتخاباتی و همچنین وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری کار را برای دولت بعد سخت تر می کنند من اعتقاد دارم عرصه امروز مدیریت کشور میدان المپیک است و المپیک محل یادگیری و آزمون و خطا نیست اولین اشتباه یک خلبان ممکن است آخرین اشتباه وی باشد آنچه جامعه امروز از رییس جمهور خود انتظار دارد بهره گیری از تمام ظرفیت داخل و بیرون کشور است که صادقانه دوست دارند رییس جمهور کشورشان را یاری کنند.
۱۲-ضرورت دیگر کشاورزی ایران پیوند آن با جهان خارج از مرزهاست انتخاب وزیری با دیدگاهی بین المللی می تواند با توسعه فن آوری های نوین و تبادلات دانش و تکنولوژی با تاکید بر نیروهای شایسته داخلی ظرفیت های ما را در سطح دنیا به ارزش افزوده و بهبود تراز تجاری و ارزی تبدیل نماید و از واردات کاسته و به صادرات بیفزاید.
از صمیم قلب برای جنابعالی آرزوی توفیق دارم.
و من الله التوفیق

سید یعقوب موسوی

دکترای تخصصی کشاورزی

مقاله قبلیمصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی و غیر استاندارد
مقاله بعدینقش روابط عمومی سازمان‌های دولتی در پیشرفت کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید