کارآفرینی با پرورش گوسفندانی با نژادهای خاص

0
جوان موفق ۲۴ساله فیروزآبادی با تکیه بر دانش و پشتکار خود توانسته است گوسفندانی با نژاد خاص در شهرستان فیروزآباد پرورش دهد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از فارس، پرورش گوسفند از گذشته تاکنون مورد توجه مردم در روستاها و عشایر بوده است و این گوسفندان دارای نژادهای مختلفی هستند و برای افرادی که به شغل دامداری علاقه مند هستند شناخت نوع نژاد از اهمیت به سزایی برخوردار است.
برای پرورش گوسفند پرسود باید بهترین نژادها را شناخت چون تمام نژادها برای پرورش مناسب نیستند و هم چنین بودجه و سازگار بودن دام با محیطی که می خواهید در آن پرورش دهید از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب و خرید دام است.
بعد از کلی دردسر بالاخره نشانی از کارآفرین برتر در زمینه پرورش گوسفندان با نژاد خاص در شهرستان فیروزآباد یافتم تا مصاحبه ای با او انجام دهم؛ جوانی با اهداف بلند و امید فراوان، درمورد انگیزه و اهداف او در این زمینه خاص کارآفرینی جویا شدم و او با سعه صدر به همه سوالات من را پاسخ داد.

ایده ای برای درآمدزایی

مهدی نجفی ۲۴ساله که دانشجوی رشته کشاورزی، ساکن اسماعیل آباد از توابع شهرستان فیروزآباد است صحبت هایش را اینگونه آغاز کرد: به دلیل مشکلات اقتصادی بعد از گرفتن دیپلم تصمیم گرفتم تا با راه اندازی یک کار پردرآمد برای خود و خانواده ام وضعیت اقتصادی بهتری رقم بزنم.
نجفی می گوید: در آن زمان شغل پدرم گاوداری بود و ما حدود ۲۰راس گاو و گوساله داشتیم اما با توجه به گرانی علوفه و ارزان بودن شیر گاو همیشه درگیر مشکل اقتصادی بودیم تا این که من با تحقیق و مطالعه شبانه روزی بر روی نژادهای مختلف گوسفندان تصمیم به خرید گوسفند رومانف کردم چون چندقلوزاترین گوسفند در دنیا بود‌.
وی ادامه می دهد: با مشورت و حمایت پدرم به تنهایی سوار بر اتوبوس راهی تبریز شدم و یک راس بره نر و یک راس بره ماده رومانف سه روزه خریدم و مدت زمانی طول کشید تا تمام فوت و فن نگهداری از این نژاد را یاد بگیرم بالاخره این مرحله را با موفقیت پشت سرگذاشتم و بره ها بزرگ شدند و بعد از آن ۲راس میش با همین نژاد خریدم و در پرورش آن ها هم موفق شدم.
این جوان موفق می گوید: چند ماهی را از پدر فرصت خواستم تا ثابت کنم که این نژاد سودآوری بالایی دارد و بالاخره بعد از ۳ماه هردو گوسفندان زایش ۳قلو داشتند و این انگیزه را در من چند برابر کرد و به پدرم ثابت شد که تمام تحقیقات من درست جواب داده اند.

همراهی پدر

وی اظهار می کند: پدرم هم به این کار علاقه مند شد و تمام گاو و گوساله ها را فروخت و شروع به خرید میش و بزهایی با نژادهای پربازده کردیم، که از جمله آن ها بز ساتی است که سالانه ۱۰۰۰کیلو شیر تولید می کند و هم چنین نژاد رومانف که چندقلو زاترین گوسفند دنیا است که رکورد زایش آن در کشور روسیه ۹قلو است.
این کارآفرین موفق بیان می کند: ما در دامداری خود تا ۵ قلو زایش از گوسفند رومانف داشته ایم و از دیگر مزیت های نژاد رومانف سن پایین بلوغ که حدود۴ماهگی است، ضریب تبدیل بهتر نسبت به گوسفند محلی، فحلی خارج از فصل، نداشتن دنبه و چابک تر بودن آن است.
وی می گوید: حدود ۱۵گوسفند لاکن فرانسه به مجموعه خود آورده ایم که این نژاد هم مزیت های بالایی دارد، از جمله: تولید روزانه ۲لیتر شیر با چربی ۷درصد، دوقلوزایی بالا و هم چنین مقاوم بودن آن ها نسبت به بیماری ها.
نجفی ادامه می دهد: بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل حدود ۲۵راس گوسفند افشار برولا از زنجان خریدیم که حاصل مطالعه و تحقیق دانشگاه زنجان است که ژن چندقلوزایی گوسفند برولامرینو را به گوسفند بومی افشاری انتقال داده اند و ثابت کرده اند که این گوسفند قابلیت مرتع روی و چندقلوزایی را دارا است و نسبت به گوسفند افشار معمولی حجم دنبه کمتر و شیرآوری بیشتری دارد.
وی اظهار می کند: در حال حاضر تعداد ۱۵۰راس گوسفند در دامداری خود داریم و بیشترین فروش ما از طریق فضای مجازی است و به افرادی که به این حرفه علاقه مند هستند مشاوره هایی به صورت رایگان در سراسر کشور ارائه می دهیم.

یک حرفه خانوادگی

نجفی افزود: در مجموعه ما به صورت خانوادگی فعالیت می کنیم و از حرفه خود راضی هستیم و به فضل الهی از لحاظ اقتصادی توانسته ایم پیشرفت هایی به دست آوریم و از این بابت خدا را شاکریم که لطف خود را شامل حال ما کرد.
این کارآفرین نمونه عنوان کرد: از ابتدا تا کنون ما هیچ گونه تسهیلاتی در این زمینه دریافت نکرده ایم و از آن جایی که از سال گذشته تا کنون با وجود خشکسالی، کمبود و گرانی علوفه دامداران ضررهای زیادی را متحمل شده اند، این توجه بیشتر مسئولان را می طلبد که با دادن علوفه یارانه ای مورد نیاز به دامداران انگیزه را در آنان بالا ببرند که با این کار هم جلو گران شدن گوشت و شیر و هم از صادرات دام زنده به خارج از کشور گرفته می شود.
نجفی گفت: در پایان جا دارد که از رئیس جهادکشاورزی و اداره دامپزشکی و بانک کشاورزی شهرستان فیروزآباد و میمند نهایت تشکر را داشته باشم که در حد توان خود ما را همراهی کردند.

انتهای پیام/

مقاله قبلیماکارونی هم دو نرخی شد
مقاله بعدیتلاش مافیا برای کاهش قیمت زعفران

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید