چرا کسی جلوی گرانی کالاهای اساسی را نمی‌گیرد؟

0

سفره‌های رمضان امسال کوچک‌تر پهن می‌شود

گرانی کالاهای اساسی یک داستان تکراری در ماه مبارک رمضان هر سال است که در سایه نبود نظارت های قوی به صورت چراغ خاموش رخ داده است.
مزرعه سبز: هرساله با شروع ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضا برای مواد اولیه ضروری بویژه مواد خوراکی مردم شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی هستند که امسال هم با وجود گذشت نیمی از ماه رمضان بازار استان از این مقوله غافل نماند و اجناس با افزایش قیمت‌های نجومی مردم را شوکه کرد.
البته افزایش قیمت کالاهای اساسی یک سناریوی تکراری برای ماه‌های رمضان هر سال است اما دولتمردان و متولیان امر باید بدانند سبد خانوار در ماه مبارک رمضان برای مردم کاملاً مشخص شده است و در برخی موارد نمی‌توانند از خرید این کالاها با افزایش قیمت صرف نظر و یا اینکه ماده خوراکی دیگری را جایگزین کنند به همین دلیل گلایه‌های مردمی از نرخ قیمت‌ها و افزایش و دوگانگی‌ها در استان افزایش یافته است.
هرچند دولت در تلاش است تا باعرضه کافی کالا در بازار جلوی هرگونه افزایش قیمت را بگیرد و بارها اعلام شده است امسال هیچ کمبودی در تأمین و توزیع کالاهای ضروری و پر تقاضا مانند شکر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، خرما، برنج و دیگر اقلام ضروری مردم برای ایام ماه مبارک رمضان وجود ندارد، اما دلالان بازار و شاید به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی حذف ارز ترجیحی در بازار بسیاری از اقلام همچون مرغ، گوشت، میوه، برنج و روغن را تحت تأثیر تبعات خود قرار داده است.

خوراکی‌هایی که برای گشودن روزه مناسب نیست

افزایش ناگهانی قیمت خرما

یکی از شهروندان از افزایش قیمت خرما در ماه مبارک رمضان گلایه دارد و می‌گوید: تا قبل از ماه مبارک رمضان خرمای مضافتی کیلویی ۳۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شد که با شروع ماه مبارک همان خرما با همان برند کیلویی ۳۷ تا ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
«حسینی» با بیان اینکه قیمت خرمای فله در بازار از ۴۰ هزار تومان به بالا به فروش می‌رسد ادامه می‌دهد: اگر خرمای تازه و با کیفیت را از فروشنده تقاضا کنیم قیمت آن از ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان می‌باشد.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی خود به عنوان یکی از تولید کننده‌های خرما می‌باشد می‌گوید: در حالی که خرماهای شهرستان نهبندان و طبس در بازارهای استان‌های دیگر به فروش می‌رسد و خراسان جنوبی تولید کننده این محصول است چرا از سایر استان‌ها خرما، آن هم با قیمت گزاف عرضه می‌شود.
یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه خرما جز اساسی‌ترین کالاهای سبد خانوار در ماه مبارک رمضان است و تمام ما از کودکی با روایات اینکه امامان روزه خود را با خرما باز می‌کردند بزرگ شده‌ایم ادامه می‌دهد: من در حالی که دارای ۴ فرزند هستم و قیمت این محصول افزایش یافته و برای خانوار ما مصرف آن به صرفه نیست فقط گفته‌ام تا هر نفر ۲ عدد خرما در روز بخورند تا بلکه خرید این محصول در لیست خانوار کمتر شود.
«نجمی پور» با ناراحتی ادامه می‌دهد: وقتی ایران خود صادر کننده محصولی چون خرما است چرا باید قیمت این محصول آنقدر زیاد باشد که مردم به سختی آن را تهیه کنند و با من به عنوان پدر خانواده با گفتن چنین حرف‌هایی شرمنده فرزندانم باشم.
افزایش قیمت خرما در بازار با شروع ماه مبارک رمضان در حالی است که در روزهای ابتدایی دولت اعلام کرد که هیچ فردی حق فروش خرمای مضافتی درجه یک با قیمت بالاتر از کیلویی ۴۵ هزار تومان را ندارد.

گلایه از کیفیت نان‌

یکی دیگر از کالای اساسی سبد خانوار «نان» است که معمولاً یکی از بخش‌های عمده سبد غذایی خانوارهایی با درآمد پایین را به خود اختصاص داده و جایگزینی مناسب برای برنج می‌باشد، از این رو دولت باید نظارت بیشتری بر کیفیت و قیمت این محصول برای عرضه به متقاضیان داشته باشد.
در ماه مبارک رمضان نان از جمله اساسی‌ترین کالای سبد خانوار تمام اقشار روزه دار محسوب می‌شود و بر همین اساس مردم توقع دارند تا این محصول با کیفیت تر از هر زمان دیگری تهیه کنند.
«نصرآبادی» یکی از شهروندان در مورد قیمت نان به خبرنگار مهر می‌گوید: هرچند امسال هنوز خبری از افزایش این محصول نیست و قیمت نان به همان قیمت قبل ارائه می‌شود اما متأسفانه کیفیت نان‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است و برای نان‌هایی مانند لواش دور ریز زیاد است.
وی ادامه می‌دهد: هر زمان به نانواها در مورد کیفیت نان اعتراض می‌شود آنها علت را کیفیت پایین آرد ها عنوان می‌کنند اما به نظر می‌رسد علاوه بر کیفیت پایین آردهای یارانه‌ای در بین نانواها نبود نظارت بر پخت هم بی تأثیر نباشد.
یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: علاوه بر کیفیت نان‌ها حجم نان‌ها در ماه مبارک رمضان کاهش پیدا کرده است، نان تافتون که قبلاً در سایز بزرگ‌تری عرضه می‌شد هم اکنون با همان قیمت قبلی اما در اندازه کوچک‌تر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
«زمانی» با کنایه ادامه می‌دهد: شنیده‌ایم که برخی از افراد داخل شیرها آب می‌ریزند اما الان باید گفت به نان‌ها آب می‌بندند که هم بی کیفیت تر شده‌اند و هم آب رفته‌اند.
وی اضافه می‌کند: نان‌های نانوایی‌های آزاد پز با کیفیت بهتری در اختیار مردم گذاشته می‌شود اما قیمت آنها آنقدر زیاد است که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم و برای خانوارهایی با ۳ فرزند بالاتر خرید این نان‌ها به صرفه نیست.

دغدغه گوشت قرمز

گوشت قرمز از اقلام مورد مصرف مردم در همه زمان‌ها به ویژه در روزهای ماه رمضان است که به دلیل قیمت بالا و کمبود آن از سفره رمضان بسیاری از مردم حذف و یا کاهش چشمگیری داشته است.
افزایش بی رویه قیمت گوشت از روزهای پایانی سال گذشته و با شروع عید نوروز آغاز شد و با نزدیک شدن به ماه رمضان نه تنها افزایش مجددی در قیمت این محصول به وجود آمد بلکه کمبود آن مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرد.
در ابتدای ماه رمضان گوشت گوسفندی با افزایش ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان در هر کیلو به یکباره باعث تعجب همگان شد.
یکی از شهروندان که در روز دوم ماه رمضان برای خرید گوشت قرمز اقدام کرده است می‌گوید: زمانی که برای خرید گوشت اقدام کردم با افزایش قیمت ۲۰ تا ۴۰ هزار تومانی در هر کیلو از گوشت گوسفند، گوساله و حتی شتر مواجه شدم که فروشنده علت آن را نبود کشتار دام به اندازه کافی در کشتارگاه عنوان کرد.
«قاسمی» در گفتگو با مهر ادامه می‌دهد: فروشنده برای هر قسمت از گوشت گوسفند مبلغی را در نظر گرفته بود که با توجه به دارا بودن چربی در برخی قسمت‌ها قیمت پایین‌تر و در صورتی که گوشت بدون چربی درخواست کنیم قیمت بالاتر می‌رود.
وی به تفاوت ناچیز قیمت گوشت گوسفندی و گوساله اشاره می‌کند و می‌گوید: تا چند سال قبل گوشت گوساله به دلیل ارزان‌تر بودن و اینکه استقبال از مصرف آن کمتر بود تفاوت قیمت زیادی با گوشت گوسفندی داشت اما طی این چند سال که مردم به دلیل قیمت کمتر گوشت گاو و گوساله تقاضا را بیشتر کردند هم اکنون تفاوت چندانی بین قیمت‌ها وجود ندارد و این آشفتگی در بازار قیمت به دلیل نبود نظارت مسئولان می‌باشد که هر فروشنده‌ای با هر میزان دلخواه که می‌خواهد گوشت را عرضه می‌کند.
برخی از شهروندان در شهرستان‌های خراسان جنوبی هم از کمبود گوشت قرمز گلایه مند هستند و کمبود آن را در سطح شهر مشکلی اساسی‌تر از افزایش قیمت آن عنوان می‌کنند.
یکی از شهروندان طبس می‌گوید: قبل از ماه رمضان به یکی از قصابی‌های آشنا در شهر سفارش گوشت گوسفند دادم که متأسفانه تا ۱۰ روز ابتدایی ماه رمضان موفق به خرید گوشت گوسفند نشدم زیرا فروشنده کیفیت پایین گوشت را علت عرضه آن عنوان می‌کرد.
«کریمی» ادامه می‌دهد: در این مدت مجبور شدم تا از گوشت بوقلمون منجمد به جای گوشت قرمز استفاده کنم تا زمانی که گوشت مناسب در بازار عرضه شد تهیه کنم.
وی در پاسخ به اینکه منظور فروشنده از کیفیت پایین گوشت چه بوده است می‌گوید: آنچه قصابان می‌گفتند این بود که بیشتر گوشت‌های عرضه شده در بازار اکثراً از گوشت دیر پز یا به قول خودشان «پیر بز» است که کیفیت خوبی ندارد.
به گفته وی اکثر شهروندان محلی برای تهیه گوشت قرمز به روستاهای اطراف مراجعه می‌کنند تا اگر دامداری کشتار روز انجام دهد گوشت مورد نیاز خود را از آنجا تهیه کنند ضمن اینکه برای تهیه آن هم باید تا قبل از ۸ صبح مراجعه کرد در غیر این صورت گوشت مورد نظر تمام می‌شود.

قیمت گذاری دستوری تخم مرغ

نوسان قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ

با توجه به اینکه کمبودی در زمینه گوشت مرغ در بازار استان وجود نداشت اما نوسان قیمت این محصول هم در بازار استان مشهود بود.
یکی از عرضه کنندگان گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار می‌گوید: بازار این محصولات غیر قابل پیش بینی است چون با افزایش عرضه، گوشت مرغ قیمت کاهش و با کاهش عرضه، قیمت افزایش پیدا می‌کند.
به گفته این فعال معمولاً قیمت مرغ به طور روزانه و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و نمی‌توان نرخی برای آن اعلام کرد اما کمبودی در زمینه عرضه گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار استان وجود نداشته است.

کاهش تقاضای زولبیا و بامیه

یکی از پر کاربرد ترین و لذیذترین مواد مصرفی برای خانوارها در ماه مبارک رمضان زولبیا و بامیه است که به دلیل اینکه این محصول برای بیشتر خانوارها در ماه مبارک رمضان در سبد خانوار تعریف شده است به تبع تقاضای این محصول در این ماه بالا می‌رود و هر ساله شاهد افزایش قیمت و درجه بندی این محصول در قنادی‌های سطح شهر هستیم.
یکی از قنادان شهر مصرف این کالا را در ماه رمضان امسال بسیار کم عنوان می‌کند و می‌گوید: فروش این محصول به دلیل قیمت بالای آن در سال جاری نسبت به سال‌های دیگر به شدت کاهش پیدا کرده است و تقاضا کنندگان دیگر هم این کالا را در بسته‌های نیم کیلویی و یا کمتر از آن خریداری می‌کنند.
محمودی ادامه می‌دهد: با توجه به افزایش بی رویه نرخ شکر در بازار و کمبود یارانه‌ای این محصول فروشندگان زولبیا و بامیه را با نرخ مصوبه دولت از ۵۵ هزار تومان تا ۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند.
وی در مورد تفاوت قیمت این محصول در قنادی‌های متفاوت شهر می‌گوید: اتحادیه‌ها نرخ این محصول را با توجه به کیفیت، نرخ شکر و روغن قیمت گذاری کرده‌اند که با توجه به درجه یک تا سه قیمت این محصول در قنادی‌های شهر متفاوت است.
وی یکی دیگر از دلایل نوسان قیمت این محصول را عرضه خانگی و غیر بهداشتی آن توسط برخی از افراد به صورت بسته بندی شده در سوپر مارکت های شهر عنوان می‌کند و می‌گوید: نبود ساماندهی و نظارت در بازار باعث دوگانگی قیمت و نبود کیفیت در برخی کالاها برای مردم شبهاتی را ایجاد می‌کند.

گرانی در تمام بازار

گلایه‌مندی ها در افزایش قیمت کالاهای اساسی خانوار و یا نبود نظارت و احتکار در برخی مواد غذایی از جمله شکر، خواربار، میوه و سبزی خوردن در خراسان جنوبی وجود دارد که یکی از گلایه‌های زیاد در رابطه با عرضه سبزی خوردن در مراکز میوه و تره بار بیرجند است.
یکی از شهروندان با گلایه از اینکه نرخ هر کیلو سبزی خوردن در ماه مبارک رمضان از ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان به بالا به فروش می‌رسد می‌گوید: کافی است تا بازرسان سری به مراکز میوه و تره بار بزنند تا شاهد فروش سبزی به مردم باشند.
«آزاد» با بیان اینکه برای یک کیلو سبزی خوردن حدود ۴۰ هزار تومان پرداخت کرده است، ادامه می‌دهد: فروشندگان در مراکز عرضه چند قلم از سبزی که کاربرد کمتری برای مصرف در سبزی خوردن دارد را در قفسه‌های فروش گذاشته و سبزی‌هایی که تقاضای افراد بیشتر است در پشت دخل با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.
وی بیان می‌کند: سبزی‌هایی مانند ریحان، نعناع، ترب و بادام تره با قیمتی بالاتر از قیمت سبزی در اختیار تقاضا کنندگان قرار می‌گیرد.

ارجاع ۱۵ پرونده شکایت به تعزیرات

رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی  در پاسخ به گلایه‌های مردمی از وضعیت بازار در ماه رمضان گفت: از تاریخ ۶ لغایت ۳۱ فروردین سال جاری هزار و ۳۴۷ بازرسی از اصناف صورت گرفته که در این زمینه ۱۵۱ اخطار به واحدهای صنفی داده شده است.
رضا علیزاده، با بیان اینکه در این زمینه ۱۵ پرونده به تعزیرات حکومتی ارجاع داده شده است افزود: همچنین ۸ پرونده تخلف از اصناف مواد غذایی تشکیل و ۱۱ پرونده هم با جلب رضایت شاکی مختومه اعلام شد.
وی از طرح بازرسی ویژه اصناف از ابتدای ماه رمضان خبر داد و گفت: ۳ تیم گروه بازرسی از واحدهای صنفی پیگیر بررسی شکایات و بازرسی از اصناف هستند که ۷۰ درصد بازرسی‌ها از اصناف مربوط به کالاهای اساسی مردم بوده است.

سازمان صمت نظارت بر مواد خوراکی ندارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در رابطه با نظارت‌های این سازمان در رابطه با سبد خانوار ماه رمضان گفت: شکایت در رابطه با محصولات کشاورزی، پروتئینی و لبنی از مرحله ذخیره سازی، تأمین، تولید و عرضه و نظارت بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است و سازمان صنعت، معدن و تجارت نظارتی بر این موارد ندارد.
عباس جرجانی در گفتگو با مهر با بیان اینکه نظارت این سازمان بر روی مصالح ساختمانی و معدنی و… است، ادامه داد: از آذر ماه سال ۱۴۰۰ نظارت بر بازار مواد خوراکی و بازرسی و تنظیم بازار بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است.
به گفته وی به دلیل اینکه سازمان جهاد کشاورزی تاکنون شماره‌ای ۳ رقمی برای شکایات مردمی اعلام نکرده است شکایات از طریق سامانه ۱۲۴ ثبت و در اختیار جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد.

کالاهای اساسی خانوار در حال توزیع است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در رابطه با گلایه‌های مردمی از بازار بیرجند در گفتگو با مهر گفت: ۱۸۰ تن گوشت گوساله تنظیم بازار در خراسان جنوبی جذب شده است که از این میزان ۸۰ تن در ۳ ماه پایانی سال گذشته و ۷۰ تن گوشت گوساله منجمد در قالب طرح ضیافت در ماه مبارک رمضان در حال توزیع است که استقبال در شهرستان‌ها از گوشت‌های قرمز تنظیم بازار کمتر بوده است.
مهدی جعفری ادامه داد: همچنین ۳۷۴ تن مرغ طرح ضیافت ماه رمضان در حال توزیع است.
وی بیان کرد: در زمینه سایر اقلام اساسی مانند جمله شکر از اسفند سال گذشته تاکنون حدود سه هزار تن در استان توزیع شده و اکنون نیز ۷۵۰ تن شکر مصرف خانوار و ۴۰۰ تن برای صنف و صنعت در حال توزیع است.
وی در رابطه با توزیع برنج هم در استان گفت: ۷۰۰ تن برنج هندی و تایلندی در بازار استان توزیع شده است.
وی در پاسخ به اینکه مردم برای شکایات تخلف اصناف با چه سامانه‌ای تماس بگیرند افزود: مردم با همان سامانه ۱۲۴ برای ثبت شکایات تماس گرفته و با کارشناسان در تماس باشند زیرا تمام وظایف از سازمان صمت به جهاد کشاورزی محول شده است و باید همین شماره نیز به جهاد کشاورزی محول شود که تاکنون این اقدام صورت نگرفته است.
مقاله قبلیتاثیر توافق وین بر بازارهای مالی
مقاله بعدیپیش به سوی تولید ۲۰ میلیون تن گندم در سال

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید