صادرات فلفل دلمه‌ای به روسیه بار دیگر متوقف شد

0

افزایش نرخ فلفل دلمه‌ای در میدان میوه و تره‌بار

رییس اتحادیه بارفروشان گفت: در حال حاضر روند صادرات فلفل‌دلمه‌ای از ایران به روسیه به دلیل وقوع جنگ اوکراین متوقف شده است. در حال حاضر این محصول به بازار آذربایجان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر و … صادر می‌شود
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، مصطفی دارایی‌نژاد با تایید خبر افزایش نرخ فلفل دلمه‌ای در میدان میوه و تره‌بار، گفت: فلفل دلمه‌ای هوای آزاد در دزفول و بندرعباس کشت می‌شود. اما سرما و بارش تگرگ در روزهای اخیر 80 درصد تولید را از بین برد و 20 درصد باقی‌مانده کیفیت مطلوبی ندارد، بنابراین قیمت هر کیلوی آن در میدان 10 تا 13 هزار تومان بفروش می‌رسد.
وی قیمت فلفل دلمه‌ای سبز گلخانه‌ای را کیلویی 28 تا 30 هزار تومان اعلام کرد و افزود: کیفیت و خاصیت فلفل رنگی مانند فلفل سبز است اما کیلویی 15 هزار تومان در میدان بفروش می‌رسد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: در حال حاضر فلفل دلمه‌‌ای مورد نیاز کشور از رودان بندرعباس، یزد و اصفهان تامین می‌شود که البته باید به این نکته توجه کرد که کشت فلفل دلمه‌ای در سال جاری نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش تولید داشت.
رییس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه تولید و صادرات فلفل دلمه‌ای در ترکیه و اسرائیل به اتمام رسیده است، گفت: تقاضا برای خرید فلفل دلمه‌ای در بازار روسیه قابل توجه است و بعد از اتمام فلفل دلمه‌ای ترکیه و اسرائیل، تقاضا برای خرید فلفل ایران از سوی روس‌ها چند برابر شد. به همین دلیل قیمت فلفل دلمه‌ای صادراتی گلخانه‌ای از کیلویی 18 هزار تومان به کیلویی 35 هزار تومان رسید.
به گفته وی؛ بازار منطقه برای تامین فلفل دلمه‌ای مورد نیاز به تولید ایران وابسته است.
دارایی‌نژاد با بیان اینکه افزایش روند صادرات در بالا رفتن قیمت فلفل دلمه‌ای تاثیر گذاشته است، گفت: در حال حاضر روند صادرات فلفل‌دلمه‌ای از ایران به روسیه به دلیل وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین متوقف شده است. در حال حاضر این محصول به بازار آذربایجان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی، قطر و … صادر می‌شود.
این فعال صنفی تصریح کرد: بعد از مرجوع کردن فلفل دلمه‌ای از روسیه قیمت این محصول در بازار داخلی کمتر از کیلویی 5 هزار تومان رسید که ضرر زیادی را متوجه گلخانه‌داران کرد تا جایی که بسیاری از آنها اقدام به فروش واحد تولیدی خود کردند.
دارایی‌نژاد به مردم پیشنهاد داد: در حال حاضر فلفل دلمه‌ای سبز در بازار کم است از این‌رو بهتر است که مردم فلفل دلمه‌ای رنگی را جایگزین کند تا در ماه‌های آینده تولید جدید در بازار عرضه شود.
مقاله قبلی‌وضعیت بازار محصولات پروتئینی‌ در آستانه نوروز
مقاله بعدینوشیدنی‌های پیرکننده مغز

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید