قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم در حال بررسی

0
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با تغییر تخصیص نرخ ارز، قیمت خرید تضمینی گندم باید افزایش یابد که با این وجود جلسات کارشناسی در حال برگزاری است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هاشمی گفت: کمیسیون تلفیق برای تامین اعتبار خرید تضمینی گندم در سال آینده مبنایی گذاشته است تا گندم تولیدی به سمت خوراک دام هرز نرود.
به گفته رئیس بنیاد ملی گندمکاران، قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم در صورت استمرار تخصیص ارز ترجیحی به واردات نهاده ۷ هزار و ۵۰۰ تومان باقی می ماند، در غیر این صورت نرخ گندم باید اصلاح شود. با تغییر تخصیص ارز نهاده‌های دامی، قیمت خرید تضمینی گندم بالجبار باید اصلاح شود تا کشاورزان نسبت به کشت گندم تمایل داشته باشند.
هاشمی گفت: گرچه کمیسیون تلفیق با تغییر تخصیص نرخ ارز نهاده‌های دامی، مبنای قیمت خرید تضمینی گندم را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده، اما جلسات کارشناسی برای تعیین نرخ در حال برگزاری است.
با جدی شدن تغییر تخصیص نرخ ارز از ابتدای دی، بنیاد ملی گندمکاران طی نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم شد، چرا که با افزایش نرخ نهاده‌های دامی احتمال هدر رفت گندم تولیدی و رغبت کشاورزان به کشت محصولاتی نظیر جو و ذرت افزایش و گندم کاهش می یابد.
بنابر آمار اعلامی بنیاد ملی گندمکاران سطح زیرکشت گندم در سال زراعی امسال به ۶ میلیون هکتار رسیده که با وجود بارش‌های مناسب دی و بهمن و استمرار آن در ماه پایانی زمستان و بهار تحقق خودکفایی دور از انتظار نیست.
مقاله قبلیخسارت ۵۹ هزار میلیارد تومانی گردوغبار در سایه غفلت از آبخیزداری
مقاله بعدیاضافه کردن میکروارگانیسم به جای کود

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید