قیمت خرید تضمینی چغندرقند اصلاح شود

0
قیمت خرید تضمینی چغندرقند توسط شورای قیمت‌گذاری قیمت یک هزار و ۴۷۵ تومان تعیین شده است که این قیمت با توجه به شرایط رقابتی موجود و هزینه‌های تولید برای کشت این محصول مناسب نیست و بیشتر کشاورزان از قیمت اعلام شده ناراضی هستند. در همین راستا نیز پیمان حصادی، مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: طی سال‌های اخیر توانستیم در تولید چغندرقند به موفقیت‌های چندانی دست بیابیم؛ به‌طوری که سطح زیرکشت این محصول به دلیل کم آبی کاهش پیدا کرد؛ اما تولید روند صعودی به خود گرفت.
حصادی با نامناسب خواندن نرخ مصوب شورای قیمت‌گذاری برای خرید تضمینی چغندرقند گفت: نرخ یک هزار و 473 تومان برای خرید چغندرقند 1401 اعلام و مصوب شد که این نرخ نارضایتی کشاورزان را به همراه آورد و از سوی ما نیز تایید نشده است. این نرخ با توجه به هزینه‌های تولید محاسبه نشده است و از سوی دیگر قیمت آن نسبت به محصولات رقیب مناسب نیست. هر ساله 25 درصد قیمت گندم برای چغندرقند در نظر گرفته می‌شد، این در حالی است که این نرخ در سال جاری به 18 درصد رسیده است. وی با اشاره به بالا رفتن قیمت جهانی شکر خاطرنشان کرد: افزایش نرخ جهانی شکر به نفع تولید داخلی تمام خواهد شد.
حصادی با بیان اینکه بازار خرید شکر روند کاهشی به خود گرفته است، ادامه داد: سالانه کشور به دو میلیون و 200 هزار تن شکر نیاز دارد. البته ویروس کرونا در دو سال اخیر مصرف سرانه شکر را کاهش داد؛ پیش از کرونا هر ماه حداقل 180 هزار تن شکر نیاز داشتیم؛ اما این نیاز امروزه به 120 هزار تن در ماه رسیده است.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی رویکرد کشت چغندرقند در کشور را بهاره و پاییزه عنوان کرد و افزود: در فصل بهار ظرفیت کارخانجات قند به 7 میلیون تن می‌رسد که با این ظرفیت می‌توان یک میلیون شکر تولید کرد. 9 تا 10 میلیون تن ظرفیت نیشکر داریم که با این مقدار می‌توان 900 الی یک میلیون تن شکر تولید کنیم. این حجم از تولید تامین کننده نیاز داخلی نیست؛ از این رو کسری تولید را باید با کشت پاییزه تهیه و تامین کنیم. سال گذشته حدود یک میلیون و 400 هزار تن چغندر پاییزه برداشت کردیم که از آن 180 هزار تن شکر تولید شد. در مناطق کشت پاییزه کارخانجات صنعتی کمتری فعالیت دارند؛ از این رو میزان تولید کمتر می‌شود.
به گفته حصادی، در خوزستان کارخانه دزفول فعال است. در این استان کارخانه‌های 10 هزار تنی افتتاح نشده‌اند که اگر این واحدها دایر شوند در دو سال آینده به راحتی می‌توان چغندر پاییزه را فرآوری و تبدیل به شکر کرد. وی با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی در افزایش کشت چغندرقند پاییزه، گفت: برنامه ما این است که حداقل پنج میلیون تن چغندر پاییزه تولید کنیم، اگر به این میزان از تولید برسیم نه تنها تامین کننده نیاز کشور خواهیم بود، بلکه می‌توان نگاه صادراتی هم داشته باشیم.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: برنامه‌های مناسبی در زمینه افزایش تولید شکر در دست اقدام است. در سال 70 تا 75 میانگین سطح زیرکشت 205 هزار هکتار بود که در سال 90 تا 95 این آمار به 100 هزارهکتار رسیده است؛ همان طور که مشاهده می‌کنید سطح زیرکشت نصف شد، اما تولید از پنج میلیون و 500 هزار تن به شش میلیون و 500 هزارتن رسید.
حصادی در این زمینه را مثبت خواند و افزود: وزارتخانه در پی افزایش عملکرد در واحد سطح است. به دلیل کمبود آب توان افزایش سطح زیر کشت را نداریم از این رو باید عملکرد خود را در همان سطح در نظر گرفته شده افزایش دهیم.
مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بهترین بذرهای دنیا در کشور کشت می‌شود، به ایلنا گفت: در وزارتخانه در پی دنبال کردن سیاست دقیقکاران هستیم. در دو سال گذشته طرحی را به نام خلأ عملکرد در کل کشور اجرا کردیم مطابق با این طرح خلأ و مشکلات شناسایی شدند و تلاش داریم برای حل آنها اقدامات لازم را انجام دهیم تا بتوانیم تولید خود را همسو با جهان پیش ببریم.
گفتنی است، به باور فعالان این بخش تناسب در قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک برای سال زراعی آینده رعایت نشده است و رشد چند برابری قیمت محصولات رقیب چغندرقند سبب کاهش تولید و از دست رفتن خودکفایی این محصول می‌شود، لذا خواستار اصلاح قیمت خرید تضمینی چغندرقند هستند.
مقاله قبلیکارخانه‌داران، مسبب گرانی رب گوجه
مقاله بعدیوقوع فاجعه‌ای زیست محیطی درپی خشک شدن تالاب قوری‌گل

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید