قیمت خرید تضمینی گندم باید اصلاح شود

0
بسیاری از کارشناسان به قیمت پنج هزار تومانی خرید تضمینی گندم معترض هستند و معتقدند این رقم باید افزایش یابد، زیرا مساله گندم به امنیت غذایی ما برمی‌گردد. در این رابطه رحمت‌الله نوروزی، نماینده مردم علی‌آباد کتول و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نسبت به قیمت خرید تضمینی گندم در کشور انتقاد کرد و گفت: ما باید کشاورزی را متحول کنیم تا بتوانیم خودکفا شویم. کشت گندم در کشور ما به صورت سنتی انجام می‌شود و عملکرد برداشت در هر هکتار به طور متوسط سه تا چهار تن در هکتار است که عملکرد مناسبی نیست و لازم است با همت نیروهای متخصص و جوان کشور راندمان تولید را بالا ببریم. وی با بیان اینکه شش تا هشت میلیون تن گندم به کشور وارد می‌کنیم، افزود: از هر جای دنیا که به کشور وارد کنیم بیش از ۱۰ هزار تومان در هر کیلوگرم هزینه خواهد داشت و این در حالی است که قیمت خرید تضمینی گندم در کشور هفت هزار و ۵۰۰ تومان است و من معتقد هستم قیمت باید بیشتر باشد.
نوروزی ادامه داد: هرچند قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته که پنج هزار تومان بود افزایش داشته، اما با توجه به هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت و تورم جامعه قیمت خرید کم است.
نماینده علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بودجه بخش کشاورزی در چند سال اخیر به خوبی بسته شده و این امر حاصل خرد جمعی و استفاده از یافته های علمی متخصصا است. تا کنون ۲۰۰ درصد این بودجه تخصیص یافته و امیدواریم مابقی آن محقق شود.
گفتنی است، گندم محصولی استراتژیک و یکی از مهم‌ترین محصولات زراعی کشور است که به دلیل نقشی که در تأمین امنیت غذایی دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این درحالی است که عادلانه بودن قیمت خرید تضمینی تأثیر زیادی در افزایش تولید گندم دارد و تعیین نرخ پایین برای این محصول، موجب دلسردی و نارضایتی کشاورزان شده است.
مقاله قبلیرنج تولید برای کشاورزان؛ سود فروش برای دلالان
مقاله بعدیالزام زنبورداران به رعایت فاصله زنبورستان‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید