برگزاری همایش مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی ژئوماتیک؛ ۳ اسفند

0
بیست و ششمین همایش و نمایشگاه ملی مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی ژئوماتیک ۱۴۰۰ با شعار “اطلاعات مکانی، زیربنای توسعه اقتصادی” در روزهای سوم و چهارم اسفند ماه به صورت مجازی توسط سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار می‌شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از حمایت کنندگان معنوی و علمی این همایش است و مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی کشور به نمایندگی از این سازمان در کمیته اجرایی و علمی همایش فوق حضور فعال دارد.
رییس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی کشور در گفت و گو با خبرنگار ما درباره اهمیت برگزاری این همایش و ارتباط آن با بخش کشاورزی اظهار داشت: امروزه موضوعاتی نظیر نقشه‌برداری، سنجش از راه دور و اطلاعات مکانی به عنوان تکنیک‌ها، ابزار و دانش‌های فرابخشی و بین‌بخشی مطرح هستند و تقریبا هیچ فعالیت عمرانی، توسعه‌ای و مدیریتی که در عرصه و بعد مکانی انجام می‌شود از آن بی‌نیاز نیست.
حمیدرضا سلیمانی با اشاره به مساحت ۱۳۰ میلیون هکتاری عرصه‌های جنگلی، مرتعی، بیابانی و بیشه‌زارها در کشور تصریح کرد: این اراضی با کاربری‌های مختلف هستند و نقشه‌ها، سنجش از راه دور، تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات مکانی روز می‌توانند به عنوان ابزارهایی برای مدیریت بهتر این عرصه‌ها به کار گرفته شوند.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در واقع مصرف کننده درجه یک این ابزارها برای اقدامات و عملیاتی همچون کاداستر، رفع تداخلات اراضی، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و پایش تغییرات اقلیمی هستند.
سلیمانی ادامه داد: ابزارها و تکنیک‌های فوق در عین حال برای پایش بهتر، دقیق‌تر و سریع‌تر چالش‌هایی همچون خشکسالی، هشدار سیل، آفات و بیماری‌های گیاهی به کار گرفته می‌شود.
رییس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی کشور گفت: در این همایش دو روزه کارگاه‌های تخصصی و پنل‌ها و سخنرانی‌های علمی با موضوعات حفاظت محیط زیست، پایش تغییرات اقلیمی، پایش و پیش‌بینی خشکسالی توسط ماهواره گریس، مدیریت بحران آب و فرونشست زمین به صورت برخط یا آنلاین برگزار می‌شود که مرتبط با بخش کشاورزی و منابع طبیعی است.
وی اضافه کرد: کارشناسان و علاقه‌مندان می‌توانند به صورت مجازی از محتوا، آخرین تحقیقات و یافته‌ها و مطالبی که در این همایش ارایه می‌شود، بهره‌مند شوند.
مقاله قبلینقش مافیا در تعیین قیمت نهایی گوشت
مقاله بعدینور خورشید به کمک پاکسازی لکه‌های نفتی آمد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید