«آبی بیکران کویر»؛ مخترع فیلتراسیون هوشمند آبیاری

0
ویژه ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه‎ای- گزارش هفتم
مزرعه سبز: ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه‌ای، 14 الی 17 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌ های بین‌المللی تهران برگزار شد که سوای برخی ناهماهنگی‌ها در برگزاری نمایشگاه، استقبال مناسبی از آن صورت گرفت و شرکت‌های فعال در عرصه کشاورزی و مرتبط با موضوع نمایشگاه، توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشتند. ما نیز با برخی از این شرکت‌ها گفت‌وگوهایی انجام داده‎ایم که به‎ صورت سریالی تقدیم می‌شود.
از جمله نوآوری هایی که در گزارش‌های قبل از این نیز اشاره هایی به آن داشتیم، استفاده از ظرفیت هوشمندسازی در بخش کشاوزی و مباحث مربوط به آن بود. در این گزارش نیز یکی دیگر از این نمونه ها را معرفی می کنیم.

سیستم فیلتر استیل اسکرین

محمدسعیدی، کارشناس بخش کشاورزی و رئیس هیات مدیره شرکت «آبی بیکران کویر» در گفت و گو با خبرنگار مزرعه سبز می‌گوید: فعالیت شرکت بیشتر در زمینه ساخت فیلترهای تمام اتوماتیک برای استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین است و همچنین شرکت در اجرای آبیاری‌های تحت فشار زیرسطحی و روسطحی فعالیت دارد.
سعیدی توضیح داد: در آبیاری‌های تحت فشار برای این‌که قطره چکان‌ها دچار گرفتگی نشوند، باید از ورود ذرات بالای 120 میکرون به داخل لوله‌های آبیاری جلوگیری شود و فیلترها در این میان نقش مهمی دارند.
با مطالعاتی که روی سیستم‌های آبیاری و فیلترهای مورد استفاده در این سیستم‌ها داشته‌ایم، متوجه این مشکل شدیم که بخش زیادی از سیستم‌های آبیاری به دلیل استفاده نادرست و ضعف تکنولوژی به مشکلات برخورد کرده و باعث گرفتن قطره چکان‌ها و آب‌چکان‌ها می‌شد و در نتیجه سیستم با افت بازدهی مواجه می‌شد.
در همین زمینه یک سیستم هوشمند فیلتراسیون برای سیستم‌های آبیاری طراحی، ساخته و ثبت اختراع کرده ‌ایم که حجم و اندازه کوچک‌تری نسبت به سیستم‌های قدیمی‌تر دارد (فضای کمتری اشغال می‌کند) و هم این که بدون دخالت انسان و هر وقت که لازم باشد، به طور هوشمند فیلتر را شستشو و تمیز نماید.
وی افزود: این دستگاه نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی هم دارد اما مزیت دستگاه تولیدی ما این است که اولا نیازی به پیش تصفیه نداشته و استفاده از آن هم بسیار راحت است. ضمن اینکه دستگاه ما از نظر کارکرد و دوام مناسب‌تر است و همچنین قیمت آن هم مخصوصا نسبت به نمونه‌های خارجی بسیار کمتر خواهد بود. بهره‌بردارانی که از دستگاه‌های فیلتراسیون ما استفاده کرده‌اند از عملکرد آن بسیار راضی هستند.
سعیدی افزود: این دستگاه را در دو نمونه فلزی و استیل تولید می‌کنیم که طبیعتا نمونه استیل آن قیمت بیشتری دارد و ما در کشور تنها تولیدکننده نوع استیل این دستگاه هستیم.
رئیس هیات مدیره شرکت «آبی بیکران کویر» گفت: در سیستم‌های قدیمی برای تسویه 80 لیتر درثانیه به یک فیلتراسیونی نیاز دارید که حداقل فضایی به مساحت 100متر مربع را اشغال می‌کند اما در دستگاه جدید ما کل این مساحت را به 10 متر مربع کاهش داده‌ایم؛ البته با کارایی بهتر و به صورت هوشمند سازی شده که وقتی فیلتر شروع به گرفتگی می‌کند با اختلاف فشاری که بین ورودی و خروجی فیلتر به وجود می‌آید، دستگاه به صورت هوشمند شروع به تمیزکاری خود می‌کند؛ یعنی هنگامی که اختلاف فشار ورودی و خروجی به یک حدی برسد، سیستم هوشمند(PLC) فرمان شست و شو می‌دهد.
یکی دیگر از مزیت‌های این دستگاه فیلتراسیون این است که دورریز آب برای شست‌وشوی آن بسیار پائین‌‎تر از سیستم‌های معمولی است و همین آبی که برای شستشو مصرف می شود نیز مجددا به چرخه مصرف برمی گردد.

حسین کاظمی ـ کارشناس ارشد کشاورزی

 

مقاله قبلیحمله به سازمان حفظ نباتات؛ جهاد کشاورزی از خود دفاع کند
مقاله بعدی۱۷ ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران در وضع قرمز

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید