صادرات ایران متاثر از بحران اوکراین

0
در حال حاضر تعداد زیادی از کامیون‌های حمل میوه و محصولات کشاورزی صادراتی ایران به روسیه پشت مرزهای این کشور معطل مانده‌اند و منتظر پیگیری فوری برای رفع این مشکل هستند.
به گزارش مزرعه سبز، جنگ میان اوکراین و روسیه از جهات مختلفی می‌تواند بر روی اقتصاد ایران و مخصوصاً کشاورزی تأثیرگذار باشد. از نظر تامین بسیاری از مواد غذایی و غلات، این دو کشور جزو مهم‌ترین مارکت‌های خرید ایران به شمار می‌روند که شرایط موجود کار تهیه و تأمین این محصولات را سخت می‌کند؛ محصولاتی مانند ذرت علوفه‌ای، روغن و دانه‌های روغنی، جو، کنجاله سویا و… در حجم زیادی از این دو کشور خریداری می‌شد؛ از طرفی بسیاری از محصولات کشاورزی و باغی ایران به این کشورها، مخصوصا روسیه صادر می‌شود که نقش تاثیرگذاری در ارزآوری از یک سو و تنظیم بازار داخلی از سوی دیگر را دارند.
اما طبق گزارش‌های رسیده به مزرعه سبز اکنون در روند صادرات و واردات کالاهای ایران به این دو کشور مشکلاتی ایجاد شده است و تعداد زیادی از کامیون‌های حمل میوه و محصولات کشاورزی کشور پشت مرزهای روسیه متوقف شده‌اند که با توجه به محدودیت در زمان نگهداری این محصولات نیازمند اقدامی عاجل برای رفع این مشکل هستند.

حسین کاظمی ـ روزنامه نگار و کارشناس کشاورزی 

مقاله قبلیورود ضابطین قضایی به خرید میوه از سوی تعاون روستایی
مقاله بعدیتشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه برای رفع مشکلات تجاری

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید