دانستن چند نکته در خرید سگ

0
همیشه در میان بازرگانان، سوداگرانی نیز وجود داشته‌اند که با روش‌هایی ناعادلانه به کسب ثروت پرداخته‌ و از انجام انواع تقلب، احتکار، کم‌فروشی و … ابایی نداشته‌اند.
متأسفانه نمی‌توان از به وجود آمدن این سوداگران جلوگیری کرد، اما می‌توانیم با بالا بردن آگاهی خود نسبت به موضوعی که می‌خواهیم به آن وارد شویم از اشتباه و زیان خود جلوگیری کنیم.
اگر شخصی قصد خرید یک سگ برای نگهداری در خانه را داشته باشد، باید اطلاعات پایه‌ای در زمینه اخلاق و رفتار کلی سگ را بداند تا بتواند با این موجود ارتباط برقرار کند. اگر بخواهیم با همان طرز تفکری که با انسان‌ها برخورد می‌کنیم، با سگ‎ها ارتباط برقرار نماییم، دچار مشکلات بسیاری خواهیم شد.

A few tips on buying a dog greenfarm

در مرحله بعد باید به این موضوع توجه کردکه سگ نیاز به تحرک و مهم‌تر از آن، توجه دارد. سگ‌های کوچک‎تر نیاز به تحرک کم‌تر و توجه بیشتر دارند، اما اگر فکر می‌کنید که یک سرگرمی تهیه کرده‌اید که روزی یک ساعت برایش وقت بگذارید و بقیه روز را در یک گوشه آرام و مودب بخوابد سخت در اشتباهید. در هیچ صورتی قبول نکنید که سگ نیاز به تحرک ندارد و بر این اساس یک سگ متناسب با میزان تحرک خودتان انتخاب کنید.
موضوع دیگر در مورد واق واق کردن سگ‌ها است. سگ‌ها بسته به نژاد و اخلاقشان ممکن است کمتر یا بیشتر سر و صدا کنند، اما هیچ نژادی از سگ وجود ندارد که به‌طور کامل بی‌صدا باشد.
نژادهایی مانند باسنجی(Basenji) ذاتاً کم صدا هستند، نژادهایی ازقبیل «هاسکی» و «مالاموت»(Mahlemut) بیشتر به زوزه کشیدن علاقه دارند و نژادهایی مانند «پاوانین» و «شیهواهوا» علی‌رغم اندازه کوچکشان بسیار پر سروصدا هستند. البته این موضوع به این معنا نیست که یک سگ پرصدا تمام روز واق واق می‎کند. با آموزش صحیح سگ، می‌توان از هر کار ناخواسته آن جلوگیری کرد.
موضوع با اهمیت دیگر، انتخاب نژاد سگ متناسب با فضا و آب‌وهوای منطقه است. مسلماً یک سگ خیلی بزرگ در یک فضای کوچک اذیت می‌شود و یا یک سگ کوچک را نمی‌توان بیرون از منزل در شرایط سخت آب‌وهوایی و در معرض دسترسی شکارچیان بالقوه قرار داد.

About dogs greenfarm

همچنین، پوشش و فیزیک سگ باید منطبق با منطقه جغرافیایی یا آب‌وهوایی باشد، به‌طور مثال سگ‌های مناطق سردسیری که پوشش‌های ضخیم پشمی دارند، در مناطق گرمسیر دچار مشکل گرمازدگی یا مشکلات پوستی می‎شوند، یا سگ‌هایی که مستعد دیسپلازی لگن و زانو (یک ناهنجاری اسکلتی؛ عارضه تشکیل نادرست مفصل لگنی- رانی که در بعضی نژادهای سگ شیوع بیشتری دارد) هستند برای کوهنوردی توصیه نمی‌شوند. بنابراین کارایی سگ مورد نظر شما در انتخابتان تأثیر زیادی دارد.
انتخاب یک سگ گله به‌جای سگ نگهبان نتیجه دلخواه شما را در بر نخواهد داشت، همچنین اگر به سگ شکاری «بویا» نیاز داشته باشید (مثل نژاد Beagle) اما یک سگ شکاری «بینا» (مثل تازی) تهیه کنید، به مقصود خود نخواهید رسید. اول باید سگ‌های مناسب برای قصد و منظور خود را شناسایی نموده و سپس از بین آن‌ها مورد مطلوب را انتخاب کنید.

اصطلاح‌های غلط رایج

متأسفانه در بازار تجاری سگ که اکثراً مشتریان آن اطلاعات خاصی در این زمینه ندارند و می‌خواهند فقط یک سگ به‌عنوان همراه داشته باشند، سوداگران با استفاده از اصطلاحات من‌درآوردی و دهن پرکن محصول خود را جلوه داده و به قیمت‌های گزاف می‌فروشند. در این بخش به شماری از این اصطلاحات غلط می‌پردازیم.
یکی از مشکلات بزرگ به دلیل نداشتن اطلاع از کیفیت‌سنجی سگ به وسیله مدارکی است که ابهامات زیادی به وجود می‌آورد.
هر سگ می‌تواند دو نوع مدارک شناسایی داشته باشد:
• پزشکی
• ژنتیکی.
شناسنامه، برگه سلامت و پاسپورت سگ، مدارک شناسایی پزشکی هستند که توسط دامپزشک صادر می‌شوند. شناسنامه برای حفظ اطلاعات کلی و پزشکی استفاده می‌شود و پاسپورت برای انتقال قانونی سگ از کشوری به کشور دیگر به کار برده می‌شود.
مدارک شناسایی ژنتیکی شامل شجره‌نامه و موارد جانبی آن (میکروچیپ و تتو) می‌شوند.
 شجره سگ‌ها توسط چند سازمان بین‌المللی و با قوانین خاص آن‌ها صادر می‌گردد که هرکدام به‌واسطه اعتبار و موقعیت جغرافیایی در گستره‌ای از کشورها معتبر هستند و یا با سازمانی که در آن کشور بیشترین فعالیت را دارد قرارداد همکاری دارند.
در هر کشور لزوماً یک سازمان خاص اجازه فعالیت ندارد و تعداد متعددی از این سازمان‌ها می‌توانند خدمات ارائه کنند و مشتریان با توجه به هدف خود یا برای گرفتن خدمات بهتر، یک سازمان را انتخاب می‌نمایند.
میکروچیپ و تتو ابزاری برای شناسایی سگ است که به‌عنوان اوراق هویت همیشه همراه آن هستند.
البته تتو در سال‌های اخیر به دلیل نیاز به انجام بی‌هوشی سنگین و امکان تغییر آن خیلی کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در وهله اول باید بدانید که هیچ‌کدام از این مدارک درنهایت دلیل کیفیت بالای سگ نیستند. مدارک شناسایی پزشکی فقط برای انتقال و تعقیب وضعیت سلامتی حیوان استفاده می‌شوند و شجره‌نامه برای تأیید اجداد سگ و رهگیری خط‌خونی برای پرورش بهتر و استفاده از نام و نشان پرورش‌دهنده برای سگ‌های ورزشی استفاده می‌شود.
سگی که توسط فروشنده وارداتی معرفی می‌شود و هیچ مدرکی ندارد یا قاچاقی وارد کشور شده یا تولید داخل است. سگی که بدون نظارت پزشکی و با شرایط غیراستاندارد وارد کشور شود؛ ریسک بالایی برای خرید دارد و بهتر است از آن صرف نظر گردد.
گروه دیگر سگ را وارداتی معرفی می‌کنند و مدارکی را دال بر این موضوع و به‌صورت پاسپورت و شناسنامه سگ عنوان می‌کنند. جدا از این‌که این مدارک رسمی نیستند و فرمت خاصی ندارند و به‌راحتی قابل جعل هستند، وارداتی بودن یک سگ نشانه کیفیت بالای آن نیست.
بعضی افراد از این نیز فراتر رفته و سگ را توله چمپیون یا سوپرچمپیون(قهرمان) معرفی می‌کنند. البته توله‌سگ‌های قهرمان در مسابقات مختلف وجود دارند و با قیمتی بیشتر از سایر توله‌ها خرید و فروش می‌شوند اما اثبات این موضوع به وسیله وجود نام سگ قهرمان در شجره توله خریداری شده و تطبیق آن با منابع بین‌المللی انجام می‌گیرد، نه به‌وسیله اقرار شفاهی. حتی اگر سگ یاد شده واقعاً توله یک سگ قهرمان باشد، بدون مدارک رسمی هیچ برتری نسبت به یک سگ خالص معمولی از همان نژاد (از نظر قیمت) ندارد.
همان‌طور که قبلاً گفته شد میکروچیپ و تتو فقط برای شناسایی سگ به کار می‌روند و در اکثر موارد سگ‌های دارای شجره رسمی یکی از این دو مورد را دارند. بنابراین منطقی نیست که یک سگ تتو داشته باشد اما شجره نداشته باشد. همچنین، ذکر این نکته مهم است که تتوهای شناسایی سگ عموماً داخل گوش، پایین گوش (در سگ‌هایی که گوش افتاده دارند) داخل ران پا یا روی شکم زده می‌شوند و همیشه عدد یا ترکیبی از حروف و اعداد هستند. بنابراین تتوهایی که حروف کامل یا اسم هستند (مثل تتو Police که براساس آن استنباط می‌شود این سگ متعلق به پلیس بوده‌است) کاملاً تقلبی و فقط به‌منظور کلاهبرداری هستند.
هر چند راه‌های خطا بسیارند، اما با کم کردن ریسک می‌توان احتمال شکست را به‌حداقل رساند. درنهایت بهترین راه، خرید سگ از مراکز معتبر و حرفه‌ای و مشورت با دامپزشک در مورد سلامت آن است تا بتوانید مناسب‌ترین همدم را برای خود انتخاب کنید.
علی گل‌باف

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۴۷ 

مقاله قبلیفروشگاه‎ های زنجیره‎ ای و کشاورزی قراردادی
مقاله بعدیپیام رییس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید