کمبود و گرانی نهاده ها زنجیرهای تولید گوشت مرغ را از هم گسسته اند.

0

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ در نامه به وزیر جهاد کشاورزی

قیمت سرسام ‎آور نهاده‌های خوراکی دام و طیور و کمبود آن در بازار، طی چند ماهه گذشته بر زیان‌های هنگفتی پیکر نحیف و نیمه‎ جان این صنعت وارد آورده که در بسیاری از واحدهای تولیدی، کار را به ورشکستگی و بازماندن از تولید رسانده است. در شماره های گذشته مجله و قبل از حاد شدن به کرات به این موضوع و خواستار چاره اندیشی در این مورد شدیم اما گویا فریادهای از سر دلسوزی مجله به جایی نرسیده است.
به گزارش مجله «دام و کشت و صنعت» اخیراً نیز عبدالعلی طهماسبی رئیس هیات مدیره انجمن شرکتهای زنجیره ای تولید گوشت مرغ کشور در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی که رونوشت آن به مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارتخانه نیز ارسال شده ضمن ابراز بی مهری وزارت جهاد به این تشکل صنفی خواستار تخصیص کنجاله سویا و ذرت مورد نیاز به این انجمن شد.

نهاده‌ها زنجیر پاره کرده‌اند.

متن این نامه به شرح ذیل است:
جناب آقای دکتر خاوازی، وزیر محترم جهاد کشاورزی
موضوع: عدم تامین نهاده های خوراکی طیور به خصوص کنجاله سویا و ذرت شرکت های زنجیرهای
با سلام،
احتراماً؛ با عرض تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به استحضار می رساند که مجموعه اقدامات به عمل آمده آن وزارتخانه در تامین نهاده ها، نه تنها گشایشی ایجاد ننموده است؛ بلکه شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت تمام نهاده های خوراکی مربوط به خصوص دو نهاده اصلی، کنجاله سویا و ذرت در بازار می باشیم. از آنجایی که در شرکت های زنجیره ای تولید گوشت مرغ همزمانی وجود گله های مولد مادر گوشتی و جوجه گوشتی در سنین مختلف برای تولید مستمر و روزانه گوشت مرغ در حال تولید و پرورش می باشند و باید پاسخگوی انتظارات مشتریان و مصرف کنندگان گوشت مرغ باشند، بیشترین آسیب را در اثر فقدان این نهاده ها متحمل خواهند شد. شرکت های زنجیره ای نه تنها تاکنون مورد حمایت قرار نگرفته اند؛ بلکه هر بار به دلایل واهی گرفتار بی مهری آن وزارتخانه و استان های مختلف شده اند. بدیهی است با ادامه بی توجهی به شرکت های زنجیره ای که بیشترین سرمایه گذاری را در این صنعت نموده اند و پیشگامان و خط شکنان تولید ساختار یافته هستند، دور از انتظار نخواهد بود در آینده نزدیک، شاهد مراسم ختم و عزای کل صنعت طیور کشور باشیم.
جناب آقای وزیر! برای تأمین ذخیره استراتژیک، تنظیم بازار و صادرات گوشت مرغ، در هر شرایطی، شرکت های زنجیره ای پشتوانه ای مطمئن، مستحکم و استوار خواهند بود، مشروط به حمایت عملی و توانمندسازی آن ها می باشد. در شرایط دشورار کنونی لازمه ادامه بقا و استمرار تولید گوشت مرغ، اولاً تأمین ۵۰ هزار تن کنجاله سویا و ۱۰۰ هزار تن دانه ذرت، دوماً تخصیص خط ویژه ارزی برای واردات نهاده‌های تولید گوشت مرغ توسط شرکت‌های زنجیره‌ای، مورد استدعاست.

عبدالعلی طهماسبی
رییس هیئت‌مدیره

مقاله قبلیبرنامه‌ریزی برای صادرات محصولات کشاورزی 60 حوزه با همکاری وزارت دفاع
مقاله بعدیآمونیاک: حلقه گمشده در داستان هیدروژن؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید