لغو تحریم‌ها تنها راه مهار تورم

0
افقه کارشناس اقتصادی گفت: تنها راهکار دولت برداشتن تحریم هاست و هیچ راه دیگری در اختیار دولت نیست تا بتواند به این وضعیت سر و سامان دهد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از بازار، مرتضی افقه تحلیلگر بازار سرمایه درباره اینکه آیا وعده رییسی مبنی بر توقف تورم و گرانی محقق می شودیا نه؟ و اینکه چه تاثیری بر روی بورس می گذارد، گفت: در حال حاضر هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه این ادعا به زودی محقق شود؛ وجود ندارد و نمی دانم منظور ایشان از به زودی، همین قبل از پایان امسال یا سال‌های آینده است یا خیر. آنها با اقدامی که در یکی دو ماه گذشته کردند یک مقداری توانستند نقدینگی را کنترل کنند و یکی دو درصدی توانستند در رشد نقدینگی توقف ایجاد کنند ولی این به معنی کاهش چشم گیر و قابل ملاحظه نیست و در این حد هم که می گویند به زودی، امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: به نظر من، با توجه به خروجی هایی که در مذاکرات مشاهده می شود احتمال توافق وجود دارد و بعد از آن احتمال اینکه قیمت برخی کالاها مثل ارز و طلا به صورت شوک کاهش پیدا کند وجود دارد ولی این هم خیلی کمکی نمی کند و کوتاه مدت است و دوباره به همین نقطه فعلی یا کمی کمتر از نقطه فعلی بر می گردد. اگر قرار است به صورت جدی کاهش تورم محقق شود بعد از رفع تحریم‌ها این اتفاق می افتد که ما شروع به فروش نفت کنیم و واردات کالا را داشته باشیم و این هم فقط باعث کم شدن تورم می شود، نه اینکه قیمت‌ها کاهش پیدا کند چون قیمت‌ها دیگر کاهش پیدا نمی کند و فقط سرعت افزایش یا همان سرعت نرخ تورم کاهش پیدا می کند.

وعده کنترل تورم به زودی محقق نمی شود

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با توجه به وعده رییسی اگر این اتفاق بیفتد قطعا در بورس شاهد اتفاقاتی خواهیم بود ولی بستگی دارد که بخش‌های تولیدی در چه حد فعالیت‌ داشته باشند و اینکه فعالیت آیا رونق دارد یا خیر، که آن هم بستگی به این دارد که تحریم‌ها رفع شوند یا نشود. اگر توافق انجام شود این احتمال وجود دارد با توجه به بخش قابل توجهی از شاخص‌ها به شرکت‌هایی که کالاهای آنها صادراتی است مثل پتروشیمی‌ و فولاد احتمال اینکه زمینه‌ای حاصل شود که آن شرکت‌ها رونق بگیرند و روی شاخص‌ها به صورت مثبت اثر بگذارند وجود دارد ولی بعید می دانم تا قبل از عید این اتفاق‌ها بیفتد حتی اگر تحریم‌ها رفع شوند.
او در پاسخ به این پرسش، اگر دولت بتواند تورم را کنترل کنند و گرانی‌ها را متوقف کند آیا بر روی شاخص‌های بورس تاثیر می گذارد؛ تصریح کرد: تاثیر توقف تورم در بورس را بعید می دانم مگر اینکه خریداران سهام بورس مطمئن شوند که تحریم‌ها رفع شده و شرکت‌هایی که در بورس هستند دوباره فعالیت‌های خود را رونق دهند. ولی خود تورم اگر هم اثر داشته باشد آن گونه نیست که بر شاخص بورس اثر قابل ملاحظه داشته باشد.
وی تاکید کرد: اگر تحریم‌ها رفع نشود با این اقداماتی که می کنند نه تنها تاثیر نمی گذارد بلکه تاثیر منفی هم می گذارد چون اقداماتی که برای کاهش تورم انجام می دهند عمدتا تقاضا را در بازارها کم می کنند.
این کارشناس افزود: به صورت نامحسوس ارز ۴۲۰۰ را حذف کردند و قیمت‌ها به همین دلیل در حال افزایش است و لی از طرف دیگر می خواهند با نقدینگی تورم را کنترل کنند و حاصل آن این می شود که تقاضا کم می شود و بنابراین شرکت‌ها دوباره وارد رکود می شوند و این نوع کاهش نرخ تورم تاثیر منفی می گذارد، مگر اینکه آن تحریم‌ها برداشته شوند.
افقه با اشاره به راهکار دولت در این زمینه گفت: در حال حاضر تنها راهکار دولت برداشتن تحریم هاست وهیچ راه دیگری در اختیار دولت نیست تا بتواند به این وضعیت سر و سامان دهد. تمام منابعی که در سه الی چهار سال گذشته بعد از تحریم‌ها داشتیم را هم دولت قبلی و فعلی مصرف کردند و هیچ ذخیره‌ای ندارند که از آن استفاده کنند. بنابراین، تنها راه در کوتاه مدت همین است، خودشان مدعی این هستند که داریم با کشورهای دیگر مراوده می کنیم ولی این نوع مراودات پایاپای هم کمک چندانی به رونق اقتصادی نمی کند.
این استاد دانشگاه درباره تحولات بازار بورس تا پایان سال افزود: چه تا پایان سال و چه در سال اینده اگر مسئله تحریم حل نشود بورس مثل بقیه شاخص‌های اقتصادی همچنان در رکود باقی خواهد ماند.
مقاله قبلیچرا ایران خودرو و سایپا وارد تولید ماشین‌آلات کشاورزی نمی‌شوند؟
مقاله بعدیوزیر و ارتقای جایگاه روابط بین‌الملل

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید