نفس تازه ، وزیر تازه

2
همان طور که همه می دانیم پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری معمولا فهرست هایی همچون پیشگویی از اعضاء هیات وزیران اعلام می شود که اگر گفته های رییس جمهور منتخب را ملاک قرار دهیم، نباید به این فهرست ها توجه نمود. کما این‌که وی اعلام کرده است هیچ نامی از اعضاء هیات دولت آینده قطعیت ندارد و لیست‌ها تماما گمانه‌زنی افرادی به جز رئیس جمهور است.
به همین جهت سامانه‌ای به عنوان نفس تازه Nafasetaze.ir راه‌اندازی شده تا فرصت اظهارنظر ایرانیان برای معرفی افراد شاخص و اصولا شاخصه‌های افرادی که باید در یک سمت، مسئولیت بپذیرند در این سامانه، بخش «معرفی کابینه» طراحی شده که هر فرد می‌تواند با کد ملی خود یک بار در این بخش وارد شده و فرد پیشنهادی خود را به عنوان وزیر معرفی نماید این امکان مشارکت برای همه فراهم شده است.
پس لازم است تک تک اعضاء کنش فعال نسبت به این موضوع بر مبنای شاخص های یک وزیر شایسته در نزد سیاستمداران قابل اثرگذار داشته باشیم.
ان شاءالله که با کنش منطقی و فراگیر و همگانی همکاران در سپهر جدید سیاسی کشور و همراهی رییس جمهور محترم و سیاسیون نزدیک ایشان، یکی از بهترین همکاران شایسته و مدیر و فعال در این مسند بسیار مهم و حیاتی وزارت جهادکشاورزی قرار گیرد که شاخص های زیر را داشته باشد:

شاخصه‌های وزیر کارآمد

به نظر می‌رسد وزیری باید برای مدیریت بخش کشاورزی معرفی شود که مدیر و مدبر و کارامد، تحول گرا، برنامه محور و ماموریت گرا در اولویت ها و نیازهای ضروری جامعه بر مبنای اسناد ملی فرادستی، دارای تجربیات بسیار موفق مدیریتی باشد. این فرد قاعدتا مومن و مردمی، صادق و شفاف، خردمند و مشورت پذیر، فراجناحی و جامع نگر بدور از سیاسی بازی و باندبازی و رفیق پرستی خواهد بود. البته جوان‌گرایی و آینده‌نگری، پرتلاش، متعهد بودن و دارای بینش مطلوب ملی و جهانی نسبت به علم و فناوری از چنین فردی انتظار می‌رود.
وزیر پیشنهادی باید کاملا مسلط به وضعیت بایدها و نبایدهای بخش کشاورزی، دارای توانایی ایجاد یک تیم همکاران همتراز و حتی بالاتر از خود در مقام شایستگی مدیریتی در ستاد وزارت و سازمان ها، مطابق شاخص های روشن و شفاف که به اطلاع عموم برسد باشد و شخص وزیر نگاه علمی و فنی متوازن و عدالت محور به پیشرفت حوزه کشاورزی داشته باشد و حامی جدی حقوق فردی و عمومی همه جامعه کشاورزی و کشاورزان  باشد.
به نظر می‌رسد تشکل‌ها و بهره‌برداران کشاورزی می‌توانند با ارائه شاخص‌های یک وزیر و انتظارات بخش از مدیر ارشد وزارتخانه به ویژه غیرجناحی بودن، غیر سیاسی بودن کارآمد بودن، متخصص بودن با تجارب قابل اتکاء و روزمه مشخص نظرات خودرا از طریق سایت و سامانه نفس تازه به رئیس جمهور منتقل نمایند.

امید به برچیده شدن روش‌های معرفی هیاتی و باندی اعضاء هیات دولت

حقیر از رییس جمهور منتخب جناب آقای دکتر رییسی بسیار سپاسگزارم که تاکنون اهداف ها و مواضع بسیار مناسبی را به ویژه درباره انتخاب همکاران دولت به صورت مستقل، فراگیر و فرای سلایق سیاسی اعلام داشته اند. امیدواریم که در اقدام و عمل نیز این رویه ضروری و حیاتی برای کارامدی حداکثری دولت و نظام جمهوری اسلامی را پیاده کنند و این فرصت تحول سرنوشت ساز در کشور که نقطه امید مردم است هر چه زودتر محقق شود.
امیدواریم دولت سیزدهم، مبنا و منشور حکمرانی مطلوب اسلامی-ایرانی را با تعیین شاخص های کارآمد و شفاف به مردم در ذیل قانون اساسی اعلام نماید و تمام مدیران همکار خود را بر مبنای این شاخص های روشن و قابل ارزیابی و قضاوت عمومی انتخاب نماید تا توسط عامه مردم قابل سنجش باشد. انتظار می رود روش های بسیار اشتباه و خطرناک معرفی هیاتی و باندی و حلقه ای محدود برای همیشه برچیده شود و جای خود را به روش های کارامد مبتنی بر استفاده حداکثری از عموم ظرفیت ها و توانمندی های مطلوب بدهد.

همه چیز در گرو امنیت غذایی

واقعیت این است غذای مردم(امنیت غذایی) بخش مهمی از اشتغال روستایی، کشاورزی و شهری(حدود 30 درصد) و همچنین قسمتی از بهداشت(گیاهان دارویی) پوشاک(تولید پنبه، ابریشم و…) مسکن(چوب…) با مدیریت این وزارتخانه تولید، نظارت و ساماندهی می‌شود و موفقیت در کشاورزی تضمین موفقیت در دیگر بخش‌هاست.

 

ابراهیمی پاک

 

مقاله قبلینقش فراوری کننده‌ها در ارتقاء زنجیره غذایی
مقاله بعدیسموم دفع «آفات» یا «انسان»

2 نظرات

  1. ذبده ترین وزیر کسی می تواندباشد که اولا مهندس باشددرمناطق محروم خدمت کرده باشدمراحل شغلی ازمرکزخدمات ,مدیرشهرستان,مدیراستان,مناصب شغلی درمرکز راطی کرده باشد,فکرنکنید هرکه دکترباشد مدیر است چه بسا مهندسینی که بسیارباتدبیرند,قوم گرایی رفیق بازی ممنوع .به امیدموفقیت

    • با سلام استخدام قشر زحمت کش کارگزاران بیمه لازم و ضروری است نمی دونم چطوری همه ارگانها دارن استخدام میکنن جز بچه های بیمه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید