ثبت ملی 6 تالاب استان اردبیل

0
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از ثبت ملی ۶ تالاب استان اردبیل خبر داد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، سعید شهند ظهر جمعه در بازدید از طرح آمارگیری پرندگان مهاجر در اردبیل اظهار کرد: با افزایش ۱۰ درصدی جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در این استان میزبان پرندگان متعدد در تالاب‌های اردبیل خواهیم بود.
وی با بیان اینکه با شروع فصل سرما، تالاب‌های استان اردبیل میزبان ده‌ها هزار بال از پرندگان مهاجر زمستانی است، خاطرنشان کرد: تالاب‌ها و مزارع اطراف آنها به مدت ۶ ماه میزبان و بهشت پرندگان کوچنده برای زمستان گذارانی هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به مهاجرت بیش از ده‌ها هزار بال پرنده در ۱۰۰ گونه مختلف به تالاب‌های استان اردبیل افزود: بر اساس سرشماری‌های انجام گرفته امسال جمعیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در این استان ۱۰ درصد افزایش داشته است.
شهند گفت: پرندگان مهاجر از جمله انواع قوی فریادکش، غاز خاکستری، اردک‌، چنگر، باکلان، درنا، حواصیل، بوتیمار، آبچلیک و تعدادی از پرندگان شکاری از نواحی سرد شمالی به ویژه منطقه سیبری وارد کشور شده اند.
وی افزود: گروهی از این پرندگان تا فرارسیدن بهار در استان اردبیل باقی می‌مانند و تعدادی نیز پس از مدتی استراحت و تغذیه، به مناطق گرم‌تر از جمله حاشیه دریای خزر مهاجرت می‌کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل علت افزایش تعداد پرندگان مهاجر در استان را وجود شرایط زیستی مناسب، تلاش‌های شبانه روزی محیط بانان با گشت و کنترل و پایش مناطق و همراهی بسیار خوب مردم منطقه در حفاظت از این گونه‌ها عنوان کرد.
شهند با اشاره به وجود ۵۱ تالاب با مساحت ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار در استان اردبیل بیان کرد: تالاب‌های استان دارای ارزش زیستگاهی و اکولوژیکی بوده و هر سال مورد پایش زیست محیطی قرار می‌گیرند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اضافه کرد: ۶ تالاب نئور، میل مغان، تپراق کندی، شورابیل، پته خور و آت گلی استان جزو تالاب‌های ثبت شده در پیوست قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور هستند.
شهند با تاکید بر اینکه هرگونه شکار و صید پرندگان مهاجر ممنوع بوده و مأموران حفاظت محیط زیست به طور شبانه‌روزی در حال گشت‌زنی بوده و با شکارچیان متخلف برخورد خواهند کرد، از دوستداران حیات وحش خواست هرگونه تخلف را به شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ گزارش دهند.
مطلب قبلیاحیای قنات‌، راه مدیریت بحران آب در ایران
مطلب بعدیاستقبال عیسی کلانتری از همکاری وزارت جهاد و قرارگاه خاتم‌الانبیا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید