الزام زنبورداران به رعایت فاصله زنبورستان‌ها

0
به باور کارشناسان رعایت نکردن حداقل فاصله میان زنبورستان‌ها در عرصه‌های طبیعی در نظام تولید در این حوزه اخلال ایجاد می‌کند. در این رابطه، حسین اکبرپور، مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی، معتقد است بر اساس برنامه سالانه کوچ و استقرار زنبورستان‌ها، زنبورداران در فصل کوچ موظف به رعایت فاصله زنبورستان‌های خود با زنبورستان‌های مجاور هستند.
وی اظهار داشت: افرادی که دارای شناسنامه زنبورداری هستند و حداقل ۴۰ کلنی دارند، مشمول برنامه سالیانه کوچ و استقرار زنبورستان ها می شوند. اکبرپور با اشاره به این که بر اساس ماده 14 قانون نظام جامع دامپروری کشور هر سال یک ماه قبل از کوچ زنبورداران، برنامه سالانه کوچ و استقرار زنبورستان‌ها به سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها و اتحادیه‌های کشوری و استانی ابلاغ می‌شود، گفت: بر اساس این برنامه زنبورداران ملزم هستند در زمان پرورش ملکه حداقل فاصله ۳ کیلومتر از مراکز تولید ملکه و ایستگاه‌های اصلاح نژاد را رعایت کنند.
مجری طرح توسعه زنبورداری وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: زنبوردارانی که از ۴۰ کلنی تا ۱۰۰ کلنی دارند، حداقل فاصله‌شان از زنبورستان‌های مجاور یک هزار متر و در مناطق جنگلی و متراکم به لحاظ پوشش گیاهی این فاصله به ۵۰۰ متر کاهش می‌یابد. مجری طرح توسعه زنبورداری کشور، حداقل فاصله برای زنبوردارانی که تعداد کلنی‌هایشان از ۱۰۱ کلنی تا ۳۰۰ کلنی است را ۱۵۰۰ متر و در مناطق جنگلی و متراکم از نظر پوشش گیاهی ۱۰۰۰ متر از زنبورستان های مجاور عنوان کرد.
به گفته وی، زنبورداران دارای ۳۰۱ کلنی به بالا موظفند با زنبورستان های مجاور خود ۲۰۰۰ متر فاصله داشته باشند و در مناطق جنگلی و با تراکم پوشش گیاهی این فاصله به ۱۵۰۰ متر کاهش می یابد.
اکبرپور در همین حال اضافه کرد: کاهش یا افزایش فواصل و یا ابطال هریک از مجوزهای استقرار زنبورستان ها با توجه به پوشش گیاهی یا فرصت شهددهی و میزان تولید گرده هر منطقه با تشخیص و صلاح‌دید معاون بهبود تولیدات دامی استان می‌تواند صورت بگیرد.
وی با بیان این که بسیاری از مجوزهای استقرار زنبورستان ها در عرصه های طبیعی از سوی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها و با هماهنگی ادارات منابع طبیعی شهرستان‌ها صادر می‌شود، به پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تعداد زنبورستان‌ها باید متناسب با شرایط عرصه‌های طبیعی باشد.
گفتنی است، رعایت نکردن فاصله زنبورستان‌ها از هم سبب می‌شود زنبورهای عسل برای تغذیه خود و نوزدان زنبور از منابع شهد گیاهی در آن منطقه به اندازه کافی استفاده نبرند و اگر غذا و انرژی کافی به زنبورهای عسل نرسد، مشکلاتی همچون کاهش تخم‌ریزی ملکه، تلفات، کاهش تولید و بیمار شدن زنبورعسل اتفاق می‌افتد و به زنبورداران زیان وارد می‌شود.
مقاله قبلیقیمت خرید تضمینی گندم باید اصلاح شود
مقاله بعدیقاچاق عامل اخلال در بازار نهاده‌های دامی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید