از شمار دو چشم یک تن کم

0
پس از انقلاب اسلامی نخستین مردی که ساماندهی کشاورزی ایران همت گماشت دکتر علی‌محمد ایزدی بود.
مزرعه سبز: ایزدی، تنها متخصص کشاورزی بود که علاوه‌بر سال‌های کشاورزی در اراضی استان فارس و مدیریت اجرایی تولید محصولات کشاورزی دکترای این رشته را داشت و طی مدت کوتاه وزارت اثربخشی فراوانی داشت.
علی محمد ایزدی وزیر کشاورزی دولت موقت بازرگان درگذشت. علی محمد ایزدی که در سال ۱۳۰۶ در شیراز متولد شده بود، فارغ التحصیل رشته کشاورزی از دانشگاه تهران و دکترای اقتصاد کشاورزی از آمریکا بود.
اما ایزدی در 1500 هکتار اراضی کشاورزی خانوادگی به کشاورزی پرداخت و بهره‌وری فراوانی در این ناحیه ایجاد کرد.

دکتر ایزدی در دوران دانشجویی در مبارزات علیه پهلوی فعال بود و از طرفداران مصدق به شمار می‌رفت‌.
بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ سه بار به زندان افتاد و به سفارش ساواک از فعالیت‌های آموزشی در دانشگاه شیراز ( دانشگاه پهلوی سابق) برکنار و مجبور به مهاجرت به آمریکا شد.
او در سال ۴۱ به نمایندگی از شیراز در کنگره جبهه ملی دوم شرکت کرد و عضو حزب مردم ایران بود‌.
وی پس از اتمام تحصیلات به استخدام دانشگاه شیراز درآمد، اما به دلیل سوابق مبارزاتی و سخنرانی‌های تند علیه حکومت پهلوی، اجازه تدریس نیافت.
وی بعد از انقلاب اسلامی توسط مهندس بازرگان به ایران فراخوانده و مسئولیت وزارت کشاورزی دولت موقت به وی سپرده شد و تا پایان در کنار بازرگان ماند.
دکتر ایزدی پس از خروج از دولت مورد بی مهری بسیار قرار گرفت و حتی بخشی از زمین های زراعی افراد خانواده وی مصادره شد.

دکتر ایزدی مدتی با آیت‌الله عباس لطفیان سرگزی همکاری داشت و صاحب پژوهش هایی در زمینه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه بود. کتاب های بسیاری از زنده یاد دکتر محمد علی ایزدی منتشر شده که معروف ترین آن «چرا عقب مانده ایم» است.
پس از آن مجددا به آمریکا مهاجرت کرد. و بعد از سال ها زندگی در آمریکا و کانادا، اواخر دهه هفتاد به ایران بازگشت. دکتر ایزدی در ایران کمتر حاضر به مصاحبه می‌شد و تنها با ماهنامه سراسری «دام و کشت و صنعت» گفتگو می‌کرد.
وی روز چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ به رحمت ایزدی پیوست.

انتهای پیام/

مقاله قبلیصادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین آزاد شد
مقاله بعدیکاهش ۷۵ درصدی فروش آجیل نسبت به سال گذشته

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید