جلوگیری از رشد علف‌های هرز با مالچ‌ پاشی باغچه

0
مزرعه سبز: اگر در فکر بهبود باروری گل‌ها و گیاهان خانگی خود هستید و از رشد بی‌وقفه علف‌های هرز کلافه شده‌اید، مالچ یک انتخاب عالی برای باغچه شماست.
مالچ‌ها موادی هستند که روی سطح خاک ریخته می‌شوند تا به رشد و باروری گیاهان و درختان کمک کنند. استفاده از مالچ باعث حفظ رطوبت و سلامت خاک، کاهش رشد علف‌های هرز، کاهش آفات و البته زیباترشدن باغچه شما می‌شود. مالچ یا کمپوست به‌طور طبیعی به‌وسیله‌ کرم‌ها یا دیگر ارگانیسم‌ها با خاک ترکیب می‌شود و زمینه حاصلخیزی خاک را فراهم می‌کند.

انواع مالچ برای باغچه

مالچ‌ها دو نوع آلی و ارگانیک دارند. مالچ‌های ارگانیک شامل مواد اولیه زنده مانند برگ‌های خردشده، پوشال، چمن‌های بریده‌شده، کمپوست، تراشه‌های چوب، پوست خردشده درخت، خاک‌اره، سوزن‌های کاج و حتی کاغذ است.
مالچ‌های غیرآلی هم شامل پلاستیک سیاه و پارچه پشمی است. اگرچه هر دو نوع مالچ از رشد علف‌های هرز جلوگیری می‌کنند، اما مالچ‌های ارگانیک هنگام تجزیه باعث بهبود ساختار خاک می‌شوند. در مطلب زير به چند نوع مالچ اشاره شده است كه عبارتند از:
1-تراشه‌های چوبی یا برگ‌های خردشده: می‌توانید بسته‌های آماده تراشه چوب را از شرکت‌های فروش مالچ تهیه کنید یا برگ‌های خردشده درختان را از یک گلخانه بخرید. در این بین راه کم‌هزینه‌تری نیز وجود دارد؛ به کارگاه‌های چوب‌بري سر بزنید و در صورت داشتن تراشه چوب، آن را خریداری کنید يا اگر تنه درخت خشک‌شده‌ای در باغچه دارید، آن را به کارگاه چوب‌بری ببرید و بخواهید آن را خرد کند. راه دیگر این است که برگ‌های ریخته‌شده روي زمين را جمع كنید و بعد از خشک و خردکردن به‌عنوان مالچ استفاده کنيد.
2-چمن‌های هرس‌شده: بریده‌های چمن، یکی دیگر از مالچ‌های قابل‌دسترس برای باغچه شماست. اگرچه از چمن به‌عنوان کود طبیعی نیز می‌توان استفاده کرد، اما گستردن آن روی سطح خاک نیز به رشد گیاه کمک بسیاری می‌کند. کافی است چمن‌های بریده‌شده را در باغچه خود بریزید. همچنین می‌توانید از کارگران شهرداری بخواهید چمن‌های قطع‌شده توسط دستگاه چمن‌زنی را به شما بدهند.
3-کمپوست: کمپوست، یک کود طبیعی بسیار مغذی برای خاک است، اما می‌تواند یک مالچ طبیعی هم باشد. اگر براي باغچه خود به کمپوست زیادی نیاز دارید، می‌توانید آن را از فروشگاه‌های گل و گیاه تهیه کنید، اما يك راه بدون هزینه نیز وجود دارد؛ کافی است باقی‌مانده میوه‌ها، سبزیجات، تفاله چای و قهوه، پوسته تخم‌مرغ و موادی از این دست را خشک و آسیاب و از آن به‌عنوان کمپوستی قوی برای خاک خود استفاده کنید.
4-پوشال: اگر در حال کاشت یک باغچه سبزیجات هستید، آن را با پوشال یونجه یا علف‌های بریده‌شده بپوشانید. این کار نه‌تنها باعث تمیزتر و مرتب‌ترشدن باغچه شما می‌شود، بلکه این نوع مالچ رطوبت خاک را حفظ و از رشد علف‌های هرز جلوگیری و مواد آلی را به خاک اضافه می‌کند. به‌خاطر داشته باشید که اگر از علف بریده‌شده به‌عنوان مالچ استفاده می‌کنید، حتماً از نوع بدون دانه و بذر استفاده کنید تا زمینه‌ساز رشد علف‌های هرز نشود. نکته دیگر این‌که از ریختن مالچ در اطراف ساقه‌های سبزیجات یا درختچه‌های میوه خودداری کنید.
مقاله قبلیایلام تلفیقی از طبیعت و تاریخ
مقاله بعدیطرح توسعه کشت زیتون و برخی ناکارآمدی‌های آن

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید