سازمان حمایت تنها مرجع قیمت‌گذاری ادوات کشاورزی

0
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: بر اساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و بر اساس تأکید رئیس‌جمهور، سازمان حمایت مرجع قیمت‌گذاری ادوات مکانیزاسیون کشاورزی است و هیچ ارگان و سازمانی در کشور حق قیمت‌گذاری و کارشناسی قیمت را ندارد.
به گزارش مزرعه سبز، عباس تابش اظهار داشت: بر اساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و بر اساس تأکید رئیس‌جمهور، سازمان حمایت مرجع قیمت‌گذاری ادوات مکانیزاسیون کشاورزی است و هیچ ارگان و سازمانی در کشور حق قیمت‌گذاری و کارشناسی قیمت را ندارد.
وی افزود:تنظیم قیمت‌ها نیز بر عهده ستاد تنظیم بازار است و سامانه 124 نیز برای بررسی قیمت‌ها قابل‌قبول است.
وی در پاسخ به وضعیت قیمت گذاری ادوات کشاورزی توسط وزارت جهاد و مرکز توسعه مکانیزاسیون این وزارتخانه بیان کرد: به دلیل اختلاف بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت در خصوص درج قیمت، ادوات کشاورزی مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست.
تابش افزود: به همین دلیل مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی سامانه 124 را به‌عنوان مرجع قانونی تعیین قیمت و بانک کشاورزی را مرجع تسهیلات ادوات کشاورزی تعیین کرد.
وی در مورد سیاست درج قیمت بر روی کالاها بیان کرد: بر اساس بند 23سیاست کلی اقتصاد مقاومتی ما مکلف به شفاف‌سازی در فرآیند تأمین و توزیع هستیم، به‌گونه‌ای که مشخص شود کالاها از درب واحد تولیدی تا انتها که به دست مصرف‌کننده می‌رسد چقدر هزینه دارد.
تابش ادامه داد: عدد درج‌شده بر روی کالا به‌عنوان قیمت تولیدکننده، مبنای مالیات برای دریافت‌کنندگان مالیات و همچنین فاکتور فروش برای مصرف‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و بازرسان است.
وی افزود: در این شرایط محاسبه تخلف برای بازرسان ما و اصناف و همچنین وزرات جهاد کشاورزی آسان‌تر است و مردم نیزمی توانند با مقایسه قیمت درج‌شده بر روی بسته توسط عرضه‌کننده نسبت به پرداخت قیمت اطمینان حاصل کنند.
تابش در مورد گروه‌بندی کالایی در کشور بیان کرد: مردم باید بدانند که در کشور هیچ کالایی خارج از دو گروه‌بندی مصرفی و سرمایه‌ای نداریم و هیچ کالای مصرفی در کشور بالای 30درصد و هیچ کالای سرمایه‌ای بیش از 20 درصد سود ندارد.
وی ادامه داد: متأسفانه شاهد فروش کالاها با سود بیش از 120درصد در کشور بوده‌ایم.
تابش در مورد نقش قانون در قیمت‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی عنوان کرد: ماشین‌آلات کشاورزی مشمول قیمت‌گذاری پیشین نیستند اما این کالاها مشمول ضوابط هیات تثبیت قیمت‌ها هستند.
وی افزود: بر اساس یک فرمول کالاها قیمت‌گذاری می شوند و به فروش می‌رسند که اگر ما به‌عنوان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده متوجه شویم که ضوابط قیمت‌گذاری هیات تثبیت قیمت‌ها رعایت نشده و مصرف‌کننده متضرر شده و یا شاکی خصوصی داشته باشند، شدیداً برخورد می‌کنیم.
تابش همچنین گفت: افزایش قیمت به‌صورت غیرمنطقی و خارج از ضوابط تعیین‌شده، قیمت نهایی کالای کشاورزی را بالا می‌برد و نهایتاً منجر به ضایع شدن حقوق مصرف‌کننده می‌شود.
وی در مورد قیمت تراکتور بیان کرد: تراکتور هم مشمول قیمت‌گذاری پیشین نیست و افزایش قیمت تراکتور اگر خارج از ضوابط هیات تثبیت قیمت‌ها باشد، باید هزینه اضافی به سازمان حمایت عودت داده شود.
تابش در رابطه با ظرفیت واحدهای تولیدی گفت: متأسفانه واحدهای تولیدی ادوات کشاورزی ما تنها با 50 درصد ظرفیت تولید مشغول به کار هستند که می‌توانیم از 50درصد دیگر برای صادرات و کاهش قیمت تمام‌شده کالاها در کشور استفاده کنیم.
مقاله قبلیذخایر ماهی دریای خزر رو به کاهش
مقاله بعدیکاهش 70 درصدی خسارت سیل با آبخیزداری

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید