حفاظت از تالاب‌های کشور وظیفه تک تک مردم است

0
اثنی عشری مدیر طرح حفاظت از تالاب‌ها در جریان پویش پهلوان تالاب از رویکرد این پویش برای محافظت از تالاب‌های کشور گفت.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایسنا، مهری اثنی عشری ضمن اشاره به شرایط وخیم آب در کشور خاطرنشان کرد: ما باید برای ارتقای وضعیت محیط زیست و تالاب‌های کشور گام برداریم. در کشوری زندگی می‌کنیم که میانگین بارش در آن کمتر از ۲۳۰ میلی‌متر است همچنین تنوع اقلیمی در کشور ما و بارش زیادی که در برخی حوضه‌های آبی دیده می‌شود، این تصور غلط را به ما می‌دهد که وضعیت ما خوب است اما اینطور نیست.
وی با اشاره به لزوم سیاست گذاری‌های زیست‌محیطی با برنامه مشخص افزود: منابع محدودند و برای هر طرح زیست‌محیطی، باید برنامه‌ریزی انجام شود و چشم انداز بلندمدتی در نظر گرفته شود. مواهب خداوندی میراثی از نسل گذشته و امانتی برای نسل آینده هستند.
اثنی عشری ضمن اشاره به طرح حفاظت از تالاب‌ها گفت: طرح حفاظت از تالاب‌ها بیش از ۱۵ سال است که با مشارکت نهادهای بین‌المللی اجرا می‌شود. این برنامه با مشارکت صندوق محیط زیست جهانی، برنامه توسعه ملل متحد و دولت ژاپن برای احیای دریاچه شروع شده است و این عوامل در کنار سازمان کمک کردند تا مدیریت و حفاظت تالاب‌ها بهتر انجام شود.
مدیر طرح حفاظت از تالاب‌ها با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی عمومی برای اجرای این طرح افزود: یکی از اقدامات و مولفه‌های اصلی این طرح، مشارکت و آگاهی‌رسانی است‌. رویکرد مدیریت زیست‌بومی، رویکرد اصلی این طرح است‌که بر انتخاب اجتماعی تاکید می‌کند. ما نیاز داریم تا در بخش دولتی و غیردولتی مشارکت مسئولان را داشته باشیم و ارزش‌ها و خدمات اکوسیستم‌ها را به آن‌ها معرفی کنیم. این وظیفه ماست که برای آگاهی‌رسانی برنامه داشته باشیم.
وی ضمن تاکید بر نقش همه نهادها و مردم برای محافظت از تالاب‌ها اضافه کرد: این کمپین با شعار «سهم من برای تالاب» شناخته می‌شود. این موضوع بیانگر آن است که گروه‌های مخاطب دیگر که مرتبط با محیط زیست و تالاب نیستند، اهمیت نقش خود را کمرنگ ندانند. این مسئولیت در حفظ محیط زیست کشور بسیار مهم و موثر است.
مدیر طرح حفاظت از تالاب‌ها ضمن اشاره به رویکرد زیست‌بومی این طرح تاکید کرد: رویکرد زیست‌بومی بر حفظ منابع آب، خاک و تنوع زیستی با درنظر گرفتن نقش انسان تاکید می‌کند. پیش از این در برنامه ریزی‌ها و سیاست‌های ما، جوامع بشری خارج از اکوسیستم در نظر گرفته می‌شدند و درهم‌تنیدگی انسان و محیط زیست را درک نمی کردیم. رویکرد جدید ما نگاه بسته ندارد. بر اساس آن باید حداکثر استفاده از محیط زیست به نحو خردمندانه انجام شود. این رویکرد اهدافی همچون بهبود مسائل معیشتی، ریزگرد و گرد وغبار کمتر و اجتماع پویاتر را دنبال می‌کند. برنامه توسعه ای باید با نگاه بلند مدت باشد.
اثنی عشری در پایان خواستار همراهی مردم و مسئولان در مسیر بلندمدت این کمپین برای انتقال پیام به گروه‌های مخاطب بزرگتر و بیشتر شد.

اغلب مشکلات زیست‌محیطی کشور، به دلیل سیاست‌های اشتباه است

مدیر کل مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان محیط زیست در افتتحایه پویش پهلوان تالاب، ضمن اشاره به افزایش سطح مطالبه‌گری زیست‌محیطی بین مردم گفت: اغلب مشکلات زیست‌محیطی کشور، به دلیل سیاست‌های اشتباه است.
ابوالقاسم موسوی با اشاره به لزوم اصلاح سیاست‌های زیست‌محیطی گفت: سطح آگاهی و مطالبه گری بین مردم در زمینه سلامت و محیط زیست بالا رفته است. از طرفی بسیاری از مشکلاتی که درمحیط زیست دیده می‌شود، به علت سیاست‌های اشتباه دولت است‌. بسیاری از ظرفیت‌های ما از دست رفته است و این ضرورت و نیاز وجود دارد تا این ظرفیت‌ها احیا شود.
وی با تاکید بر نقش سازمان حفاظت محیط زیست در احیای ظرفیت‌های زیست‌محیطی به‌خصوص تالاب ها اظهارکرد: ما به عنوان بخشی از سازمان حفاظت محیط زیست سهمی از این کمپین داریم‌. ما در مباحثی که مربوط به حفط محیط زیست است ۴۰ حوزه تحت اختیار خود داریم که شامل آب و خاک، هوا، جو، زیستگاه‌های خشکی، آبی، سواحل دریاها، تالاب‌ها، حیات وحش، بیماری حیات وحش و … می‌شود. یکی از مهمترین‌ حوزه‌ها آب و تالاب است. دستگاه‌های آموزشی و معاونت آموزشی سازمان اقدامات زیادی در جهت افزایش آگاهی درباره تالاب‌ها انجام داده‌اند.
مدیر کل مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان محیط زیست با اشاره به افزایش آگاهی مردم نسبت به موضوعات زیست‌محیطی اضافه کرد: پیش از این ما در سازمان حفاظت محیط زیست احساس تنهایی می‌کردیم اما امروز ۱۰۱۲ تشکل محیط زیستی داریم. مردم به‌صورت داوطلبانه و خودجوش در حال فعالیت زیست‌محیطی هستند و دربرخی موضوعات دولت در حال یادگیری از مردم است. امیدواریم این اتفاقات مثبت در این کمپین نیز بیفتد و در انتها همه مطالبه‌گری‌ها در کنار هم بتواند اتفاق بزرگی را رقم بزند.
موسوی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت این پویش گفت: سه ماه باید تمرکز خود را روی این مسئله بگذاریم. به‌طور قطع اقداماتی که در این پویش انجام می‌شود تا سال‌های سال اثرات ماندگاری خواهد داشت. متاسفانه دولت‌ها در خیلی از مسائل تقصیر را بر گردن مردم می‌اندازند این در حالی است که آن‌ها باید اول خود کارنامه خوبی داشته باشند و بعد سراغ مردم بروند.

انتهای پیام/

مقاله قبلیاگر وزیر بودم….
مقاله بعدیتأثیر گل و گیاه بر کاهش استرس کرونا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید