لزوم راه‌اندازی نهضت ملی برای حفاظت از منابع آب و خاک

0
وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت راه اندازی نهضت ملی برای حفاظت ار منابع آب و خاک کشور تاکید کرد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایانا، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در مراسم روز جهانی خاک که در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد با بیان اینکه شرایط خوبی در حوزه خاک و حفاظت از خاک در کشور نداریم، اظهار کرد: مقام معظم رهبری فرمودند قضیه خاک از قضیه آب مهم تر است، خاک ماده‌ای است که برای ایجاد یک سانتی‌متر از آن ۷۰۰ سال زمان نیاز است این میراث باید برای حیات نسل های بعد حفظ شود.
ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: شرایطی که امروز در بحث حفاظت از آب و خاک حاکم بر کشور است نیازمند تغییر نگرش است و باید در بخش‌هایی از کشور که مشکلات فرونشست و فرسایش داریم با تمرکز اقدامات جدی و ضروری انجام دهیم.
وی با بیان این که در بحث حفاظت از آب و خاک چندین کار باید با هم انجام شود، تاکید کرد: نیاز به فناوری، علم و دانش و تزریق آن به حوزه های طبیعت و حفاظت از آب و خاک داریم. ساداتی نژاد ادامه داد: اقدام دیگر بهره گیری از مشارکت مردم و فرهنگسازی برای حفاظت از آب و خاک است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بزرگترین حافظان آب و خاک مردم هستند و می توان یک نهضت بزرگ ملی را در کشور در راستای حفاظت از آب و خاک راه اندازی کرد. وی افزود: رسانه‌ها بزرگترین و بیشترین آگاهی را به مردم می‌دهند و می‌توانند حرکتی آگاهانه را در این بخش راه اندازی کنند و از همه رسانه‌ها که در این زمینه فعالیت می‌کنند تقدیر می کنیم.
ساداتی نژاد در رابطه با اختصاص ردیف بودجه اختصاصی منابع طبیعی در بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد: در بودجه ۱۴۰۱ تلاش کردیم به دلیل اینکه منابع طبیعی ظرفیت های بی نظیر درآمدی در خود دارد و تا به امروز مغفول مانده است با ایجاد یک ردیف درآمد اختصاصی بتوانیم منابع طبیعی را به سمت اقتصادی اداره کردن پیش ببریم و از محل منافع آن هم در فعالیت های حفظ آب و خاک و آبخیزداری استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های خوبی در زراعت چوب و جنگل داری در کشور انجام شده است، گفت: همچنین طرح‌های خوبی برای حفاظت از آب و خاک در سراسر کشور انجام شده که قابلیت نمونه شدن دارند. وزیر جهاد کشاورزی ضمن تقدیر از نخبگان، اساتید دانشگاه‌ها و همه مردم ایران که علاقه‌مند به منابع طبیعی هستند،خاطرنشان کرد: برای حفاظت از منابع طبیعی به همکاری می کنیم.
در پایان این مراسم، از فعالین حوزه حفاظت از آب، خاک و منابع طبیعی در کشور توسط وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست کشور تقدیر شد.
گفتنی است، پس از پایان این مراسم، ششمین نمایشگاه ماشین آلات،تجهیزات و سامانه های نوین آبیاری کشاورزی توسط وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد.

انتهای پیام/

مقاله قبلینکاتی که باید در بودجه مورد توجه قرار گیرد
مقاله بعدیکنگره‌ای با دبیرخانه دائمی؛ برگزاری اولین کنگره ملی صنعت گوشت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید