احیا و بذرکاری ۳ هزار هکتار از جنگل های زاگرس

0
دستکم ۳ هزار هکتار از جنگل های زاگرس در یک پویش مردمی با مدیریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بذرکاری خواهد شد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز جنگل های خارج از شمال با اعلام این مطلب افزود: پویش مردمی بذرکاری با هدف احیای جنگل های زاگرس از امروز دهم آذر در ۱۱ استان زاگرسی کشور آغاز و تا قبل از زمان یخبندان ادامه خواهد یافت.
کامران پورمقدم اظهار داشت: بذرهای باکیفیت و از گونه های بومی منطقه زاگرس مانند بنه، بلوط، بادام و زالزالک به اندازه کافی تامین و در ادارات منابع طبیعی شهرستان ها آماده شده و در مکان های مناسبی در اختیار مشارکت کنندگان قرار می گیرد. پویش مردمی بذرکاری برای احیای جنگل های زاگرسی در استان های آذربایجان غربی، کردستان، همدان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، خوزستان و اصفهان برگزار می شود.
پورمقدم، جنگل های زاگرسی را یکی از مهمترین رویشگاه های جنگلی کشور عنوان کرد و گفت: در سال های اخیر، عوامل متعددی از جمله خشکسالی، هجوم آفات و بیماری ها، قطع غیرمجاز درختان و آتش سوزی نزدیک به یک میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از این جنگل ها را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت جنگل ها را کاهش داده است.
وی با تاکید بر این که جوان‌سازی جنگل های زاگرس باید با سرعت انجام شود، تصریح کرد: با عملیات احیایی می توان این جنگل ها را نجات داد.
رییس مرکز جنگل های خارج از شمال درباره مسایل فنی کاشت بذرها نیز اذعان داشت: نکات فنی کاشت بذرها در قالب بروشور ارائه می شود و علاوه بر این کارشناسان ناظر فنی نیز انتخاب کرده ایم که آموزش های فنی لازم را به مردم و دوستداران طبیعت برای مشارکت در این پویش خواهند داد.
وی در همین حال افزود: حداقل ۳ هزار هکتار از جنگل های زاگرسی برای بذرکاری در قالب پویش مردمی شناسایی شده، اما اگر مشارکت مردم افزایش یابد، ما آمادگی تهیه بذر های بیشتر را داریم.
پورمقدم گفت: امسال برای نخستین بار است که ترویج فرهنگ احیا و حفاظت از منابع طبیعی مناطق زاگرسی به صورت گسترده اجرا می شود.
وی خاطرنشان کرد: طرح های جنگلکاری و بذرکاری که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هر سال اجرا می کند، موضوع جداگانه ای است و ما سعی داریم از طریق این پویش ، مردم را با مواهب طبیعی و اهمیت جنگل های زاگرس آشنا کنیم.

انتهای پیام/

مقاله قبلیصحبت های تکان دهنده کلانتری درباره وضعیت آبی کشور
مقاله بعدیزباله در مازندران؛ معضلی برای تمام فصول

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید