خودکفایی در تولید برنج اولویت دولت سیزدهم

2
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه خودکفایی در تولید برنج اولویت دولت سیزدهم است، گفت: در همین راستا با قرارگاه خاتم برای افزایش تولید قرار داد امضا شده است.
به گزارش مزرعه سبز، سید جواد ساداتی نژاد ظهر جمعه در جلسه شورای اداری رودسر با اشاره به اینکه استان گیلان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشاورزی ایران و از محورهای امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: گیلان یکی از ۱۰ استان برگزیده در حوزه توسعه کشاورزی محسوب می‌شود و وظیفه داریم به احیای ظرفیت‌های این بخش توجه کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در این سفر تلاش‌های خوبی انجام شده و دغدغه‌های کشاورزان را شنیدیم و منتظر هستیم مشکلات مربوط به کشت محصول کیوی حل شده و تا هفته آینده مشکلات برطرف شود.
وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به کشور هند، بیان کرد: وزیر جهاد کشاورزی نیز در این سفر با وزیر امور خارجه همراه می‌شود تا کارگروهی برای بررسی محصولات با خاک و بی خاک تشکیل و مسائل مربوط به آن بررسی و برطرف شود.
ساداتی نژاد با بیان اینکه مبلغ هزار و ۶۳۷ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی گیلان مصوب شده است، افزود: یکی از موضوعات مهم که در دولت سیزدهم و وزارت جهاد دنبال می‌شود، موضوع خودکفایی در محصول برنج است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه یک میلیون تن برنج به کشور وارد می‌شود، تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که کشور در تولید برنج دارد نباید واردات برنج داشته باشیم و با طرحی که در سه استان شمالی داریم، با افزایش دوره کشت به راحتی می‌توان مقدار مورد نیاز کشور را تولید کرد.
وی با اشاره به انعقاد قرارداد میان جهاد کشاورزی و قرارگاه سازندگی خاتم برای افزایش تولید برنج، بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم که از محل تهاتر نفت سه میلیارد دلار یا مبلغی بیش از ۹۰ یا ۱۰۰ میلیارد تومان برای این منظور طی ۵ سال هزینه شود و توافقات اولیه انجام شده و در این سفر ۷۰۰ میلیارد تومان برای این کار گذاشته شده است.

اختصاص اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی برای حل مشکل پست‌های قرنطینه

ساداتی نژاد عنوان کرد: در بخش استخرهای ذخیره آب، شبکه‌های آبیاری زهکشی و بهسازی آب بندان ها ۳۱۵ میلیارد تومان در این سفر در نظر گرفته‌ایم و برای جوان سازی و نوسازی باغات چای نیز ۷۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه برای راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی تولید کیوی و فندق مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است، افزود: بخشی از مشکلات مربوط به صادرات محصولات کشاورزی به اوراسیا مربوط به قرنطینه در استان بود لذا ۱۵ میلیارد تومان برای تجهیز سه پست قرنطینه در نظر گرفته شده است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در بخش مبارزه با آفات مرکبات دو میلیارد تومان، ۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز مزارع ماهی، ۱۰ میلیارد تومان تجهیز یگان حفاظت، ۳۰ میلیارد تومان حفظ و نگهداری جنگل که میراثی غنی برای همه ما در کشور به شمار می‌رود در نظر گرفته شده است.
ساداتی نژاد اضافه کرد: زیرساخت‌های حوزه کشاورزی در شهرک‌های کشاورزی ۴۰ میلیارد تومان، آبخیزداری استان ۴۰ میلیارد تومان و توسعه باغات مرکبات ۵۰ میلیارد تومان، دو ایستگاه پمپاژ در مناطق مختلف استان ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار در این سفر اختصاص پیدا کرده است.
مقاله قبلیآبزی‌ پروری در اقتصاد غیرنفتی
مقاله بعدیشوری خاک در بسیاری از اراضی کشور

2 نظرات

 1. خودکفایی !! بدبخت شدیم رفت.
  با کدوم برنامه؟ با کدوم تجربه؟
  چرا حرف زدن در این سرزمین، جای فکر و نوآوری رو گرفته…
  می‌دونید اکنون در دنیا از هوا(بدون استفاده از هیچ‌گونه انرژی) آب سالم تهیه می‌شه؟
  از شمال و جنگل‌ها دیگه آثاری نمونده… با هر بارندگی، سیل میاد…

  • با درود مانی عزیر ممنون از توجه شما
   از قرار معلوم جناب وزیر خودکفایی برنج را با یک بودجه 3 میلیاد دلاری به قرارگاه خاتم الانبیا خواهند سپرد.
   مهم این است که اگر امکان افزایش تولید یک میلیون تن برنج طی 3 الی 4 سال آینده ممکن نشود (که نخواهد شد) خوشبختانه سه الی 4 میلیارد دلار برای این طرح هزینه خواهد شد و خوش به حال دریافت کنندگان آن خواهد شد.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خود و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید