روزنامه‌نگاران تخصصی مشاور هستند، نه مزاحم

2
اخبار سبز کشاورزی: روزنامه‌نگارانی که در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌کنند و نام روزنامه‌نگار را بر خود نهاده‌اند، ویژگی‌هایی دارند که این ویژگی‌ها برای روزنامه‌نگارانی که در حوزه‌های عمومی مانند سیاست، اقتصاد و اجتماع فعالیت می‌کنند، حاصل نمی‌شود.
یادداشت/ نادر کریمی جونی؛ کارشناس اقتصاد کشاورزی: به عنوان مثال در حالی که خبرنگاران حوزه‌های عمومی اخبار را به طور کلی دنبال می‌کنند و بسته به حادثه یا رویداد درمورد موضوعی نظر می‌دهند، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران که در حوزه تخصصی مانند پزشکی و یا یک حوزه تخصصی محدود مانند صنعت فولاد فعالیت می‌کنند بسیار جزئی‌تر و دقیق‌تر تحولات آن حوزه را دنبال می‌کنند و از این بابت نه فقط اظهارنظر دقیق‌تر و شفاف‌تری می‌توانند داشته باشند، بلکه در نشست‌های خبری نیز اطلاعات جامع و مفیدتری می‌توانند از مصاحبه شونده دریافت کنند و سوالات روزآمدتر، عمیق‌تر و جزئی‌تری می‌توانند بپرسند؛ امری که البته همیشه با اقبال مصاحبه شوندگان مواجه نمی‌شود.
البته اکنون رویه متعارف بسیاری از مصاحبه شوندگان ارشد آن است که در کنار خود دست یاران و همکارانی دارند که تیم جمع‌آوری اطلاعات برایشان تشکیل می‌دهد.
این گروه تحقیق اطلاعات را جمع‌آوری و پردازش می‌کند و در اختیار مصاحبه کننده ارشد می‌گذارد و از این بابت او با همکاری افراد دیگری و معمولاً با مشاوره گرفتن از این تیم تحقیق می‌تواند در جریان مصاحبه سوالاتی را مطرح کند که مصاحبه شونده را به چالش بکشد و او را وادار به دادن اطلاعات و گفتن سخن بنماید که در حالت عادی و مصاحبه‌های ساده هیچ‌گاه آن سخنان را بیان نمی‌کرد.
همه این توانایی‌ها البته در روزنامه‌نگار تخصصی یک حوزه جمع شده و او به سبب دنبال کردن تحولات مربوط به یک شاخه یا حوزه همواره اطلاعاتی دارد که می‌تواند دقیق‌ترین سوالات را از مقامات مختلف بنماید و پاسخ داده شده را بلافاصله ارزیابی و راستی‌آزمایی کند؛ در این صورت و در مواجه با روزنامه‌نگاران تخصصی، بسیاری از مصاحبه شوندگان نمی‌توانند به دادن پاسخ‌های کلی و عمومی بسنده کنند، چراکه می‌دانند دادن پاسخ‌های کلی و غیردقیق نمی‌تواند روزنامه‌نگاران حوزه تخصصی را قانع و راضی کند و آنها با به چالش کشیدن پاسخ و اظهار ابهاماتی که در یک پاسخ کلی وجود دارد مصاحبه شونده را وادار می‌کنند درمورد اظهارات خود توضیح دهد و آن گاه موقعیتی پدید می‌آید که اصل جواب، زیرسوال می‌رود.
دقیقا به همین خاطر بسیاری از مصاحبه‌شوندگان از حضور روزنامه‌نگاران تخصصی استقبال نمی‌کنند و همواره تلاش می‌نمایند تا حتی در صورت برگزاری نشست‌های خبری و در مواجه با خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از مواجه شدن با روزنامه‌نگاران تخصصی اجتناب نمایند.
از این بابت است که با کمال تعجب یا روزنامه‌نگاران به حضور در این نشست‌ها دعوت نمی‌شوند و یا حتی در صورت حضور اخراج می‌شوند.
اما مدیران و مقاماتی که تا این حد روزنامه‌نگاران تخصصی را برنمی‌تابند و از آن‌ها گریزان هستند به خوبی می‌دانند که روزنامه‌نگاران تخصصی در عین حال بهترین مشاوران و همفکران هستند، چراکه وقتی این مدیر یا مسئول در مقام حاضر قرار نداشتند آن روزنامه‌نگار تخصصی مشغول رصد کردن و دنبال کردن تحولات و اطلاعات همین مقام بوده است و از این بابت روزنامه‌نگاران تخصصی اطلاعات و حقایقی را در فکر و اندیشه خود دارند که برای یک مدیر حتی یک مدیر کهنه‌کار، ذی‌قیمت و ارزشمند محسوب می‌شود.
این بدان معنی است که به‌ویژه در حوزه‌های تخصصی چه در زمینه‌های هنر، سلامت و… چه در حوزه‌های فنی و مهندسی مانند کشاورزی و صنعت، مدیران نباید از روزنامه‌نگاران تخصصی گریزان باشند؛ چه گمان می‌رود این گونه روزنامه‌نگاران گنجینه‌ای از اطلاعات، دانش و تجربه‌های مشاهده شده را در اختیار دارند که همواره برای مدیران مفید خواهد بود.
مقاله قبلیسرنوشت مبهم صید ماهی در خزر
مقاله بعدیتبریک برای انتخاب شایسته ساداتی‌نژاد

2 نظرات

    • با سلام کارن عزیز این درد در ایران غیر قابل درمان است زیرا اصولا مدیران موفق، دانا و توانا مشاورینی از بین خبرگان مرتبط یا اندیشمندان زیر مجموعه کاری خود به ویژه از اهالی رسانه انتخاب می کنند تا انتقادهای مبتنی بر راهکار و چاره کار را مطرح کنند.
      خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید