چند پرسش در باب آغاز خرید میوه برای بازار شب عید

0
«چگونه بدون تشکیل کمیته قیمت‌گذاری، قیمت و مکانیسم کنترلی و پیمانکاران و یا مباشرین خرید، ذخیره‌سازی و توزیع میوه شب عید انتخاب شده‌اند»؛ این جملات بخشی از یادداشت مهندس محمدرضا جمشیدی، مدیر مسئول و سردبیر اقتصاد سبز آنلاین است.
به گزارش مزرعه سبز، این یادداشت به طرح این سوال پرداخته که چرا با وجود تشکیل نشدن کمیته تعیین قیمت خرید میوه برای بازار شب عید سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید میوه کرده است، مشروح این یادداشت به شرح زیر است:

در راستای سیاست‌های حمایتی و دولت اجرای برنامه خرید تضمینی محصولات کشاورزی و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و به استناد بند 4‌تصویب نامه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، به شماره 20.20133 ه مورخ 1400.08.26 درخصوص دستورالعمل نحوه اجرای طرح خرید، ذخیره‌سازی و توزیع میوه شب عید در راستای تنظیم بازار میوه در ایام پایانی سال 1400 و نوروز 1401، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسئول اجرای این سیاست انتخاب شد و براساس دستورالعمل‌های ابلاغی، کمیته‌ای پیش‌بینی شده که این کمیته از نمایندگان سازمان مرکزی تعاون روستای ایران (دبیر)، معاونت توسعه و بازرگانی و معاونت امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی و نمایندگان وزارت کشور، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و اتحادیه مرکزی تعاون روستایی و کشاورزی ایران تشکیل می‌شود.
براساس اطلاع واصله، این کمیته تاکنون در سطح ملی برگزار نشده و براساس نظر مشاور عالی سازمان مرکزی تعاون روستایی، خرید محصول از چند هفته پیش آغاز شده است.
اما در این وادی چند پرسش مطرح است. از جمله این‌که قیمت و مکانیسم کنترلی و پیمانکاران و یا مباشرین خرید چگونه بدون تشکیل کمیته انتخاب شده‌اند و از نکات جالب این که اتحادیه مرکزی تعاون روستایی و کشاورزی ایران که عضو این کمیته است، به عنوان مباشر در حال انعقاد قرارداد است. پرسش دیگر این‌که آیا از مسئولان و اعضا فردی در کمیته عضو است و کار قیمت‌گذاری و تعیین کارشناسان فنی و … آیا با سایر اعضاء هماهنگ شده است؟ و سرانجام این‌که آیا می‌تواند رأساً به‌عنوان مباشر خرید عمل کند و اساساً آیا این نوع خرید بدون تشکیل کمیته و انعقاد قرارداد با یکی از اعضاء کمیته با مناقصات دولتی و قوانین حاکم بر آن منطبق هست و… .
بدیهی است پاسخ این پرسش‌ها در همین ابتدای کار باعث خواهد شد از شائبه‌های احتمالی آتی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

مطلب قبلیچرا سیب زمینی گران شد؟
مطلب بعدیافزایش قیمت غلات با تشدید تنش‌ها در دریای سیاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید