تهران رتبه نخست احداث گلخانه در کشور

0
توسعه تولید محصولات کشاورزی در شرایط کم آبی با اصلاح شیوه های آبیاری و گرایش به سیستم های نوین و کشت گلخانه ای میسر است، به ویژه که کشت گلخانه ای هم باید با مصرف بهینه منابع انرژی همراه باشد و هم با بهره گیری از سیستم های مدرن شکل بگیرد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا، در سال های اخیر با توجه به خشکسالی و بالا بودن مصرف آب در کشاورزی سنتی، توسعه کشت محصولات با نیاز کمتر به آب بسیار مورد تاکید کارشناسان است؛ از این رو یکی از بهترین کشت هایی که در این شرایط از سوی متخصصان امور کشاورزی برای صرفه جویی در مصرف آب توصیه می شود، کشت گلخانه ای است، حال این گلخانه ها چه در روستا شکل بگیرد و چه در کلانشهر تهران، همیشه عرضه محصولات کشاورزی از تقاضای بازار کمتر است.
کشت گلخانه ای تاثیر فراوانی در کاهش مصرف آب، افزایش بهره وری محصول و کاهش خسارت های ناشی از بارندگی ها دارد به همین دلیل به عنوان بهترین گزینه در ایران و جهان مورد توجه قرار گرفته است.
علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و تولید محصول بیشتر، افزایش بهره وری آب، افزایش تولید در سطح، سلامت محصول تولیدی گلخانه ها و اشتغالزایی نیز از دیگر مزایای توسعه کشت گلخانه ای عنوان می شود و این مزایا هر کدام نقش بسزایی در پیشرفت بخش کشاورزی در شرایط کنونی منابع آبی دارد.
هم اکنون سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای استان تهران چهار هزار و ۳۳۰ هکتار است که این رقم رشد ۳۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد این آماری است که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به آن اشاره کرد و گفت که کشت گلخانه ای استان در سال جاری از رشد ۲۱۹ هکتاری برخوردار بوده است.
ایوب فصاحت، توسعه کشت گلخانه ای را به عنوان یکی از محوری ترین موضوعات درحال پیگیری از سوی سازمان جهاد کشاورزی تهران بیان کرد و گفت: پس از تولید مرغ گوشتی و تخم‌گذار، کشت گلخانه ای از مباحث مورد تاکید برای جذب سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات است.
وی با بیان‌اینکه برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان بر تامین غذای مردم استوار است، عنوان کرد: باید از تسهیلات دولت برای افزایش کمی و کیفی تولید به طور شایسته و کامل استفاده کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، با یادآوری سطح زیرکشت گلخانه ها در استان تهران، پیش بینی کرد که با سرعت بخشی در روند بررسی پرونده ها در بانک و پیگیری های لازم، تا پایان سال این رقم افزایش قابل توجهی داشته باشد.

پرداخت تسهیلات یارانه دار به متقاضیان احداث گلخانه

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، این استان رتبه نخست کشور را در توسعه سطح گلخانه ها براساس سهمیه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای چندمین سال متوالی با احداث ۱۹۶ هکتار گلخانه در سال جاری کسب کرده است؛ آماری که خود گواه و مهر تاییدی بر این است که پایتخت، توسعه کشت گلخانه ای را به عنوان یک سیاست راهبردی دنبال می کند.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، با اشاره به رویکرد این استان بر توسعه کشت گلخانه ای و ابلاغ تسهیلات تبصره ۱۸ حوزه گلخانه از سوی بانک کشاورزی، اظهار داشت: متقاضیان ایجاد گلخانه های زیر سه هکتار با مراجعه به سامانه سیتا نسبت به ثبت نام و دریافت تسهیلات یارانه دار با نرخ سود ۱۴.۵ درصد برای احداث گلخانه اقدام کنند.
محمد حسین تاجیک با اشاره به پرداخت تسهیلات یارانه دار به متقاضیان احداث گلخانه، همچنین تاکید کرد: با وجود کمبود بارش ها و تداوم خشکسالی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ با هماهنگی های انجام شده با شرکت آب منطقه ای، فرمانداری ها، بخشداری ها و بخش های تخصصی در تامین نهاده ها مشکلی وجود ندارد و ۱۰۰ درصد سهمیه کودهای شیمیایی تامین و هماهنگی های لازم جهت تخصیص انجام شده است.

حمایت از کشاورزان با توسعه تسهیلات مکانیزاسیون

تاجیک از جذب ۶۸ درصدی تسهیلات مکانیزاسیون استان تهران خبر داد و گفت: از ۶۲۳ میلیارد ریال تسهیلات ابلاغی حوزه مکانیزاسیون استان تهران پس از اطلاع رسانی و تعیین برش شهرستانی، کشاورزان برای دریافت تسهیلات جهت خرید ۲۴۰ دستگاه ماشین آلات کشاورزی اعم از کمباین، چاپر، تراکتور، ادوات و سم پاش ها با مبلغ ۶۳۰ میلیارد ریال به بانک معرفی شدند.
سرپرست بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: ۱۶۸ دستگاه از این تعداد با مبلغ ۴۰۸ میلیارد ریال جذب شده است.
وی تاکید کرد: تسهیلات مکانیزاسیون با نرخ بهره ۱۵ درصد به صورت یارانه دار با بازپرداخت پنج ساله در راستای ارتقای ضریب مکانیزاسیون در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که ۸۰ درصد مبلغ دستگاه از محل تسهیلات خواهد بود و تنها ۲۰ درصد آورده افراد نیاز است.
تاجیک بیان داشت: از ۸۳ مورد پروانه ای که برای شرکت های مکانیزاسیون صادر شده بود، سه پروانه دارای اعتبار و فعال بود و بقیه به دلیل فعالیت نکردن، اخطاریه دریافت کردند که در صورت ادامه این روند، پروانه دریافتی مجوزهایشان باطل خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد : باتوجه به پهنه بندی که در شهرستان ها انجام شده بتوان به افراد جدید با هدف خدمات دهی بهتر به بخش کشاورزی مجوز داد از این رو متقاضیان نیز می توانند در این راستا با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و طی روال قانونی نسبت به اخذ پروانه فعالیت اقدام کنند.

رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور و مشکلات تولید کنندگان

با وجود رویکرد دولت سیزدهم و حمایت همه جانبه از کشاورزان و بویژه تولید کنندگان و سرمایه گذاران برای توسعه کشت گلخانه ای است و بهره گیری از آبیاری های نوین در شرایط کم آبی مورد تاکید قرار دارد اما برخی مشکلات گلخانه داران را با مشکل مواجه کرده است، موضوعی که رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور نیز آن را مورد تاکید قرار داده است.
محمد بلاغی چندی پیش در برنامه تلویزیونی گفت : چند سال است که وزارت جهادکشاورزی نهاده های بخش باغبانی را از بودجه حذف کرده است اما در بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای نهاده های کشاورزی در نظر گرفته شده است.
رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور در ادامه، دپو شدن نهاده ها در بنادر و دیر رسیدن آنها به دست مصرف کنندگان را یکی از مشکلات این حوزه برشمرد و توضیح داد: تکنیکال نهاده های بخش گلخانه ای تخصصی است و از طریق شرکت خدمات و نهاده های کشاورزی توزیع می شود. این مواد اولیه از کشورهایی مثل هند و چین وارد می شوند و به دلیل حجم ترافیکی بالا در بنادر باقی می مانند تا بعد از مراحل ترخیص و باربری به دست باغبان برسند.
وی افزود: با دیر رسیدن نهاده ها به دست باغبانان، زمان کشت محصول از دست رفته و بازار از محصول خالی می شود در نتیجه قیمت افزایش می یابدو با توجه به افزایش قیمت محصولات، عملا توانایی رقابت با بازار کشورهایی مثل روسیه، ترکیه و آذربایجان را از دست می دهیم.
رئیس اتحادیه گلخانه داران کشور، همچنین معضل اصلی در این حوزه را نبود نهاده های کشاورزی ذکر کرد و افزود: ۹۵ درصد از بذرهای انواع صیفی جات و سبزی وارداتی است.
سیاست های هوشمندانه در بخش کشاورزی از جمله گسترش کشت گلخانه ای با توجه به شرایط اقلیمی استان تهران می تواند زیربنایی برای گذر از کشاورزی سنتی به علمی و تامین امنیت غذایی باشد؛ بنابراین باید همه نهادها، سازمان ها و وزارتخانه ها با همراهی با کشاورزان و سرمایه گذاران این صنعت شرایط را برای توسعه گشت گلخانه ای در کلانشهر تهران فراهم کنند و در راستای سیاست های راهبردی دولت مردمی گام بردارند.
مقاله قبلیمافیای گوشت مانع صادرات دام
مقاله بعدیقاچاق ۲۰ هزار راس دام در هر روز

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید