توپ پر نماینده مهاباد درباره مشکلات ناتمام کشاورزان

2

جلال محمودزاده: ما مشکلات زیادی در بخش کشاورزی داریم

اخبار سبز کشاورزی: نماینده مردم مهاباد گفت: متأسفانه ما شاهد تخلفاتی در زمینه خرید محصولات کشاورزی از دلالان بوده ایم. تعاونی روستایی میوه هایی مثل پرتقال و سیب را در بیشتر مناطق از دلالان خریده است.
جلال محمودزاده درباره اظهارات رئیس تحادیه بارفروشان در مورد خرید میوه از دلالان و مشکلات پیش آمده اظهار کرد: صحبت اتحادیه بارفروشان درست است، ما تخلفات را ارسال کرده ایم و پیگیری می کنیم. در بیشتر شهرستان ها حتی در شهر مهاباد که بررسی کرده ایم، این میوه ها و محصولات از کشاورز خریداری نشده است و این از قیمتی که در بازار بوده است گاه دو برابر بیشتر بوده است.
این تخلفات نه تنها در حوزه میوه و صیفی جات بلکه در فروش خرما و زعفران نیز صورت گرفته است.
وی در مورد تخلفات شرکت ها نیز افزود: این شرکت ها میوه شب عید خریداری کرده اند، این شرکت ها تخلفاتی را در زمینه مناقصه، یا گرفتن مجوز استاندارد مرتکب شده اند. این تخلفات با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی و با حضور وزیر و دیگر اعضا رسیدگی شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با طرح موضوع تایید نشده گندم های ناسالم نیز تصریح کرد: مستنداتی تایید نشده در مورد توزیع گندم آلوده به مقدار بیش از حد مجاز آرسنیک در کشور به دست ما رسیده است، البته فعلاً این موضوع را تأیید رسمی نمی کنیم و در حال پیگیری از سازمان غذا و دارو هستیم. اگر مستندات محکمه پسند بیشتری به دست ما رسید و اگر این مقدار آرسنیک از حد مجاز بیشتر باشد، ما نتایج بررسی را از طریق رسانه ها اعلام خواهیم کرد و با این موضوع برخورد قاطع خواهیم کرد.
محمودزاده در ادامه گفت: ما مشکلات زیادی در بخش کشاورزی داریم. مشکلات ما در بخش کشاورزی شامل واردات و صادرات محصولات کشاورزی و گرانی کالاهای اساسی است. آقای ساداتی نژاد با دو شعار مهم، جلوگیری از فساد و تنظیم بازار وارد وزارتخانه شد. اما از زمان ورود ایشان نه تنها جلوی فساد گرفته نشده، بلکه فساد نهادینه تر شده است.
وی در ادامه بیان کرد: شعار دیگر آقای ساداتی نژاد تنظیم بازار بوده که این امر نیز صورت نگرفته است، به عنوان مثال زمان ورود ایشان قیمت هر شانه تخم مرغ ۲۵ هزار تومان بوده است اما الان از مرز ۴۰ یا ۵۰ هزارتومان گذشته است. همچنین قیمت مرغ از کیلویی ۱۷ هزارتومان به ۳۵ هزارتومان رسیده است. بعد از حذف ارز نیز این قیمت ها بیشتر می‌شود. یا قیمت گوشت قرمز از کیلویی ۱۲۰ هزارتومان به ۲۵۰ هزارتومان رسیده است. در بخش های دیگر مانند برنج و دیگر نهاده ها با افزایش قیمت صد در صدی مواجه شدیم. ما قطعاً این رویه را نمی پسندیم و در آینده چه از شخص وزیر و چه ار افراد بدنه وزارت کشاورزی پاسخ خواهیم خواست.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به بیان دیگر مشکلات جهاد کشاورزی پرداخت و تاکید کرد: از مهمترین مشکلات ما در حوزه کشاورزی سم های موجود در بازار است، برخی از این سم ها استاندارد نیستند و مواد موثر ندارند. این سم ها دست ساز است و به صورت زیرزمینی به کشور وارد و تولید می‌شود.
وی افزود: قیمت ها در حوزه سموم کشاورزی و نهاده ها کمرشکن است و توزیع عادلانه نهاده های دامی مشکلات زیادی دارد. همچنین قیمت ماشین آلات کشاورزی سر به فلک می کشد و کشاورزان ما برای تهیه تراکتور مشکلات زیادی دارند و باید به سیستم قدیم یعنی گاوآهن بازگردند!
محمودزاده در پایان خطاب به رئیس جمهور گفت: بهتر است آقای رییسی در کنار سفرهای استانی شان، پای درددل نمایندگان مجلس نیز بنشیند زیرا نمایندگان مجلس نمایندگان مردم هستند و مشکلات مردم را از شهرستان ها انعکاس می دهند. ما مشکلات را از طریق کمیسیون منتقل کرده ایم اما نتیجه ای تاکنون نگرفته ایم.
مقاله قبلیعیسی کلانتری و نگاهی به چالش‌های کشاورزی
مقاله بعدیشلیک نوروزی یک نماینده به وزارت جهاد کشاورزی

2 نظرات

 1. چه خبره … یه هو بگین هر کی هرکیه
  مردم به کی پناه ببرن؟
  نماینده وقتی میدونه این همه تخلف وجود داره چطوری می تونه هیچ کاری نکنه
  نکنه این های و هوی نماینده واسه مردم نیست و برای گرفتن امتیازه؟
  اگه دلسوزه چرا از حق مصونیت نماینده بودن استفاده نمی کنه و فریاد نمیزنه؟
  اگه دلسوزه و حرفش به جایی نمیرسه چرا استعفا نمیده؟

  • سید مراد عزیز
   سلام
   خوشبختانه نماینده مهاباد فرد مردمی و باشهامت است که در دوره های مختلف نشان داده جسارت افشاگری و پیگیری احقاق حقوق مردم و بیت المال را دارد؛ اما چه کنیم که نمایندگانی وجود دارند که انتقادات و افشاگری های آنها خرید و فروش می شود و البته قیمت ها متفاوت است.
   خواهشمند است در این زمینه با نظر و تجربیات خود مقاله، گزارش و تحلیلی بنویسید تا در این خبرگزاری منعکس شود. خاطرنشان می شود در صورت صلاح دید با نام خودتان یا اینکه با نام مستعار و امضای محفوظ منتشر خواهد شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید