در نبود صنایع تبدیلی تولید نابود می‌شود

0
شهرستان اهر سومین قطب تولید سیب در استان آذربایجان شرقی به شمار می‌رود؛ اما در حال حاضر شاهدیم که سیب‌های درجه سه در کنار جاده‌ها ریخته شده و چاره‌ای جز خرید تضمینی نیست؛ البته در این میان نباید از نقش دلالان و واسطه‌گران نیز غافل شد که کشاورزان نیز از این موضوع به تنگ آمده‌اند.حالا سومین قطب تولید سیب در استان آذربایجان شرقی از نبود صنایع تبدیلی رنج می‌برد و با بی میلی سرمایه گذاران در این بخش، احداث واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی میسر نمی‌شود چرا که این بخش، نیازمند سرمایه گذاری‌های کلان است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر در این باره اظهار داشت: سیب‌های درجه ۳ زیر درختی باید به کارخانه برود و راه دیگری وجود ندارد و در مورد نحوه خرید و فروش این سیب‌ها در کنار خیابان‌ها نیز باید سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز خرید و فروش را صادر کند تا در مکان‌هایی مشخص انجام شود.
محمد اسدی به مهر گفت: آنچه که از دست سازمان جهاد کشاورزی برمی‌آید، انجام خرید تضمینی از طریق تعاونی روستایی است که جا دارد از نماینده اهر در مجلس شورای اسلامی‌تشکر کنیم که در سال جاری تلاش خود را انجام داد تا این کار به‌خوبی انجام شود. وی افزود: هم‌اکنون در تعاونی روستایی اهر، سیب درجه ۳ زیر درختی به قیمت ۱,۴۶۰ تومان خرید و فروش می‌شود.
خاطرنشان می‌شود در دنیا تولید بر اساس میزان تقاضا یا تقسیم نیاز سالانه، سفارش خرید داده می‌شود و انواع فرآوری‌ها صورت می‌گیرد؛ اما در ایران دولت حتی به باغدار و زارع هشدار و برنامه کشت نمی‌دهد.
مقاله قبلینامه‌ای که رئیس جمهور نمی‌خواند
مقاله بعدیتداوم آشفتگی قیمت در محصولات پروتئینی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید