قیمت گندم کرکره سایر محصولات را پایین می کشد

0
در ابتدای سال جاری قیمت خرید هر کیلو گندم برداشت بدون بررسی کارشناسی 11 هزار و 500 تومان اعلام شد؛ در حالی که به نظر می‌رسد این اعلام قیمت کرکره تولید سایر محصولات را حداقل برای سال زراعی آینده پایین بکشد.
به گزارش مزرعه سبز اگرچه قیمت تضمینی خرید گندم ایران به قیمت جهانی آن نزدیک شده است و شاید تفسیری از عرضه و تقاضا در قیمت گذاری باشد؛ اما باید توجه داشته باشیم که از 120 و اندی میلیون تن محصولات تولیدی سالانه ایران کمتر یا نزدیک به ده درصد آن را گندم تشکیل می دهد.

رویگردانی زارعین از کشت سایر محصولات استراتژیک

در حالی که در نیمه اول شهریور سال گذشته قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم 7 هزار و 500 تومان اعلام شده بود و برای سایر محصولات مانند کلزا، جو، چغندرقند نیز شیب ملایمی از افزایش قیمت در نظر گرفته شده بود؛ اما با افزایش 54 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم (ظاهرا با هدف عرضه گندم به سیلوها و…) و عدم توازن قیمتی برای سایر محصولات استراتژیک و صنعتی باید منتظر رویگردانی بسیاری از زارعین چغندرکار، جوکار، کلزاکار و.‌.. از کشت محصول خود و روی آوردن آنها به کشت گندم باشیم.

مشکلات جدی

در این صورت مسلما در رشد، توسعه و تولید دیگر محصولات که در افزایش قیمت از گندم عقب می‌مانند مشکلات جدی ایجاد خواهد شد.

مثلا جلوگیری از قاچاق گندم و آرد به خارج

تنها نکته مثبت و ایده ال افزایش قیمت شاید امکان قطع یا کاهش قاچاق گندم و آرد به کشورهای همسایه باشد، زیرا چنانچه جنگ روسیه و اوکراین ادامه داشته باشد قیمت گندم به تنی 500 دلار هم می رسد که بازار قاچاق را سودآور خواهد کرد. از طرفی احتمال پرداخت نقدی پول گندم خریداری شده به تمام و کمال وجود ندارد که این مساله نیز می‌تواند باز هم بر جذابیت قاچاق بیفزاید با این همه وزیر باید متوجه شود یا مشاورین به او بگویند که قیمت غیر کارشناسی، غیر علمی و نامتناسب حتی اگر در ظاهر به سود کشاورز باشد اما در نهایت توازن و تراز کشت و کار را به هم خواهد زد.

چه کلاه به سر چه سر به کلاه

چه فرقی می کند که گندم بیشتری تولید کنیم اما با کاهش تولید جو یا چغندر مواجه و مجبور به واردات بیشتر آنها شویم.
شاید از وزیر جدید به دلیل عدم اشراف به چنین مسائل و ریز بینی های تعاونی و توسعه پایدار انتظار نداشته باشیم اما مدیران کاردان و با تجربه مثل مهندس مهاجر که در راس امور زراعت حضور دارند انتظار تصحیح نظر و تصمیمات وزیر و هیات وزیران و سازمان بودجه را داریم.

پریسا حیدری

مقاله قبلیموافقان و مخالفان پرورش ماهی تیلاپیا
مقاله بعدیافزایش ۱۷۴ درصدی واردات گندم

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید