برگزاری اولین سالگرد روز جهانی پنبه از سوی WTO

0
WTO در 7 اکتبر اولین سالگرد روز جهانی پنبه را به مناسبت بزرگداشت این بخش با اهمیت دادن به معیشت میلیون ها کشاورز، پردازنده و بازرگان در سراسر جهان، به ویژه در آفریقا، گرامی داشت.
گروه پنبه c-4 (بنین، بورکینافاسو، چاد و مالی) طرح ابتکاری بخش پنبه را در WTO با هدف بهبود قوانین تجارت جهانی به دلیل ارتباط آنها با پنبه، و شفاف سازی ارتباط عظیم میان تجارت، پنبه و توسعه آغاز کرد.
روز جهانی پنبه با هدف برجسته کردن دستاوردهای متعدد حاصل از تجارت بین المللی پنبه، از جمله: فروش به مصرف کنندگان در خارج از کشور( صادرات پنبه) و افزایش درآمد ارزی؛ جذب سرمایه گذاری در مشاغل محلی؛ استخدام کارگران بیشتر و تقویت رشد و انتقال فناوری در اقتصاد بطور گسترده تر می باشد.
پنبه به عنوان فیبر مورد استفاده در ساخت منسوجات و لباس مورد توجه بسیار قرار گرفته است، اما در تولید روغن های خوراکی، خوراک دام و سوخت نیز از پنبه استفاده بسیاری می شود.
تولید، فرآوری و تجارت پنبه منبع اصلی درآمد برخی از اقتصادها در سراسر جهان است. در بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته آفریقا (LDC) نیز، پنبه در ایجاد شغل و ثبات اقتصادی نقش اساسی دارد.
در WTO ، اعضا گام های قابل توجهی برای ارتقا تجارت پنبه برداشته اند. آنها یارانه صادرات محصولات کشاورزی را حذف کردند، دسترسی بازار صادرات محصولات جانبی پنبه و پنبه را از LDC افزایش دادند و تلاش کردند تا کشورهای در حال توسعه از مراحل مختلف زنجیره ارزش پنبه بهره بیشتری ببرند. با این وجود، اعتقاد عمومی بر این است که می توان کارهای بیشتری برای تساوی شرایط تولید پنبه، به ویژه در LDC انجام داد.
جشن های سالانه روز جهانی پنبه فرصتی برای شناخت اهمیت این کالای جهانی- و پیشبرد سیاست های مثبت اقتصادی، توسعه ای و تجاری پایدار است. WTO در ستاد خود غرفه ای برای جشن پنبه ایجاد کرد که در آن با توزیع سوغاتی، اطلاعاتی را نیز راجع به پنبه به کارمندان و نمایندگان ارائه می کرد.
World Cotton Day

اهمیت پنبه برای کشورهای پنبه c-4

تولید پنبه منبع تأمین معاش بیش از 4 میلیون کشاورز در آفریقا است که از این تعداد حدود 1 میلیون نفر آنها در کشورهای پنبه c-4 زندگی می کنند. برای کشورهای پنبه c-4 ، درآمد پنبه بین 8 تا 12 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانه آنها است و تا 40 درصد از کل درآمد صادراتی آنها را تشکیل می دهد.
تولید پنبه کنونی جهان بیش از 26 میلیون تن است که سالانه بیش از 8 میلیون تن از آن از طریق تجارت جهانی انجام می شود. کشورهای پنبه c-4 تقریباً 800000 تن پنبه در سال صادر می کنند که در کل 10٪ از کل صادرات پنبه در جهان را تشکیل می دهد.
تعداد کل کشاورزان پنبه در آفریقا: بیش از 4 میلیون کشاورزدر پنبه c-4:
بنین: 214،000
بورکینافاسو: 340،000
چاد: 315،000
مالی: 163،000
صادرات پنبه از پنبه c-4:
بنین: 292،000 تن
بورکینافاسو: 184000 تن
چاد: 14000 تن
مالی: 300000 تن
منبع: کمیته مشورتی بین المللی پنبه (ICAC)
از جامعه جهانی دعوت می شود تا به جشن هایی نظیر جشن پنبه بپیوندند و آن را در شبکه های اجتماعی استفاده کنند تا از این طریق در توسعه و پایداری کشاورزی در جامعه جهانی و کمک به کشاورزان، و مصرف کنندگان بعنوان دوقطب موثر زنجیره ارزش مشارکت نمایند.
WTO= World Trade Organization
LDC= Least Developed Country
GDP= Gross Domestic Production

 

منبع: سازمان تجارت جهانی WTO
مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیجان حمل کنندگان محصولات کشاورزی صادراتی در خطر است
مقاله بعدیحدود 70 درصد سموم آماده مصرف وارداتی، در کشور قابل تولید است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید